Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Výškařka si vybrala svou cestu

24 2000
P r a h a - Zbortil se experiment, který měl vynést výškařku Zuzanu Hlavoňovou k medaili na olympijských hrách. Nad atletkou už nebdí zvláštní tým dvou trenérů, odlišných lidských osobností. Nešlo to bez emocí, trápení a zklamání. K Jaroslavu Kovářovi, zkušenému výškařskému odborníkovi s praxí několika desetiletí, před rokem přibyl Michal Pogány, mladý kouč prudké povahy. Dostal za úkol vycepovat Hlavoňovou po fyzické stránce. Michal Pogány už není trenérem Hlavoňové. Atletka mu to nedávno oznámila.

"Jsem z toho úplně šokovaný. Ještě se z toho probouzím," řekl Pogány včera. Co se stalo? Hlavoňová minulou zimu díky Pogánymu trénovala nejvíc v kariéře, dostala se do skvělé fyzické kondice. "Když máte v nádrži benzin na sto kilometrů, dvě stě jich neujedete," tak zní Pogányho filozofie. "Jenom s dobrým základem můžete trénovat technické věci." V sezoně získala výškařka stříbro na halovém mistrovství Evropy, v létě jako první Češka přeskočila dva metry. Ovšem na olympiádě neuspěla, skončila jedenáctá.

Prožila rok v citlivé situaci. V Brně, kde bydlí, podstupovala dřinu s Pogánym. Několikrát týdně odjížděla do Prahy k výškařským tréninkům s Kovářem. Jako by cestovala mezi dvěma světy. "Pro mě je to složité. Dva trenéři nejsou ideální a mezi nimi už to tak vůbec není. Nepadli si do noty," řekla Hlavoňová. V posledních měsících takhle otevřeně nemluvila. Nerada si o trenérech povídala, dávala si pozor na každé slovo. I teď je ale opatrná. "Nechci ani na jednoho říct žádné špatné slovo. Obrátí se to vůči mně." Vyjevil se tak obávaný zádrhel.

Od začátku nebylo jasné, jestli bude spojení Pogány - Kovář hladce fungovat. "Riziko jsem cítil," tvrdí Libor Varhaník, manažer Hlavoňové. "Víc názorů znamená víc třecích ploch. V tomto případě se Zuzana dostala do mlýnice." Od začátku šlo o to najít správnou kombinaci silového a rychlostního Pogányho tréninku s Kovářovým nácvikem techniky. Pogány výškařce pomohl odstranit slabiny. "Naučila jsem se hodně věcí. Některé cviky budu dělat dál, ale v jiném množství. Já jsem jen dřela, dřela, dřela a neskákala."

Podle Pogányho už bylo dohodnuto, že výškařka opustí Kováře i manažera Varhaníka. "Dohodli jsme se, že jim oznámí, že s nimi končí," tvrdí Pogány. "Pak se vrátila a mluvila o tom, že se bojí, abych jí nenadával do krav. To ode mě nikdy neslyšela. Je to její rozhodnutí. Kvituji ho, přeji jí vše dobré, ale myslím, že se nerozhodla nejšťastněji."

Výškařka si zvolila svou cestu, každopádně vypadla z náročného postavení mezi dvěma trenérskými osobnostmi. "Chci mít hlavně pohodu a klid. Pro mě není být profesionálkou, která pořád někam jezdí na soustředění. Já to musím vždycky mít až na druhém místě, pak mi to jde."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze