Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vzestup českého profigolfu začne až s většími penězi

Ladies Slovak Open 2010 - golfové hřiště Tále. | foto: Grey Bear Golf

29 2010
Český a slovenský golf se sice začíná na evropské scéně ukazovat díky organizaci turnajů European PGA Tour v Čeladné a Ladies European Tour ve slovenských Tálích, ale výsledky se hráči ani hráčky obou zemí nemohou takové konkurenci rovnat.

Loni v Čeladné byli čeští hráči na chvostu startovního pole, teď na Slovensku obsadily tři české hráčky tři poslední pozice. Cutem prošla jedině slovenská profesionálka Zuzana Kamasová.

"Je to zklamání. Dvě holky jsou sice amatérky a měly to těžké. Ale určitě nezahrály to, co čekaly a co chtěly," uvedla Klára Spilková, nejlepší česká hráčka. Tato teprve patnáctiletá golfistka absolvovala na Slovensku svůj první profesionální turnaj v kariéře a s výsledkem +8 zaostala dvě rány za postupem do finálové části turnaje.

S výsledkem se vyrovnávala rozumně. "Chce to více zkušeností. Jsem sice nejlepší česká hráčka, ale i tak bylo pro mě těžké dostat se na takový turnaj," podotkla Spilková (na snímku společně s Kamasovou).

Na Slovensku se nedařilo ani první české hráčce, která se v minulosti prosadila na evropské scéně. Zuzana Mašínová zahrála v prvním kole výsledek +19. "Už jsem spíš trenérka než hráčka. Navíc jsem byla zraněná, poslední tři týdny jsem vůbec netrénovala, nehrála," vysvětlovala Mašínová.

Co by se muselo změnit, aby výsledky byly lepší a evropské turnaje hrálo víc Češek či Slovenek? Mašínová tuší: "Upřímně? Až bude v Česku a na Slovensku tolik bohatých, aby se mohli hráči zabezpečit. Federace musí pochopit, že hráč z normálních poměrů nemá šanci uspět."

Ladies Slovak Open, 1. kolo.

Na Ladies Slovak Open hráčky na posledních dotovaných místech inkasují 875 eur. Tedy sumu, která sotva pokryje náklady na cestu na turnaj, nemluvě o přípravě.

Žádná z českých golfistek nedostane ani to, pod cutem nevydělá nikdo.

Jen v penězích to ale není. "Ale hlavně to chce všechno změnit od základu. Pokud se s tím nezačne nic dělat, bude to pořád stejné," řekl Stephen John Alexander Flanagan, promotér evropských turnajů v beskydské Čeladné i ve slovenských Tálích.

"Změnit se musí management, metodologie tréninku. Federace si musí uvědomit, že je třeba změnit přístup. Příkladem, jak manažovat hráčku, aby se z talentované amatérky stala úspěšná profesionálka, může být Klára Spilková."

Pernilla Lindbergová, třetí kolo Ladies Slovak Open 2010.

Vzorem může být například Švédsko. V evropské i světové špičce je řada hráčů této skandinávské země. Shodou okolností vyhrál loňský turnaj European PGA Tour Oskar Henningsson, ve slovenských Tálích bojuje o čelo Pernilla Lindbergová (na snímku), skvělé výkony předvádí i zkušená Helen Alfredssonová Ve finálový kolech jsou na Slovensku další čtyři Švédky.

"Máme velmi dobře fungující golfovou federaci, která podporuje mladou generaci. Máme na to programy, které vychovávají děti. Mladé hráče podporují nejen rodiče, ale i federace," vysvětlovala Alfredssonová. "Jde o to mít systém, co se týká výchovy talentů. Snažíme se jim dát co nejlepší podmínky, aby mohli hrát. Asi proto je švédský golf nahoře," hledala vysvětlení Alfredssonová.

mašínová vyměnila neúspěch za víkend s partnerem

Dá se to brát jako obrovský výbuch. Zuzana Mašínová, která ještě v minulé sezoně odehrála téměř celou sérii Ladies European Tour, na turnaji Ladies Slovak Open v Tálích v Nízkých Tatrách zahrála první kolo se skóre +19. To znamená, že v turnaji skončila.

Kdo totiž zahraje nad více než 14 úderů nad par hřiště, podle pravidel nepokračuje."Hroutit se z toho nebudu. Tři týdny jsem netrénovala, vlastně jsem ani nehrála. Měla jsem skřípnutý trapéz, bolavá žebra. Je to vidět," vysvětlovala mizerný výsledek. "Teď už jsem spíš trenérka," připomněla.

Zuzana Mašínová, první kolo Ladies Slovak Open 2010.

Její klienti měli pro její start na Slovensku pochopení. "Musela jsem jich několik přeobjednat, protože o své účasti v turnaji jsem se dozvěděla až ve čtvrtek večer. Jela jsem se sem podívat, chtěla jsem být u dámského turnaje takové úrovně."

Brzké vyřazení však Mašínovou nemrzelo. "Aspoň si budu moct pořádně užít víkend s přítelem. Kdybych prošla v turnaji dál, přijel by on za mnou sem. Takhle já pojedu za ním a budeme mít na sebe čas," snažila se najít pozitivní stránku věci.Najdete na iDNES.czmobilní verze