Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Využije Neumannová kolečkové lyže?

27 2006
Praha - Období nejistoty nyní prožívají také běžkaři na lyžích. Kvůli nedostatku sněhu je ohrožen další závod Světového poháru, který by se měl konat za týden v Aostě. Vzhledem k mimořádně teplému počasí však není ani kde trénovat. Kateřina Neumannová přiznává, že ani ona neví, jak budou vypadat její příští dny.

Když Kateřina Neumannová druhého listopadu odlétala na sever Evropy, určitě netušila, že se bude vracet do Čech za snad ještě teplejšího počasí. "To se mi ještě nestalo," unaveně se usmívala po příletu. "Začátkem prosince abych vytáhla kolečkové lyže."

Přitom po příletu do Švédska vypadalo všechno idylicky. "Bylo tam minus dvacet dva, to jsem se bála, aby mi neomrzly nohy," vzpomínala Neumannová na dobu před třemi týdny. "Asi po dvou dnech se to však ustálilo na minus deseti, byla tam nádherná zima a ideální podmínky na trénink."

V Kuusamu to však již bylo úplně jinak. "No ano, tam byly plus čtyři a pršelo," řekla Neumannová, která ve Finsku zaznamenala i v poslední době pro sebe až "historický" neúspěch. Třicáté šesté místo v klasickém sprintu.

"V Gällivare to bylo super, v Kuusamu to docela šlo," pochvalovala si však běžkyně běžkyně finský pobyt. "Čtvrté místo na klasické desítce za těch podmínek beru. Sprinty moc neřeším."

Nyní však musí řešit otázku další přípravy. "Zatím nevím, co bude následovat," krčí rameny česká běžkařská jednička. "Máme v záloze několik variant, nejschůdnější by byla cesta zpět na sever, ale tam se mi moc nechce. Jela bych tam když tak až koncem týdne."

Jak moc je tedy aktuální oprášení oněch zmiňovaných kolečkových lyží? "Myslím, že to je reálné. Na horách je teplo, klidně bych je mohla na tři dny nazout. Běhat či posilovat moc nechci, abych si nezničila nohy."

Tato náhradní, krizová varianta vzbuzuje oprávněné obavy. Nemůže závodnici nějakým způsobem technicky rozhodit? "Úplně snad ne," nemá obavy Neumannová. "Ale určité odlišnosti tam pochopitelně jsou. Při trénování klasiky se na kolečkách odrazíte vždycky, i když tu nohu nepostavíte ideálně, což na sněhu nedokážete. Při bruslení je zase silnice rovnější, než bývá v reálu sníh."

Přes nejistoty příštích dní si však vstup do sezony šumavská patriotka pochvaluje. "Při bruslení jsem byla tam, kde jsem chtěla být, a doufám, že to tak bude pokračovat. U klasiky ještě cítím některé rezervy, myslím, že mám na to být trošku lepší. Celkově jsem na tom asi tak stejně jako vloni, do šestého místa bych měla jezdit."

Česká běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová potvrdila dobrou formu a ve švédském Gällivare vyhrála závod Světového poháru.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze