Washington jede, Phoenix další obětí

10:31
New York - Dosud nejlepší tým ligy Phoenix Suns nastoupil ve Washingtonu bez svého dirigenta Steva Nashe, ale dlouho se zdálo, že i tak může vyhrát. Obrovský nápor domácích ve 4.čtvrtině však přinesl velký obrat a Wizards získali už sedmou výhru v řadě. Své vítězné šňůry prodloužily i další týmy z východu - Chicago a Detroit.
Chicago (16/18) - New York (17/19) - 86:84
Hosté začali velmi dobře, ve druhé a třetí čtvrtině skvěle bránili (Chicago v součtu jen 34 bodů) a do 4.čtvrtiny vstupovali s devítibodovým náskokem. Mladý tým domácích ale předvedl velký závěrečný nápor, vyhrál poslední část hry 30:19 a v koncovce zazářili podkošoví hráči Bulls.

Za vyrovnaného stavu 84:84 byli u míče hosté, ale Andres Nocioni zblokoval střelu hostujícího nováčka Arizy, Tyson Chandler skvělým způsobem zachytil míč těsně před čárou a umožnil tak rychlý protiútok domácích, který zakončil 2 sekundy před koncem Eddy Curry, nejlepší střelcem Bulls se 17 body. Tyson Chandler pak v obraně po oddechovém čase zblokoval pokus o vyrovnání Nazra Mohammeda.

Nováček Ben Gordon nastřílel 14 ze svých 16 bodů za 4.čtvrtinu, rozehrávač Kirk Hinrich přidal 15 bodů, 11 asistencí a 7 doskoků. Knicks se opírali o výkon Stephona Marburyho, který nasbíral 25 bodů a 10 asistencí, ale za poslední čtvrtinu zaznamenal jen 2 body a jedinou asistenci. Trevor Ariza přidal 18 bodů. Knicks prohráli už 6 z posledních 7 zápasů, zatímco Bulls zažívají nejdelší vítěznou šňůru od dob Michaela Jordana - 6 výher v řadě!
Střelci:
Bulls
- E.Cury 17, Gordon 16, Hinrich 15 bodů a 11 asistencí, A.Davis 10...Chandler 3 body a 10 doskoků
Knicks - Marbury 25 bodů a 10 asistencí, Ariza 18, K.Thomas 15
střelba: 45% - 38% (trojky: 7/18 - 2/10)

Atlanta (7/27) - Charlotte (8/25) - 103:95
Atlanta díky Alu Harringtonovi velmi dobře začala - Harrington proměnil 6 z prvních 8 střel, zaznamenal 13 bodů za 1.čtvrtinu a Hawks si díky úspěšnosti střelby 62% ujali vedení 27:20. Ve druhé čtvrtině pak domácí předvedli klíčovou šňůru 12:2, na které se 7 body podílel Antoine Walker, a náskok dále narůstal, a to až na 23 bodů.

Harrington nakonec zaznamenal 22 bodů, 8 doskoků a 5 asistencí, když proměnil 10 ze 16 střel z pole, Walker přidal 21 bodů, 11 doskoků a 5 asistencí. Velmi dobrou střelbou (6/9) a 16 body se blýskl náhradník Predrag Drobnjak a celý tým Hawks si udržel úspěšnost přes 51%.

Hosté snížili na přijatelnější rozdíl až v závěru, když vyhráli poslední čtvrtinu 33:25. Vůbec se tentokrát neprosadil Emeka Okafor (4 body a 6 doskoků, střelba 1/8) a čest Bobcats zachraňovali náhradníci, kteří nastříleli 55 bodů. Jason Hart nastřílel 11 bodů během šňůry 17:3, kterou hosté dotáhli 12 sekund před koncem na 95:101. Velkou zbraní Atlanty bylo včera doskakování, ve kterém soupeře předčila o celých 20 míčů. Navíc hosté velmi bídně stříleli trestné hody, kterých zahodili celkem 11 z 20 pokusů.

Washington (22/13) - Phoenix (31/7) - 108:103
Nejlepší tým ligy poprvé v sezoně prohrál tři zápasy v řadě, naopak Washington vyhrál už posedmé za sebou. Hosté byli citelně oslabeni o svého středního rozehrávače Steva Nashe, který má naražený stehenní sval - alespoň střelecky ho dlouho úspěšně nahrazoval Leandro Barbosa, ale Suns v závěru na úzký kádr přece jen doplatili.

Hosté vedli až o 11 bodů a ještě ve 4.čtvrtině 90:82, ale pak přišel drtivý nápor domácích, kteří nastříleli 16 bodů za 3 minuty (!!) a otočili skóre. K obvyklé trojici opor Washingtonu se přidal výrazně náhradník Juan Dixon, který za 26 minut hry nastřílel 26 bodů - z toho 13 během poslední čtvrtiny.

Dixon proměnil celkem 10 z 13 střel! (z toho trojky 3/4) a všechny 3 trestné hody, Gilbert Arenas sice proměnil jen 6 z 23 střel ze hry, ale nakonec nastřílel také 26 bodů, z toho 10 v poslední čtvrtině a navíc přidal 7 doskoků a 7 asistencí. Larry Hughes se blýskl 22 body a 13 doskoky, Antawn Jamison přidal 17 bodů a 7 doskoků.

Všichni hráči ze základní pětky hostů nastříleli 15 bodů a více, ale celá lavička náhradníků tentokrát nedala ani jeden jediný bod (!) - dohromady navíc odehrála jen 31 minut. Amare Stoudemire zaznamenal 26 bodů a 9 doskoků, Q.Richardson přidal 25 bodů a 8 doskoků (dvojky 8/9, trojky 3/12), Joe Johnson přidal 23 bodů (9/17 z pole). Barbosa nastřílel všech svých 15 bodů z trojek (5/9), ale dvojky měl 0/6 a nezaznamenal ani jedinou asistenci. Shawn Marion přidal 14 bodů a 15 doskoků.
Střelci:
Wizards
- Arenas a Dixon 26, Hughes 22 bodů a 13 doskoků, Jamison 17
Suns - Stoudemire 26, Q.Richardson 25, J.Johnson 23, Barbosa 15, Marion 14 bodů a 15 doskoků
střelba: 43% - 43% (trojky: 8/26 - 10/30)

Detroit (22/14) - Philadelphia (16/20) - 99:95
Sixers hrají letos venku velmi slušně a rozjeté, ale unavené obhájce titulu (4 zápasy v 5 dnech) dost potrápili - Allen Iverson zaznamenal 28 bodů a 13 asistencí (9/26 z pole) a dalších 5 hráčů hostů nastřílelo dvouciferný počet bodů, ale na výhru to nakonec přece jen nestačilo.

Pistons byli střelecky mnohem efektivnější a lépe doskakovali, takže dokázali překonat 20 ztracených míčů a zvládli koncovku - sice promarnili až šestnáctibodový náskok a ještě v poslední minutě bylo vyrovnáno 95:95, ale Tayshaun Prince trefil 24 sekund před koncem klíčový koš a poté, co Kyle Korver i Kenny Thomas minuli, v závěru pečetil výhru trestnými hody.

Detroit má z posledních 16 zápasů bilanci 12/4 a vyhrál už pátý zápas v řadě za sebou. Jeho bilance 22/14 je čtvrtá nejlepší ve Východní konferenci, když na Cleveland a Washington ztrácí jen půl zápasu (oba 22/13). Sixers jsou s bilancí 16/20 ve slabé Atlantické divizi na třetím místě - na New York a Boston ale ztrácejí také minimálně.
Střelci:
Pistons
- R.Hamilton 25, Prince 19, B.Wallace 14 bodů a 12 doskoků, Billups 12, L.Hunter 11, McDyess 10
76ers - Iverson 28 bodů a 13 asistencí, K.Thomas 16 bodů a 12 doskoků, M.Jackson 14, Korver 11, Iguodala a Williamson 10
střelba: 51% - 42% (trojky: 4/11 - 5/18)

Indiana (18/17) - Orlando (20/16) - 84:85
Indiana viděla velké drama s dost nešťastným koncem pro domácí Pacers - ti se zpočátku neuvěřitelně střelecky trápili a prohrávali až o 18 bodů, ale dokázali ve druhé půli výrazně zlepšit obranu (povolili soupeři jen 32 bodů) a měli výhru na dosah, když v koncovce několikrát dotáhli na rozdíl jediného bodu..

Reggie Miller měl 3 sekundy před koncem za stavu 82:85 k dipozici tři trestné hody po nepříliš taktickém faulu nové posily hostů Douga Christieho, ale přestože je nejlepším šestkařem ligy (94%), první pokus minul. Druhý pokus Miller trefil a třetí se pokusil nahodit na koš, aby domácí mohli doskakovat, ale míč mu paradoxně propadl košem - stav 84:85...

Nebylo to však všechno - Pacers okamžitě faulovali hostujícího nováčka Jameera Nelsona a ten 2,6 sekundy před koncem zahodil oba trestné hody a dal ještě domácím jednu šanci. Jeho druhý pokus doskočil Jeff Foster a pokusil se hodit míč přes celé hřiště - jeho "hod" tečoval Kelvin Cato a míč spadl do ruky Jamaalu Tinsleyovi, který ho od půli hřiště poslal neuvěřitelně o desku do koše. Rozhodčí však po krátké poradě potenciálně vítěznou střelu neuznali, protože míč opustil Tinsleyho ruku jednoznačně až po vypršení času...

Domácí měli opět střeleckou oporu v Jermainu O´Nealovi, který zaznamenal 38 bodů a 15 doskoků (12/29 z pole, 14/20 šestky), ale kromě něj se dostal přes 10 bodů už jen Jamaal Tinsley (12 bodů, 5/15 z pole). Jonathan Bender po svém dlouhodobém zranění nastřílel v premiéře 8 bodů. Pacers měli úspěšnost střelby jen 37,7% (trojky 2/14!) a zahodili 14 z 28 trestných hodů.

Za hosty potvrdil střeleckou formu Hedo Turkoglu (23 bodů), který se po odchodu Mobleyho zařadil do základní pětky, Grant Hill přidal 19 bodů, 8 doskoků a 5 asistencí (8/14 z pole). Zápas byl velmi tvrdý (celkem 60 faulů) a 4 hráči se vyfaulovali, včetně Steva Francie a nováčka Dwighta Howarda. Doug Christie ve svém prvním zápase za Orlando odehrál 27 minut a zaznamenal 2 body, 3 asistence a 3 získané míče.

Memphis (20/18) - Milwaukee (12/23) - 101:82
Zápas potvrdil současnou formu a výkonnost obou týmů - domácí byli jednoznačně lepší a trpělivým tlakem postupně zvyšovali náskok až na 21 bodů. Jejich celková úspěšnost střelby nebyla nijak vysoká a byli i horší v doskakování, ale trefili týmový rekord 13 trojek (z 28 pokusů) a za celý zápas ztratili jen 6 míčů!

Celkem tři hráči tentokrát překonali hranici 20 bodů - rozehrávač Jason Williams trefil 7 trojek z 17 pokusů a zaznamenal 25 bodů a 8 asistencí, Pau Gasol přidal 22 bodů a 8 doskoků a náhradník Bonzi Wells 21 bodů (8/14 z pole). Za hosty nastřílel 26 bodů Michael Redd (12/22 z pole), ale nikdo jiný se nedostal přes 12 bodů. Memphis vyhrál 8 z posledních 9 zápasů, naopak Milwaukee prohrálo počtvrté v řadě.
Střelci:
Grizzlies
- J.Williams 25, Gasol 22, Wells 21, Posey 14, Swift 11
Bucks - Redd 26, J.Smith 12 bodů a 11 doskoků, M.James 12...Gadzuric 4 body a 11 doskoků
střelba: 43% - 45% (trojky: 13/28 - 5/10)

Minnesota (19/17) - Portland (15/21) - 92:84
Oslabení hosté (stále bez Randolpha, Miles a Abdur-Rahima) znovu nehráli vůbec špatně a vedli až o 9 bodů, ale postupem času se projevila převaha domácích, kteří se díky zlepšeným výkonům Latrella Sprewella zřejmě začínají dostávat z krize - a to přesto, že už 5 zápasů hraje bez rozehrávače Sama Cassella a nenastoupil ani pivot Olowokandi, který dostal disciplinární trest na 4 zápasy za rvačku v Denveru.

Sprewell trefil 5 z 9 trojkových pokusů a celkem zaznamenal 25 bodů, Kevin Garnett přidal 17 bodů a 10 doskoků a náhradník Eddie Griffin si vylepšil osobní rekord na 18 doskočených míčů. Minnesotě se podařilo po více než měsíci vyhrát dva zápasy za sebou.

Za hosty nastřílel 25 bodů Ruben Patterson, Nick Van Exel přidal 19 bodů, 8 asistencí a 6 doskoků. Na svou "střeleckou explozi" (54 bodů v minulém zápase) nedokázal navázat Damon Stoudamire, který sice opět velmi dobře střílel trojky (4/8), ale trefil jen 3 ze 14 dvojkových pokusů a nasbíral 18 bodů.

Hosté ještě ve 4.čtvrtině dotáhli na 78:80, ale Sprewell a Troy Hudson trefili klíčové trojky a domácí tři minuty před koncem zvýšili na 88:80. Lavička domácí přestřílela lavičku hostů 40:16, a to především díky Hudsonovi a Wallymu Szczerbiakovi, kterého ze základní pětky vytlačil obranář Trenton Hassell.
Střelci:
Timberwolves
- Sprewell 25, Garnett 17 bodů a 10 doskoků, Hudson 15, Szczerbiak 11...E.Griffin 6 bodů a 18 doskoků
Trail Blazers - Patterson 25, Van Exel 19, Stoudamire 18
střelba: 46% - 43% (trojky: 7/17 - 8/16)

Houston (20/17) - San Antonio (30/9) - 73:67
Diváci v Houstonu viděli souboj obran, který není pro letošní sezonu příliš typický - domácí Rockets udrželi San Antonio na pouhých 67 bodech a dokázali vyhrát poprvé v sezoně už 4 zápasy v řadě. Jejich bilance 20/17 je také dosud nejlepší v sezoně, protože 3 zápasy nad 50% ještě letos nebyli.

Hvězdou zápasu byl opět Tracy McGrady, který sice tentokrát nepředvedl podobný "třicetisekundový zázrak" jako při památném zápase v San Antoniu, ale zaznamenal 28 bodů (10/28 z pole). Yao Ming přidal 13 bodů a 8 doskoků a náhradník Dikembe Mutombo stihl za 20 minut doskočit 15 míčů. Domácím stačila na výhru nakonec úspěšnost střelby 33,3%!

San Antonio začalo až neuvěřitelně špatnou střelbu - proti obraně domácích nastřílelo za 1.půli jen 28 bodů, když trefilo jen 9 střel ze hry. Přesto byl stav jen 30:28 pro Rockets, kteří dali pouhých 10 bodů za první čtvrtinu, a celkových pouhých 58 bodů útočilo na historické rekordy ligy.

Ještě po třech čtvrtinách hosté vedli o 2 body, ale téměř 7 minut nedali ve 4.čtvrtině ani jediný bod. Domácí sice za tento úsek hry sami dali jen 8 bodů, ale celkově vyhráli závěrečnou část hry 25:17, když 10 bodů zaznamenal McGrady.

Za hosty nastřílel 21 bodů Tony Parker (z toho 12 ve 3.čtvrtině), Tim Duncan se jen velmi těžko prosazoval proti obraně Yaa a především Mutomba a zaznamenal 18 bodů a 12 doskoků (jen 7/19 z pole). Hostům chyběly body Manu Ginobiliho, který odehrál jen 15 minut (6 bodů) a ve třetí čtvrtině s bolavým stehenním svalem odstoupil ze hry.
Střelci:
Rockets
- McGrady 28, Yao 13, Sura 9...Mutombo 2 body a 15 doskoků
Spurs - T.Parker 21, Duncan 18 bodů a 12 doskoků, B.Barry 8
střelba: 33% - 35% (trojky: 4/10 - 12/16)

Dallas (23/12) - New Jersey (12/24) - 98:93
Nets nehrají ani bez zraněného Richarda Jeffersona vůbec špatně, ale na víc než "potrápení" Dallasu to nestačilo - nepomohlo ani 29 bodů Vince Cartera, ani další triple-double Jasona Kidda, už 61.v kariéře: 10 bodů, 11 asistencí a 10 doskoků

Ani jeden z týmů střelecky příliš nezářil a po třech čtvrtinách byl stav jen 62:59, ale poslední čtvrtina přinesla "přestřelku" - 36:34 - která nakonec Dallasu stačila na těsnou výhru. celá základní pětka Mavericks nastřílela dvouciferný počet bodů a tři hráči zaznamenali double-double.

Dirk Nowitzki překonal další podvrtnutí kotníku a nasbíral 26 bodů a 12 doskoků, když trefil 8 z 16 střel z pole a všech 10 šestek, Jerry Stackhouse přidal 20 bodů a 10 doskoků. Mavericks měli úspěšnost střelby jen 39,2%, ale dobře doskakovali a především vytěžili 28 bodů z výborný trestných hodů (28/31 - 90%), zatímco hosté jen pouhých 9 bodů ze 13 pokusů.

Vince Carter zaznamenal 29 bodů, 5 doskoků a 5 asistencí, ale trefil jen 12 z 32 střel z pole, Jason Kidd měl úspěšnost také hluboko pod 50% (5/15). Přesto ještě 7 a půl minuty před koncem posílal svůj tým do vedení 68:67, ale Mavericks odpověděli rozhodující šňůrou 18:3 a šli do čtrnáctibodového vedení, které hosté dokázali v posledních 3 minutách už jen snížit.
Střelci:
Mavericks
- Nowitzki 26 bodů a 12 doskoků, Stackhouse 20 bodů a 10 doskoků, Finley 16, Terry 15, Dampier 10 bodů a 11 doskoků
Nets - V.Carter 29, Buford 18, Krstič 13, Best 11, Kidd 10 bodů, 11 asistencí a 10 doskoků, J.Collins 10 bodů a 11 doskoků
střelba: 39% - 42% (trojky: 8/20 - 6/15)

Utah (13/26) - Cleveland (22/13) - 71:84
Kouč Jerry Sloan se rozhodl neriskovat a ještě o pár dnů odložil návrat Andreje Kirilenka - Jazz i bez něj udrželi Cleveland skvělou obranou na 29 bodech za první půli, ale druhý poločas jim vůbec nevyšel a prohráli poosmé z posledních 10 utkání.

Jazz vedli až o 19 bodů a v poločase 42:29, ale druhá půle nabídla úplně opačný obraz hry. Domácí sami nastříleli jen 29 bodů a inkasovali jich 55, když poslední čtvrtinu prohráli 14:31. V ní zářil především LeBron James, který za ni nastřílel 10 ze svých 27 bodů, k nimž přidal i 8 doskoků a 5 asistencí. Jeff McInnis přidal 24 bodů a agresívní obrana Cavs přinutila Utah k 21 ztraceným míčům.

V týmu domácích se nikdo nedostal přes 12 bodů a úspěšnost střelby byla jen 36,6%. Jazz nepomohlo ani solidní doskakování (Boozer 16 míčů), ani celkem 16 zahozených trestných hodů hostujícího týmu.
Střelci:
Jazz
- Boozer 12 bodů a 16 doskoků, Giriček a Okur 12, Bell 10, Harpring 9 bodů a 10 doskoků
Cavaliers - L.James 27, McInnis 24, Ilgauskas 11...Varejao 4 bodů a 14 doskoků
střelba: 37% - 41% (trojky: 1/12 - 3/14)

Sacramento (24/11) - L.A.Clippers (18/18) - 99:95
O výhře Sacramenta rozhodl především výborný individuální výkon Chrise Webbera, který si vylepšil letošní střelecké maximum na 36 bodů (16/25 z pole) a přidal i 10 doskoků a 6 asistencí. Peja Stojakovič přidal 24 bodů (4 trojky) a Cuttino Mobley ve svém debutu za Kings přidal 13 bodů a vyrovnaný osobní rekord 4 bloky.

Hosté drželi krok především díky skvělému útočnému doskakování (18 míčů) a nedovolili domácím vyšší než osmibodový náskok. V závěru však navzdory převaze pod košem nestačili - minutu a půl před koncem jim dal za stavu 91:87 klíčový koš Mobley a Stojakovič jistil v poslední 8 sekundách výhru 4 trestnými hody.

Sacramento je pro Clippers téměř noční můrou - prohráli s ním už 6 zápasů v řadě a na jeho palubovce v Arco Arena nevyhráli dokonce už 13 zápasů v řadě (od roku 1997). Zápas tentokrát příliš nevyšel hrdinovi minulého utkání Coreymu Maggettemu, který trefil jen 4 z 13 střel a zaznamenal 14 bodů.
Střelci:
Kings
- Webber 36 bodů a 10 doskoků, Stojakovič 24, Mobley 13, B.Miller 10
Clippers - Brand 25 bodů a 14 doskoků, Kaman 23, Simmons 15 bodů a 11 doskoků, Maggette 14

Golden State (11/27) - L.A.Lakers (20/15) - 102:104
Lakers jako by chtěli dokázat, že umějí vítězit i bez zraněného Kobeho Bryanta, kterého výron v kotníku vyřadí ze hry zřejmě minimálně na 3 týdny. Lídrem týmu se stal Lamar Odom, který zaznamenal 27 bodů a 12 doskoků.

Odom dal za první půli jen 3 body, ale po přestávce jich nasázel soupeři 24 - nastřílel posledních 5 bodů svého týmu, včetně vítězného koše z nájezdu 1,3 sekundy před koncem. Předtím navíc Odom svou obranou donutil k prorážení domácího Foylea.

Domácí ještě stihli potenciálně vítěznou trojku, ale Speedymu Claxtonovi se míč jen odrazil od zadní obroučky. Warriors tak prohráli už devátý zápas v řadě a od zranění svého nejlepšího střelce Jasona Richardsona jsou v těžké krizi. Nepomohl jim ani osobní rekord Dereka Fishera, který se chtěl proti svému bývalému týmu nepochybně vytáhnout a nastřílel 29 bodů (11/19 z pole, 4 trojky).

Odomovi v týmu vítězů sekundoval především Chucky Atkins, který nastřílel 20 bodů. Domácí trefili celkem 12 trojek, ale spotřebovali na to 31 pokusů, zatímco hostům stačilo na 8 přesných zásahů 12 pokusů (67%!). Lakers navíc ztratili za celý zápas pouhých 6 míčů.