Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Webbera jsem neviděl, řekl po nehodě Hamilton. Už nepojede na titul

Lewis Hamilton opouští v Singapuru místo nehody. | foto: AP

26 2010
Nejdramatičtější moment Velké ceny Singapuru? Bezpochyby souboj dvou v té chvíli lídrů šampionátu formule 1. Kolize, náraz a Lewis Hamilton jen vztekle odhodil v únikové zóně z nabouraného auta volant. Na své straně však jezdec McLarenu chybu neviděl. "Byl to typický závodní incident. Marka jsem neviděl, nemohl jsem nic dělat."

Co se vlastně ve 36. kole stalo? Po druhém výjezdu safety car byl závod znovu odstartován a třetí Webber se snažil dostat před piloty stáje Virgin, kteří byli o kolo zpět. Hamilton uviděl mezeru a vyrazil vpřed. Do následné levotočivé zatáčky zatočil tak, jakoby vůz Red Bull byl už daleko za ním, ale Australan se ještě držel vedle něj a došlo ke kolizi.

Zatímco monopost Red Bull pokračoval bez viditelného poškození, pravé strana předku náraz vydržela, levá zadní pneumatika McLarenu střet nezvládla. "Byla to docela rána," popisoval Mark Webber, jak se zbavil dosud největšího soupeře v boji o titul. "Docela jsem byl překvapený, že auto to vydrželo. Bohužel pro Lewise McLaren ne.

Hamilton byl opravdu naštvaný. Dobře věděl, že kolize mu v konečné kvalifikaci šampionátu může výrazně ublížit. Dokud neviděl televizní záznam, nebyl si přesně jistý, jak ke střetu došlo.

"Nedokážu přesně popsat, co se na dráze stalo. Viděl jsem, že udělal chybu při předjíždění aut o kolo zpátky, zavětřil jsem příležitost a šel do toho. Do sedmé zatáčky jsem najížděl vnějškem a myslel jsem si, že už je za mnou. Bohužel byl asi v "mrtvé zóně" vedle mého auta. Nemohl jsem ho vidět, a tak došlo ke srážce. Takové je závodění," uvedla hvězda McLarenu.

Co se týká šancí na titul mistra světa, Hamilton po druhém propadáku za sebou změnil svůj přístup. Ví, že už není hlavním favoritem.

"Chybí mi dvacet bodů na první místo, takže matematicky mám šance stále dobré. Ale nemusí se to povést, ani když budu jezdit bez chyb. Takže nepůjdu do každého závodu s tím, že chci titul. Pojedu naplno, pokusím se odvést maximum a uvidíme, jak to dopadne."


Mark Webber byl šťastný, že cílovou fotobuňku protnul jako třetí. V Singapuru nezajížděl časy jako ti nelepší, takže třetí místo je podle jeho slov maximem, jakého mohl dosáhnout. Kolizi s Hamiltone hodnotil přibližně stejně jako Brit.

"Lewis podle všeho nevěděl, že jsem po jeho levé ruce. Je pravda, že byl o něco vpředu, ale takové kolize se běžně stávají. Nikdo není na vině, tohle k závodění patří. Oba jsme brzdili na limitu, oba se jen snažili vejít do zatáčky. Nikdo za to nemůže," dodal lídr mistrovství světa.

Výsledky závodu najdete ZDE

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze