Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Výškařka Straková končí v kvalifikaci. Bolt si na dvoustovce pohlídal postup

Iva Straková - Výškařce Ivě Strakové 189 cm v kvalifkaci na postup do finále MS v Berlíně nestačilo | foto:  Michal Růžička, MAFRA

18 2009
Berlín (Od zvláštní zpravodajky iDNES.cz) - Česká výškařka Iva Straková nepostoupila do finále své soutěže. Straková v kvalifikaci skočila 189 centimetrů, limit 195 překonalo devět výškařek, další tři postoupily za 192. Postup do čtvrtfinále dvoustovky si v pohodě pohlídal Usain Bolt, který vyklusal v čase 20,70.

Straková napoprvé skočila 180 i 185, napodruhé 189. Konečnou se pro ní stala další postupný výška 192. "Rozeskakování bylo super, na 185 jsem měla pěkný skok, který mi dodal sebevědomí. Fyzicky jsem se cítila dobře, nějaké technické chybičky tam byly," řekla Straková. 

"Pokusy na 192 byly těsné, ale ani nevím, čím jsem ten třetí shodila. Chybělo mi štěstí, nemám si ani co vyčítat, udělala jsem pro postup všechno."

Blanka Vlašičová

Do finále jasně proklouzla i chorvatská hvězda Blanka Vlašičová. Přitom hrozilo, že obhájkyně titulu do závodu vůbec nenastoupí.

Podle chorvatské rozhlasové stanice HRT si totiž ráno při rozcvičování na hotelovém pokoji poranila hlavu o rám dveří. S krvácející ranou musela 193 centimetrů vysoká atletka v doprovodu svého otce a trenéra Joška Vlašiče na ošetření do nemocnice.

"To se stane," říkala potom s úsměvem novinářům. Na rozdíl od soupeřek neměla příliš času na rozcvičení na stadionu, ale i s tím se vypořádala. Ve výškařském sektoru na ní nebyly žádné potíže znát, všechny své pokusy zvládla hladce napoprvé a snadno splnila kvalifikační limit.

Češi mají dnes ve hře ještě tři zástupce. Krátce po 18. hodině se v rozbězích na 100 metrů překážek představí Lucie Škrobáková a 20:15 ve čtvrtfinále Zuzana Hejnová na 400 m překážek.

Očekávané oštěpařské finále s Barborou Špotákovou začíná v 19:25.

Bolt si na dvoustovce jen zatrénoval

Pohoda, žádný stres. Dva dny po svém úchvatném galapředstavení na stovce znovu zaklekl Usain Bolt do startovních bloků. Na dvojnásobné trati si světový rekordman časem 20,70 v klidu pohlídal postup z rozběhu do čtvrtfinále.

Na startu dvoustovky chyběl Američan Tyson Gay, který se po porážce v historickém souboji s Boltem na stovce odhlásil kvůli problémům s třísly, které má celou sezonu. Po stovce se opravdu sotva belhal. Poradil se s lékaři a pak v pondělí večer pronesl: "Než abych riskoval zranění, rozhodl jsem se nenastoupit na dvoustovku."

Trojnásobný mistr světa z Ósaky tak přepustí někomu jinému i pozici šampiona dvoustovky. Raději se chce připravit na štafetová klání, která začínají v pátek. "Chtěl bych být součástí týmu. Věřím, že tohle rozhodnutí mi dá nejlepší možnost se připravit. Chci štafetě pomoci nejlépe, jak dovedu."

Usain Bolt

Dvoustovka ovšem ztratila náboj v podobě duelu nejrychlejšího dvoustovkaře sezony a světového rekordmana. A velmi pravděpodobně nebude ani honem na nové historické maximum, které Bolt loni v Pekingu stlačil o dvě setiny na čas 19,30. Sám Jamajčan pochybuje, že by rekord posunul, neboť po autonehodě měl velký výpadek v tréninku. Jenže u něj člověk nikdy neví.

"Bolt může teď víceméně dokázat, co chce. Na dvoustovce může být prvním, kdo se dostane pod hranici 19 vteřin. Já jsem běžel 18,5 ve dvoustovkové štafetě na univerzitě, tak vím, že je to možné," citoval list The Guardian někdejšího rekordmana Michaela Johnsona.

Nicméně na rozdíl od stovky běžel Bolt už v Pekingu dvoustovku naplno, rezervu tudíž nemá tak velkou jako na poloviční trati. A zatímco na stovce může snáze využít svých předností, dvoustovka je výrazně náročnější trať.

"S tréninkem, který promeškal, nebude tady v Berlíně tak dobrý," předvídá Johnson. "Tedy rychlost má, ale nevíme, zda ji dokáže udržet celých 200 metrů. Na dvoustovku musí trénovat stejně jako zbytek nás smrtelníků."

Nejrychlejší výkon v rozbězích předvedl Američan Shawn Crawford, který zastavil časomíru na výkonu 20,60 sekundy. Do dvoustovky nenastoupili kvůli zranění ani Brit Dwain Chambers, šestý muž ze stovky, a Churandy Martina z Nizozemských Antil, pátý muž z minulého šampionátu v Ósace.

Čtvrtfinále dvoustovky je na programu pět minut před sedmou hodinou večerní.

MS V ATLETICE - VÝSLEDKY - 4. DEN

MUŽI

200 m - rozběhy: 1. Crawford (USA) 20,60, ...8. Bolt (Jam.) 20,70.

400 m - rozběhy: 1. Miller (Bah.) 45,00.

Disk: 1. Harting (Něm.) 66,81.

ŽENY

1500 m - rozběh: 1. Burkaová (Et.) 4:07,75.

Výška - kvalifikace: 1. Vlašičová (Chor.), Friedrichová (Něm.), Greenová (Švéd.) všechny 195, ... 21. Straková (ČR) 189 - nepostoupila.


Autoři: ,


Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze