Welsch si na závěr vylepšil rekord

8:32
New York - V poslední den základní části NBA se hrálo celkem 14 zápasů, které definitivně rozhodly o pozicích pro play-off. Minnesota uhájila první místo v Západní konferenci, naopak Sacramento se propadlo až na čtvrtou příčku a v 1.kole se utká s Dallasem. Jiří Welsch si na závěr vylepšil osobní rekord, když ve vítězném utkání Bostonu proti Atlantě doskočil 12 míčů a dosáhl první double-double v kariéře.

Boston - Atlanta 137:132
V utkání, ve kterém už o nic nešlo, se mnohem více útočilo než bránilo, a Celtics si i bez Paula Pierce (léčí se kotník) vylepšili letošní střelecký rekord na 137 bodů. Jiří Welsch začal utkání výborně, za prvních pět minut nastřílel 8 bodů a za první čtvrtinu k nim přidal ještě 4 doskoky a 3 asistence. Střelecky se mu sice postupně přestalo dařit, ale přesto si nakonec aspoň vylepšil osobní rekord v doskakování, vyrovnal si osobní maximum v asistencích a nebyl dokonce daleko od triple-double.

Welsch za 41 minut proměnil 6 z 15 střel z pole a 1 ze 4 trestných hodů a celková bilance 14 bodů, 12 doskoků a 7 asistencí znamená vůbec první double-double v kariéře. Nejlepším střelcem domácích byl náhradník Marcus Banks s 28 body, Mark Blount přidal 27 bodů a 12 doskoků, Ricky Davis 24 bodů. Hosté měli málokdy vídanou střeleckou bilanci, když celkem 8 hráčů nastřílelo dvouciferný počet bodů.

Boston vyhrál první čtvrtinu 38:28, ale Atlanta proti jeho děravé obraně předvedla ve druhé části hry střeleckou "explozi", nasázela domácím 43 (!) bodů a otočila skóre. Celtics ale ve třetí čtvrtině šestibodové manko vymazali přece jen dovedli zápas do vítězného konce. Boston vedl 45 sekund před koncem o 11 bodů (135:124), hosté pak korigovali dvěma rychlými trojkami, ale neměli šanci zvrátit výsledek.

Boston vyhrál poprvé po pěti porážkách v řadě, a přestože uzavřel základní část bilancí jen 36/46, postupuje do play-off. Jako osmý nasazený se však ve Východní konferenci utká s nejlepším týmem základní části Indianou, která uzavřela sezonu skvělou bilancí 61/21. Paul Pierce prohlásil, že na play-off bude připraven. Jiří Welsch ve své druhé sezoně v NBA odehrál 81 zápasů (68 v základní pětce) a udržel si průměry téměř 27 minut na zápas, 9,2 bodů, 3,6 doskoků a 2,2 asistencí.
Střelci:
Celtics
- Banks 28, M.Blount 27 bodů a 12 doskoků, R.Davis 24, Welsch 14 bodů, 12 doskoků a 7 asistencí, McCarty 13
Hawks - S.Jackson a Ch.Crawford 24, Terry 20 bodů a 11 asistencí, Sura 14, Diaw 13 bodů a 12 doskoků, Hansen 13, M.Bradley a Collier 10
střelba: 52% - 53% (trojky: 10/24 - 12/28)
trestné hody: 35/41 - 24/30
doskoky: 42 - 40
ztráty: 13 - 18
16149 diváků

Indiana - Chicago 101:96
Kouč Indiany Rick Carlisle šetřil své základní hráče (Reggie Miller a Ron Artest nenastoupili vůbec), ale Pacers i přesto díky náporu ve druhé půli dokázali vyhrát pátý zápas v řadě a svou bilanci po základní části uzavřeli na výborných 61/21. Proti všem potenciálním soupeřům v play-off tak budou mít samozřejmě výhodu domácího prostředí.

Za Chicago znovu výborně střílel Jamaal Crawford (tentokrát 31 bodů) a Bulls vedli v poločase o 8 bodů. Domácí ale vyhráli druhou půli 50:37, když náhradníci Jonathan Bender a Austin Croshere zařídili rozhodující šňůru 11:2 v poslední čtvrtině. Al Harrington, který tentokrát nastoupil v základní pětce, zaznamenal 22 bodů, Jermaine O´Neal přidal 19 bodů a 13 doskoků, i když neodehrál ani celých 29 minut. Hlavní zbraní Indiany bylo včera doskakování.
Střelci:
Pacers
- A.Harrington 22, J.O´Neal 19 bodů a 13 doskoků, F.Jones 12, Bender 11, Croshere 10 bodů a 11 doskoků (Foster 10 doskoků)
Bulls - J.Crawford 31, Fizer 21 bodů a 16 doskoků, Hinrich 18 bodů a 11 asistencí (L.Johnson 12 doskoků)
střelba: 42% - 42% (trojky: 6/19 - 10/28)
trestné hody: 27/34 - 12/18
doskoky: 58 - 41
ztráty: 10 - 8
body zpod koše: 38 - 28
16074 diváků

Washington - New Orleans 78:94
Baron Davis a Hornets se ukázali v posledním zápase základní části ve velmi dobrém světle, Washingtonu nedali v podstatě žádnou šanci a při dalším nečekaném klopýtnutí Milwaukee se dokonce vyhoupli na konečnou pátou příčku - to znamená, že se v prvním kole play-off vyhnou "silné trojce východu" a čeká je Miami. To sice v posledních týdnech prokázalo také velmi dobrou výkonnost, ale určitě je to pro Hornets přijatelnější soupeř než Detroit.

Baron Davis včera nastřílel 26 bodů (trojky 6/10), Jamaal Magloire přidal 23 bodů a 14 doskoků. Hosté předvedli velký nápor ve druhé čtvrtině (33:19) a celý poločas vyhráli 57:39. Ve třetí čtvrtině sice hodně polevili a proměnili jen 5 střeleckých pokusů za 12 minut, ale domácí se nedokázali přiblížit na méně než 11 bodů a v závěru už bylo vše jasné.

Hornets tak na poslední chvíli zachránili konečnou bilanci aspoň 50% (41/41) a vyhnuli se první "záporné sezoně" za 12 let. Ve včerejším utkání jim znovu chyběl Jamal Mashburn, který má stále problémy s kolenem. Washington naopak nastoupil bez Jerryho Stackhouse a Kwameho Browna a uzavřel sezonu bilancí 25/57, což nelze označit jinak než jako velké zklamání. Celkem 34 zápasů navíc Wizards prohráli dvouciferným rozdílem.
Střelci:
Wizards
- E.Thomas 16, Hayes 15, Jeffries 13 bodů a 11 doskoků
Hornets - B.Davis 26, Magloire 23 bodů a 14 doskoků, West 11
střelba: 38% - 45% (trojky: 4/19 - 8/22)
trestné hody: 20/28 - 12/20
doskoky: 39 - 48
asistence: 13 - 24
ztráty: 14 - 13
17113 diváků

Orlando - Philadelphia 95:89
Orlando uzavřelo nevydařenou sezonu dvěma výhrami, když dokázalo porazit trápící se Philadelphii, pro níž je letošní sezona také velkým zklamáním. Magic uzavřeli základní část bilancí 21/61, která je nejhorší v lize a nejhorší v Orlandu do roku 1992. Sixers mají konečnou bilanci 33/49, nejhorší za posledních 6 let.

Hosté vedli jen v úvodu (1.čtvrtina 19:25), ale v dalších třech čtvrtinách už měli navrch domácí, kteří postupně otáčeli skóre. Opírali se především o střelbu Juwana Howarda (26 bodů) a velmi dobré doskakování. Za hosty se 23 body a 10 doskoky blýskl talentovaný pivot Samuel Dalembert.
Střelci:
Magic
- J.Howard 26, Lue 17, DeClerq 12 bodů a 11 doskoků, Stevenson a Gooden 10
76ers - Dalembert 23 bodů a 10 doskoků, K.Thomas 18, McKie 17, Salmons a Green 11
střelba: 45% - 48% (trojky: 3/11 - 2/14)
doskoky: 22/27 - 11/21
doskoky: 45 - 32
ztráty: 13 - 9
14767 diváků

New York - Cleveland 90:100
Cavaliers sice neuspěli v boji o postup do play-off, ale sezonu alespoň uzavřeli třemi výhrami za sebou - což konec konců dokázalo, jak důležitý je pro jejich hru rozehrávač Jeff McInnis, který v nejdůležitějších zápasech chyběl kvůli zranění - před zmíněnými třemi výhrami totiž tým prohrál 12 z 15 utkání. McInnis včera nastřílel 19 bodů, nováček LeBron James přidal 17 bodů. James uzavřel sezonu skvělými průměry 21 bodů, 6 doskoků a 5,5 asistencí na zápas, konečná bilance Clevelandu jen 35/47, což znamená o 18 výher více než vloni.

New York skončil po základní části sezony sedmý a v prvním kole play-off se utká se svým rivalem z New Jersey. Stephon Marbury včera zaznamenal 27 bodů, 8 asistencí a 6 doskoků, ale Knicks po dobrém začátku prohráli druhou čtvrtinu 15:25 a přestože poslední čtrvtinu hráli v nejsilnější sestavě, nedokázali svého soupeře přehrát. Knicks se v případě své výhry a prohry New Orleans ve Washingtonu měli možnost posunout na šesté místo, ale otázkou je, zda by v první kole namísto do New Jersey cestovali raději do Detroitu.
Střelci:
Knicks
- Marbury 27, T.Thomas 13, K.Thomas 12 bodů a 12 doskoků, Mohammed 12, Hardaway 10
Cavaliers - McInnis 19, L.James 17, Boozer 14 bodů a 12 doskoků, Newble 14, Battie 13
střelba: 48% - 49% (trojky: 4/10 - 4/11)
trestné hody: 10/14 - 18/20
asistence: 13 - 22
ztráty: 16 - 13
bloky: 2 - 7
19763 diváků

Miami - New Jersey 96:84
Zatímco hostům v zápase o nic nešlo a byla pro ně přípravou na play-off (a dávali příležitost celé lavičce), domácí byli namotivovaní mnohem více a po výhře mohli slavit 4.místo ve Východní konferenci (bilance 42/40), které znamená výhodu domácího prostředí pro první kolo play-off. Heat přitom zahájili sezonu sedmi porážkami v řadě, ale od té chvíle je jejich bilanci 42/33 a od All-Star přestávky patří k nejlepším týmům v lize - a to především v domácím prostředí.

Caron Butler byl nejlepším střelcem vítězů s 22 body a spolu s nováčkem Dwyanem Wadem byli hlavními postavami náporu ve třetí čtvrtině (31:16), která přinesla domácím rozhodující náskok. Miami během náporu trefilo 8 košů v řadě a Wade dva sám vstřelil a na další tři zaznamenal asistenci. Butler za třetí čtvrtinu nastřílel 14 bodů. Domácí vyhráli druhou a třetí čtvrtinu v součtu 54:30 a hosté už jen v poslední části hry korigovali skóre.

Miami vyhrálo už dvanáctý domácí zápas v řadě za sebou a v prvním zápase prvního kola play-off nastoupí doma proti New Orleans. Stínem včerejšího zápasu je pro ně zranění Eddiho Jonese (záda), nad nímž visí pro začátek play-off otazník. New Jersey v prvním kole play-off přivítá New York, včera byl nejlepším střelcem Nets Richard Jefferson, který za 21 minut nastřílel 18 bodů.
Střelci:
Heat
- C.Butler 22, R.Butler 16, Wade 13, B.Grant 11 (Haslem 11 doskoků)
Nets - Jefferson 18, Rogers 13, Planinič 12
střelba: 50% - 36% (trojky: 5/15 - 5/17)
trestné hody: 21/28 - 19/27
doskoky: 38 - 42 (útočné: 38 - 42)
ztráty: 20 - 19
16500 diváků

Milwaukee - Toronto 87:89
Bucks nezvádli závěr sezony a doslova darovali Miami čtvrté místo a výhodu domácího prostředí pro play-off, které měli už témě jisté - navíc se před ně po včerejší porážce dostalo i New Orleans, což znamená, že Bucks jako konečné číslo 6 ve Východní konferenci nastoupí v první kole play-off proti jednomu z nejsilnějších týmů ligy Detroitu.

Domácí měli přitom zápas proti Torontu, kterému už navíc vůbec o nic nešlo, velmi dobře rozehraný - po třech čtvrtinách vedli 75:67, ale pak přišel totální kolaps a Bucks prohráli 4.čtvrtinu 12:22. Hřebíček do rakve Milwaukee zatloukl hostující Jalen Rose, který trefil trojku 5 sekund před koncem, na druhé straně pak Michael Redd minul potenciálně vítěznou trojku v poslední sekundě.

Nejlepším střelcem Toronta byl Vince Carter s 23 body, Donnyel Marshall přidal 22 bodů a 13 doskoků. Rose před svou vítěznou trojkou minul 8 z 11 střel. Z adomácí nastřílel Desmond Mason 27 bodů už za první půli, ale ve druhé nepřidal ani bod.
Střelci:
Bucks
- D.Mason 27, Skinner 16 bodů a 13 doskoků, Redd 16, J.Smith 14 bodů a 11 doskoků
Raptors - V.Carter 23, Marshall 22 bodů a 13 doskoků, Bosh 18, J.Rose 10
střelba: 38% - 46% (trojky: 2/11 - 10/18)
trestné hody: 19/26 - 11/11
doskoky: 48 - 41 (útočné 17 - 8)
ztráty: 7 - 14
body zpod koše: 50 - 16 (!)
16065 diváků

Memphis - Minnesota 90:107
Minnesota si devátou výhrou v řadě definitivně zajistila nejlepší bilanci v Západní konferenci (58/24) a také nasazení do play-off jako číslo jedna. Kevin Garnett, který tak udělal zřejmě definitivně poslední krok k tomu, aby se stal letošním MVP sezony, včera nastřílel 26 bodů, Latrell Sprewell přidal 20 a Sam Cassell 17 bodů a 8 asistencí. Minnesota se v 1.kole play-off utká s Denverem.

Hosté byli po celý zápas a po všech stránkách zcela jasně lepší a na začátku čtvrté čtvrtiny vedli už o 29 bodů, což umožnilo kouči Saundersovi vystřídat opory a domácím naopak trochu zkorigovat skóre. Memphis do play-off po výborném březnu doslova "dokulhal", prohrál šest z posledních 7 zápasů a v prvním kole ho čekají obhájci titulu San Antonio.

Jedinou dobrou zprávou můžou být stoupající forma Paua Gasola, který ve druhém zápase po zranění nastřílel 16 bodů - většina z nich ale přišla v době, kdy už bylo rozhodnuto.

San Antonio - Denver 93:67
Obhájci titulu vstupují do play-off se skvěle načasovanou formou, když základní část sezony uzavřeli 11 výhrami v řadě - ani tahle série jim ale prvenství v Západní konferenci nepřinesla, protože Minnesota devíti výhrami v řadě své vedení uhájila. Spurs tak končí základní část s druhou nejlepší bilancí západu (57/25), ale do play-off budou nasazeni jako číslo 3, protože jako dvojka je nasazen vítěz Pacifické divize Los Angeles Lakers. Pokud se však tyto dva týmy utkají v play-off, výhodu domácího prostředí bude mít díky lepší bilanci San Antonio.

Denver v euforii po vybojovaném postupu do play-off začal v San Antoniu včera výborně a první čtvrtinu vyhrál 21:13, ale pak už mu došly síly. Domácí ještě do poločasu náskok dotáhli (42:43) a ve třetí čtvrtině svého soupeře deklasovali 32:16. Hosty pak nešetřili ani ve čtvrté čtvrtině a tak druhá půle nakonec skončila 61:34. Tim Duncan zaznamenal 23 bodů a 16 doskoků a obrana Spurs udržala Denver na úspěšnosti střelby 33%. Domácí navíc po 34 faulech soupeře stříleli 53 trestných hodů.
Střelci:
Spurs -
Duncan 23 bodů a 16 doskoků, Parker 11, Horry 9, Nestěrovič, Hart a M.Rose 8
Nuggets - Anthony 12, A.Miller 11, Nene a R.White 10 (Tskitishvili 10 doskoků)

Utah - Phoenix 84:89
Amare Stoudemire potvrdil svou výbornou formu z posledních týdnů, nastřílel 29 bodů a Phoenix uzavřel svou jinak nepříliš vydařenou sezonu první výhrou v Utahu po téměř třech letech. Shawn Marion přidal 19 bodů a 9 doskoků. Konečná bilance Suns jen 29/53, což je o jedinou výhru více než druhá nejhorší bilance v historii klubu.

Utah bude po 20 sezonách v řadě poprvé chybět v play-off a zklamání z toho, že Jazzmani nedokázali svou velkou jízdu letošní sezonou dotáhnout až k postupu, se projevilo zřejmě i na včerejším výkonu. Jazz končí základní část sezony s bilancí 42/40, která by ve Východní konferenci stačila na čtvrté místo.

Nejlepším střelcem domácích byl včera rozehrávač Raul Lopez, který si v posledním zápase své první sezony v NBA vylepšil osobní střelecký rekord na 25 bodů, Andrej Kirilenko přidal 16 bodů a 9 doskoků.
Střelci:
Jazz
- Lopez 25, Kirilenko 16, Giriček 9
Suns - Stoudemire 29, Marion 19, J.Johnson 9
střelba: 40% - 48% (trojky: 4/15 - 7/16)
trestné hody: 16/27 - 14/23
doskoky: 43 - 39
ztráty: 18 - 20
body z protiútoků: 13 - 5
19911 diváků

Houston - Dallas 89:92
Dallas konečně vyhrál znovu zápas na palubovce soupeře, ale nutno přiznat, že mu k tomu hodně pomohla absence domácí trojice Steve Francis, Cuttino Mobley, Kelvin Cato, která má zdravotní problémy. Za Dallas se ve výborné světle znovu představil nováček Marquis Daniels, který nastřílel 21 bodů, náhradník Antawn Jamison přidal 18 bodů.  Pravě tito dva hráči nastříleli po šesti bodech ve druhé čtvrtině, kdy si Mavericks vybudovali devítibodový náskok.

Daniels navíc nastřílel 5 bodů v řadě ve třetí čtvrtině, která přinesla hostům až dvanáctibodové vedení. Domácí v závěru dotahovali, ale výhru Dallasu až tak vážně neohrozili, protože na rozdíl jednoho koše se dostali až v poslední sekundě. Dallas jako číslo 5 v Západní konferenci nastoupí v prvním kole proti Sacramentu a hned v úvodu play-off se tak střetnou dva nejlepší útoky v NBA - jediné dva, které v průměru střílí přes 100 bodů na zápas. Houston (sedmá nasazený) narazí v prvním kole NBA na Lakers a NBA se už těší na "souboj gigantů" Shaquille O´Neal vs. Yao Ming.
Střelci:
Rockets
- Padgett 18 bodů a 11 doskoků, Wilks 13, J.Jackson, Nachbar a Yao 12
Mavericks - M.Daniels 21, Jamison 18, Finley 16, A.Walker a Nowitzki 10
střelba: 46% - 41% (trojky: 9/21 - 7/18)
trestné hody: 8/15 - 23/34
doskoky: 50 - 40
ztráty: 19 - 7 (!)
bloky: 3 - 9
18169 diváků

Portland - L.A.Lakers 104:105 ve 2. prodl.
Lakers zajistil titul v Pacifické divizi a nasazení č.2 v Západní konferenci další heroický výkon Kobeho Bryanta - a samozřejmě také další nečekané klopýtnutí Sacramenta. Bryant nastřílel celkem 37 bodů, když navíc trefil dvě trojky v poslední sekundě - první z nich znamenala sekundu před koncem normální hrací doby vyrovnání na 87:87 a tedy první prodloužení, druhá pak přišla dokonce zároveň se závěrečným klaksonem druhého prodloužení a znamenala nejtěsnější výhru Lakers.

Dlouho se zdálo, že Portland "srazí" Lakers na čtvrté místo západu, domácí lépe stříleli i doskakovali a vedli v průběhu zápasu až o 10 bodů. O vítězství je připravily vlastní ztracené míče (celkem 19) a Bryantovy trojky. Nejlepším střelcem domácích byl Zach Randolph (21 bodů a 18 doskoků), rozehrávač Damon Stoudamire nastřílel v koncovce druhého prodloužení 7 bodů svého týmu v řadě za sebou a 2,2 sekundy před koncem poslal svůj tým do vedení 104:102 - ani to ale nakonec nestačilo. Shaquille O´Neal včera zaznamenal 25 bodů a 14 doskoků, ale v závěru se vyfauloval. Portland bude chybět v play-off po 21 sezonách v řadě.
Střelci:
TrailBlazers
- Randolph 21 bodů a 18 doskoků, D.Anderson 17, Miles 16, Stoudamire 13 bodů a 12 asistencí, Ratliff 12 bodů a 10 doskoků
Lakers - K.Bryant 37, S.O´Neal 25 bodů a 14 doskoků, Medveděnko 10 bodů a 14 doskoků
střelba: 48% - 40/% (trojky: 4/11 - 7/24)
trestné hody: 12/18 - 16/27
doskoky: 55 - 51
ztráty: 19 - 11
body z protiútoků: 12 - 4
20609 diváků

L.A.Clippers - Seattle 87:118
Seattle ukončil sezonu bilancí 37/45, což je nejhorší výsledek týmu za posledních 18 let (31/51 v sezoně 1985/86), ale včera si na závěr udělal aspoň trochu radosti tím, že smetl trápící se Clippers. Za domácí se sice životním výkonem zaskvěl Bobby Simmons (24 bodů a 10 asistencí), ale Clippers přesto prohráli čtrnáctý zápas z posledních 15, když zaostávali od začátku do konce v podstatě ve všem.

Clippers jsou v Západní konferenci definitivně poslední s bilancí 28/54, když se v posledních zápasech propadli až za Phoenix. Za Seattle se včera 26 body a 11 asistencemi blýskl Ray Allen, Vladimír Radmanovič přidal 25 bodů.
Střelci:
Clippers
- Simmons 24 bodů a 10 doskoků, House a Wilcox 12, Brand 10
Sonics - R.Allen 26 bodů a 11 asistencí, Radmanovič 25, Booth 12, Ridnour a Potapenko 10
střelba: 42% - 54% (trojky: 3/14 - 9/24)

Golden State - Sacramento 97:91
Sacramento Kings potvrdili i včera, že před play-off nejsou zdaleka v optimální pohodě a porážkou zahodili titul v Pacifické divizi, který měli zcela ve svých rukou. Do play-off tak budou nastoupovat až ze čtvrtého místa a hned v první kole je čeká Dallas.

V Golden State včera Kings dobře začali, ale druhou čtvrtinu prohráli 18:32 a přes veškerou snahu už nedokázali utkání zvrátit. Domácí Jason Richardson nastřílel 28 bodů a Warriors mají z posledních 17 zápasů sezony bilanci 12/5 - přesto ani letos jejich celková bilance 37/45 na západě ani zdaleka nestačí na play-off.

Za Sacramento nastřílel 27 bodů Peja Stojakovič, ale Kings přesto prohráli poosmé z posledních 12 zápasů a z prvního místa Západní konference se nakonec propadli až na čtvrté.