Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vzorky nesly únosné stopy dopingu

8 2000
P a ř í ž - Zhruba polovina vzorků moči, které byly odebrány cyklistům při letošní Tour de France, nesla stopy zakázaných látek, nikdy však nepřekročila povolenou hranici. Mezinárodní cyklistická unie (UCI) proto mohla minulý týden oznámit, že nikdo z účastníků nejslavnějšího etapového závodu nedopoval. "Analýzy, které byly provedeny v národní dopinkové laboratoři v Chatenay-Malbry, prokázaly v 45 procentech stopy dopingových prostředků," řekl předseda Rady pro prevenci Michel Boyon.

Během Tour odevzdalo moč jedenasedmdesát cyklistů. Každý den jezdec ve žlutém trikotu, etapový vítěz a další dva závodníci, které vybral los. V osmadvaceti případech objevila analýza stopy kortikoidů oddalujících únavu, v deseti stimulant salbutamol. Dalších pět vzorků obsahovalo obě látky. Všechny vzorky budou nyní podle Boyona jednotlivě zkoumány, výsledky by měly být známy do konce roku.

Vědci zatím neprovedli analýzy vzorků moči těch cyklistů, kteří se podrobili testům na hormon erythropoietin. Tyto vzorky byly během Tour zmrazeny a budou teprve zkoumány novou metodou, kterou minulé úterý odsouhlasila lékařská komise Mezinárodního olympijského výboru (MOV) jako platnou pro olympiádu.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze