Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vzácný dům se na růžovo natřít nesmí, golfové hřiště chráněno není

Chris Wood na 18. jamce ve třetím kole BMW PGA Championship 2010 ve Wentworthu. | foto: AP

24 2010
Tolik nevraživosti mezi golfisty dlouho nebylo. Ernie Els, jenž to všechno způsobil, těžce nese halasnou kritiku za to, co udělal s hřištěm ve Wentworthu. Jihoafričana mrzí, že mu ji ale nikdo neřekl do očí.

Na víkendovém BMW PGA Championship létala silná slova. Dvojnásobný vítěz turnaje Anders Hansen označil West Course dokonce za "brutální". Obhájce titulu Paul Casey dokonce vyzval R&A, aby vybraná hřiště chránila stejně, jako se chrání architektonicky cenné budovy.

"Byl jsem velice zklamán vším, co bylo řečeno, a trochu se mě to dotklo," uvedl Els. "Ale beru to jako chlap," dodal.

Luke Donald před jednou z budov golfového hřiště West Course ve Wentworthu.

Čtyřicetiletý vítěz šesti desítek profesionálních turnajů předpokládal, že nebude za svůj redesign pouze chválen. "Byl bych rád, kdyby za mnou každý přišel osobně místo vyprávění v médiích. Nikdo neví, co se tady v klubu dělo a já bych to nejdřív každému vysvětlil," citovala jej agentura Reuters.

Hodně peněz

Majitel klubu Richard Caring pomohl muži, jehož si pro úpravy vybral, a prohlásil, že odpovědnost bere na sebe. "Možná jsme zašli trochu daleko. Poznali jsme, že je to teď opravdu těžké," poznamenal.

Casey nicméně zpochybnil potřebu dělat změny na hřištích jako je to nejznámější z pěti wentworthských. West Course postavil v roce 1956 slavný architekt Harry Colt a příliš se neměnilo, než v roce 2005 Caring svěřil projekt přestavby Elsovi.

Do něj se Casey pustil osobně: "Vezměte si Ernieho překrásný dům s doškovou střechou a perfektní štukaturou na šestnácté jamce. To, že ho vlastní, jej neopravňuje přetřít fasádu na růžovo a vyměnit střechu za plechovou," podpořil Angličan svůj návrh chránit hřiště jako památky.

race to dubai 2010

(v eurech)

1. Poulter (Angl.) 1 346 800

2. Schwartzel (JAR) 1 332 962

3. Els (JAR) 1 246 906

4. Westwood (Angl.) 1 102 628

5. Casey (Angl.) 940 835

6. A. Quiros (Šp.) 815 832

Els se hájí, že jako rezident byl naopak veden úmyslem vytvořit hřiště, které by se rovnalo těm nejlepším na světě: "Majitel do změn investoval hodně peněz a také ho chtěl mít lepší a samozřejmě obtížnější."

Podle neoficiálních informací stála téměř pětiletá přestavba 6,5 milionu liber (asi 192 milionů korun).

Bude se ladit

Caring připustil, že do turnaje v příštím roce si s některými kritiky promluví a zváží jejich názor. "Hovořil jsem s Leem Westwoodem. Dal mi pár tipů," uvedl multimilionář. "Nicméně Ernie bude mít poslední slovo," dodal vzápětí.

kontroverze ve wentworthu

Jamka č. 18, par 5 (476 metrů) zatočený doprava s diagonálním potokem před greenem.
Jamka č. 8, par 4 (358 metrů) s úzkým průhledem mezi stromy při první ráně a greenem umístěným na hráz jezírka.
Bunkery obrostlé příliš mnoha stromy s obtížně volitelným způsobem, jak z nich ven.
Několik greenů na hranici běžné hratelnosti, příliš rychlé.

West Course - plánek hřiště zde.

Jemu samému se současná podoba unikátního parkového hřiště líbí. Některé jamky ostatně zůstaly změnami nedotčeny. Caring Připustil, že měli s Elsem v několika bodech různý názor, ale že většinou dal nakonec hráči za pravdu.

Také jihoafrický profesionál byl na závěr smířlivější a připustil, že názory ostatních vezme v úvahu. "Podnikneme nezbytné kroky, abychom vše doladili," řekl Els.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze