Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Walchhofer zabránil rakouské ostudě

23 2006
Kitzbühel, Praha - Rakouské vlajky zplihle visely. Sjezdařské velmoci hrozila gigantická ostuda: drtivá porážka na kitzbühelském Hahnenkammu, při sjezdu sjezdů. Když Michael Walchhofer, poslední z favoritů, stál na startu, krčil se nejlepší z domácích mužů ve výsledkové listině na 7. místě. Na hlavu poražený Maier jen utrousil: "Olympiáda bude důležitější."

Olympijský vítěz Fritz Strobl se držel za ruku, se kterou na Hausbergu smetl branku. "Měl jsem štěstí, že jsem nepřistál hlavou dolů," tvrdil, zlomené záprstní kůstky jej však donutily k cestě do nemocnice.

A pak vyjel Walchhofer, světový šampion z roku 2003. Na Steilhangu ztrácel 0,35 vteřiny na senzačně vedoucího Lichtenštejnce Büchela.

Po zatáčce Hausberg už o šest setin vedl, načež "zabloudil"do hlubšího sněhu. "V tu chvíli jsem věřil, že mi to vyjde," přiznal v cíli Büchel.

Nevyšlo. Walchhofer proťal fotobuňku o 0,05 vteřiny rychleji. Vyhrál o 139 centimetrů. Průměrnou rychlostí 99,99 km/h dobyl první triumf v Kitzbühelu, inkasoval 65 tisíc eur a rázem se stal hrdinou padesátitisícového davu.  "To bylo vážně o vlásek," ulevil si.

Hitchcock by lepší scénář nevymyslel. Však také Walchhofer říkal: "Mám snad ještě lepší pocit než z vítězství na mistrovství světa. Teď jsem teprve tím správným Rakušanem."

Nad dojezdem zářila modrá obloha, přesto to byl v sobotu zkrácený Hahnenkamm. Silný vítr vyhnal novodobé gladiátory o 100 metrů níž, než bývá tradiční start.

"V takovém nečase se na Myší pasti skákat nedalo," řekl i Hansi Hinterseer, lyžařský idol 70. let. Prominenti neprotestovali. Niki Lauda zapředl hovor s mágem formule 1 Bernie Eccelstonem, zatímco fotbalový čaroděj Oliver Kahn vzpomínal: "V šesti letech jsem chtěl být sjezdařem."

Daron Rahlves přivezl i svého psa, kterého podle místní sjezdovky pojmenoval Streif, ale štěstí mu nepřinesl. Američan po triumfech v Beaver Creeku, Bormiu aWengenu svůj sjezdařský Grand Slam nedovršil, skončil třetí.

"Už se nevrátím. Miluju zdejší napětí, ale po sezoně budu patřit jen manželce a dceři Michelle,"oznámil.

Večer popichoval Walchhofera: "Pojď s námi do Londoneru (nejslavnější místní hospoda). Konečně tě jednou uvidíme opilého."

Jenže třicetiletý Rakušan, seriózní otec tří dětí a budoucí hoteliér v Altenmarktu, se zlákat nedal. "Promiň. Zítra jedu kombinační slalom,"odvětil.

Rakušan Michael Walchhofer ovládl slavný sjezd Světového poháru na Hahnenkammu v Kitzbühelu.

Autor:


Nejčtenější

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.czmobilní verze