Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vzpěrač si přivezl už třináctý titul

26 2003
Zlín - Devětasedmdesátiletý zlínský vzpěrač Karel Saitl potvrdil svoje kvality mezi veterány a ze světového šampionátu, který se konal v americkém městě Savanah ve státě Georgia, si přivezl z kategorie do 69 kilogramů již třináctý titul mistra světa. Zlatou medaili získal v kategorii nad 105 kilogramů také ostravský vzpěrač Oldřich Lexa.

"Ve své kategorii do 69 kilogramů jsem nenašel soupeře. Vytvořil jsem nové světové rekordy. V trhu 58 a v nadhozu 75,5 kilogramu," pochlubil Saitl.

Na kontě má už více než 70 světových rekordů a s přibývajícím věkem získává v nových věkových kategoriích pravidelně další.

"V příštím roce postoupím do kategorie osmdesátiletých. Potom, jak to vidím, je poslední kategorie zvaná krematorium. V takovém stáří budu těžko hledat soupeře, i když vím o jednom německém vzpěrači z Berlína, který se činky nezalekne ani v devadesáti letech," prohlásil Saitl s úsměvem.

Nejlépe prý mu je, když se, podle vlastních slov, "v tělocvičně sedře jako kůň".

S manželkou Janou se seznámil ve zlínské cukrárně. "Vždycky byl na sladké a hrozně mlsný. Dokonce i slivovici si sladí medem. Tvrdí, že to je nejlepší medicína na všechny neduhy," prozradila jeho třiasedmdesátiletá partnerka.

Připomněla, že naposledy byl muž v nemocnici v roce 1991. To mu lékaři rozbili ledvinový kamínek.

"Bude tady nejméně do stovky. Sní všechno a s chutí. Před tréninkem vstává ve tři hodiny v noci a posnídá. To prý "aby před cvičením pořádně vyhládl," vysvětlila paní Jana.

Saitl by českému vzpírání přál borce, kteří by se alespoň na mistrovství Evropy dostali na stupínky vítězů. "O nás starších milovníci vzpírání ještě určitě uslyší. Naše příští mistrovství světa bude v rakouském Badenu a mistrovství Evropy v polském Štětíně," prohlásil český seniorský reprezentant, který se začal věnovat vzpírání přesně před šedesáti lety.

"Upoutaly mě činky v tělocvičně, kam jsem přišel zápasit. Při vzpírání jsem využil zejména svoji rychlost, poněvadž vzpěrač musí být nejen silný, ale také rychlý jako blesk. Technika je ve vzpírání nejdůležitější," poradil dnešním sportovcům Saitl.

Prozradil, že cesta do USA ho stála 40 000 korun, ale peněz nelituje a už trénuje na další závody.

Autoři: ,


Témata: Georgia, vzpírání
Najdete na iDNES.czmobilní verze