Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ten, který chce vymazat Bolta. A když nedoběhnu do cíle? Postarejte se o mě

MUŽI TŘÍSTOVKY. Wayde van Niekerk chce na třístovce na Zlaté tretře vymazat rekord Usaina Bolta. Pavel Maslák by zase rád pokořil český rekord. | foto: ČTK

27 2017
Když loni v srpnu na olympijském stadionu v Rio de Janeiru časem 43,03 sekundy na čtyřstovce z atletických tabulek vymazal jméno Michaela Johnsona, začalo se o něm hovořit jako o nástupci Usaina Bolta. Ve středu má Wayde van Niekerk na Zlaté tretře v Ostravě v plánu vymazat i jméno legendárního Jamajčana – chce mu na třístovce sebrat rekord mítinku.

Wayde van Niekerk a Ostrava? Vlastně je to podobný příběh jako ten s Usainem Boltem.

Psal se rok 2013. Bylo mu dvacet a on stál na prahu své kariéry, vždyť Zlatá Tretra pro něj byla prvním atletickým mítinkem kategorie IAAF.

A on tu šanci skvěle využil. Na vítkovickém oválu tehdy prohrál jen s olympijským vítězem Kirani Jamesem a sám si vylepšil osobní rekord na 45,09 sekundy.

NOVÝ REKORD. Od roku 1955 drželi světový rekord na 400 metrů nepřetržitě...

NOVÝ REKORD. Od roku 1955 drželi světový rekord na 400 metrů nepřetržitě američtí běžci. Překonal je až Wayde van Niekerk, sprinter z Jižní Afriky

„To pro mě byl první velký průlom na čtyřstovce. Vděčím Ostravě, že mi tu šanci dala. Zlatá Tretra je pro mě speciální mítink, vždycky jsem rád, že se tady můžu vrátit,“ usmál se van Niekerk na úterní tiskové konferenci v hotelu Clarion.

Za čtyři roky se toho v jeho životě spoustu změnilo.

Do Ostravy se vrací jako velká hvězda. Jako mistr světa, olympijský vítěz z Ria a také nejrychlejší muž čtyřstovky v dějinách. Právě na olympiádě v Brazílii zaběhl z osmé (!) řady neuvěřitelný čas 43,03 sekundy a vymazal Michaela Johnsona z historických atletických tabulek.

„To udělal Ježíš, Bůh je má síla,“ psal tehdy zanícený křesťan na svůj Twitter.

On má být tím, kdo zacelí díru, která vznikne po plánovém londýnském konci kariéry Usaina Bolta.

POZDRAV ŠAMPIONŮ. Jamajský šampion Usain Bolt gratuluje Waydu van Niekerkovi ke...

POZDRAV ŠAMPIONŮ NA OLYMPIÁDĚ V RIU. Jamajský král Usain Bolt gratuluje Waydu van Niekerkovi ke světovému rekordu.

„Ale vždyť já se od něj mám stále co učit,“ říká čtyřiadvacetiletý sprinter. Přesto už v kariéře dokázal něco, co nezvládl ani bájný Bolt.

Jako první muž v atletické historii totiž zvládl zaběhnout stovku pod 10 vteřin, dvoustovku pod 20 vteřin a čtyřstovku pod 44 vteřin. Letos v lednu si navíc v prvních dvou distancích vylepšil osobní rekordy.

„No jo, zlepšil jsem se letos na stovce i dvoustovce, tak snad se to projeví i na čtyřstovce,“ doufá.

Na té se ale ve středu na Tretře nepředstaví. Dává přednost netradiční distanci na 300 metrů, ve které si loni v Kingstonu zaběhl africký rekord 31,03.

„Je to skvělá disciplína, ve které si můžu vyzkoušet formu před světovým šampionátem v Londýně. Získám tak důležité informace o tom, kde se momentálně výkonnostně nacházím,“ vysvětluje.

Fotogalerie

Na srpnovém šampionátu v Londýně má totiž v plánu nejen obhajobu zlata na čtyřstovce, ale na medaili chce zaútočit i na poloviční trati. „Láká mě to. Věřím, že i se specialisty dvoustovkáři můžu uspět,“ říká.

V Ostravě chce naopak útočit na rekord mítinku Usaina Bolta z roku 2010 (30,97) a možná i na ten světový... koho jiného, než Michaela Johnsona, který v roce 2000 zvládl 300 metrů za 30,85 sekundy.

„Proto jsem tady,“ zasmál se van Niekerk. „Pokaždé chci překonávat nějaké rekordy, tak proč to nezkusit? Rozbalím to naplno, a když nedoběhnu do cíle, musíte se o mě postarat. Chci se pokusit o něco bláznivého, výjimečného.“

V bláznivém a výjimečném závodě mu bude sekundovat dvojnásobný halový mistr světa na čtyřstovce Pavel Maslák, který by rád útočil na český rekord Jiřího Vojtíka (32,31).

„Asi nebudu atakovat čas Usaina Bolta,“ pousmál se mnohonásobný český rekordman. „Ale Vojtíkův rekord bych chtěl konečně pokořit. Vždyť mám v hale lepší čas než venku. Snad to zítra zlomím a poběžím pod 32 vteřin,“ doufá.

S van Niekerkem v zádech to může dokázat.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze