Michael Walchhofer

Michael Walchhofer na svahu v Bormiu. | foto: Stefano Rellandini, Reuters

Walchhofer zvítězil v Bormiu i v druhém sjezdu

• 1
Bormio - Rakouský lyžař Michael Walchhofer slaví další triumf v závodech Světového poháru. Na čtvrteční vítězství ve slalomu v Bormiu navázal dalším prvenstvím v této disciplíně. Tentokrát vyhrál ještě výraznějším rozdílem. Druhý skončil domácí reprezentant Peter Fill, třetí byl Walchhoferův krajan Mario Scheiber.

Jedneatřicetiletý Walchhofer ve čtvrtek na sjezdovce Stelvio porazil Didiera Cuche ze Švýcarska o pouhou setinu sekundy a zajistil rakouskému týmu první triumf po třinácti neúspěšných závodech.

Dnes opět startoval s číslem třicet a předstihl Itala Filla o 22 setin. Třetí skončil stejně jako ve čtvrtek, kdy se v Bormiu jel náhradní sjezd za zrušený závod ve Val d'Isére.

Walchofer se stal prvním lyžařem v historii, jenž vyhrál dva závody ve dvou dnech dvakrát v kariéře. Stejný kousek se mu totiž povedl i v únoru 2005 v Garmisch-Partenkirchenu.

"Včera jsem ještě byl nervózní, ale dnes jsem už jel s velkým sebevědomím. Je to zvláštní, kdyby se mě ještě předevčírem někdo ptal, byl bych spokojený i se čtvrtým místem. A teď píšu historii," dodal rodák ze Salcburku, jenž může oslavit příchod roku 2007 v ideální náladě. "Jedna lahev sektu asi stačit nebude," přiznal s úsměvem.

Bývalý mistr světa Walchhofer odsunul navíc ze stupňů vítězů amerického reprezentanta Bodeho Millera, jenž se oklepal ze čtvrtečního výpadku a předvedl velmi slušnou jízdu.

Ve vyrovnané výsledkové listině se vešlo nejrychlejších třináct lyžařů do jedné sekundy a na body už nestačila větší ztráta než 1,88 sekundy na vítěze.

Díky šestému místu si udržel vedení v celkovém hodnocení Světového poháru Nor Aksel Lund Svindal o 39 bodů před Millerem. V pořadí sjezdu se již Walchhofer dostal na druhé místo za dnes pátého Cuche.

Mužský SP pokračuje obřím slalomem a slalomem speciál 6. a 7. ledna ve švýcarském Adelbodenu, kde už by měli startovat i čeští reprezentanti.

Výsledky: 1. Walchhofer (Rak.) 1:51,82, 2. Fill (It.) -0,22, 3. Scheiber (Rak.) -0,27, 4. Miller (USA) -0,39, 5. Cuche (Švýc.) -0,50, 6. Svindal (Nor.) -0,54, 7. Büchel (Licht.) -0,61, 8. Staudacher (It.) -0,73, 9. Jerman (Slovin.) -0,83, 10. Kernen (Švýc.) -0,84.

Pořadí sjezdu (po pěti závodech): 1. Cuche 330, 2. Walchhofer 286, 3. Büchel 248, 4. Fill 222, 5. Nyman (USA) 184, 6. Scheiber 171.

Pořadí SP (po 16 závodech): 1. Svindal 579, 2. Miller 540, 3. Cuche 535, 4. Fill 458, 5. Walchhofer 340, 6. Büchel 313, ...63. Bank 46, 94. Trejbal (oba ČR) 18.