Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Výškařka má rádce v cestě za snem

22 2000
B r n o, P r a h a - Výškařka Zuzana Hlavoňová je uprostřed citlivého procesu, který ji může vynést až k medaili na olympijských hrách, a navíc k překonání hranice dvou metrů, což se ještě žádné Češce nepovedlo. Dvě silné a rozdílné osobnosti, znalci svého oboru, teď dohromady pečují o její talent. Zkušený výškařský odborník Jaroslav Kovář je dlouholetým trenérem Hlavoňové. Jeho jméno uznávanou veličinou. Byl to on, kdo v roce 1968 přivedl Milenu Rezkovou k vítězství na olympiádě.
Od této sezony ho doplnil charismatický Michal Pogány, kouč jiné reprezentantky, trojskokanky Šárky Kašpárkové. "Možná nejsem největší odborník na světě, ale svému řemeslu rozumím," řekl Pogány. Zjednodušeně mají práci rozdělenou na dvě části. Pogány se stará o to, aby výškařka byla v kondici. Činí tak podle svého přesvědčení. "Ke skákání musí mít člověk natrénováno. Aby auto dojelo dál, taky musí mít plnou nádrž benzinu."

Kovář je odpovědný za technickou stránku. "Ve fyzičce má Zuzana rezervy, ale nemůže ji zvyšovat moc rychle a násilně," vysvětluje Kovář. "Je lehký typ. Musí si dávat pozor na zranění. Ale ona si to ohlídá."

Všichni už spolu prošli první těžkou zkouškou, která přes nemalé svízele nakonec dopadla skvěle. Hlavoňová před měsícem skončila druhá na halovém mistrovství Evropy v Gentu, kde skočila národní rekord 198 centimetrů. Předcházela tomu výrazná změna jejího přípravného drilu. Hlavoňová vyšla ze samoty. Pod Pogányho vedením nabírala kondici spolu s Kašpárkovou, další trojskokankou Evou Doležalovou a slovenskou výškařkou Renátou Medgyesovou. Štíhlá a pružná dívka získala zábavnou a soutěživou společnost vrstevnic, ale zároveň musela dřít v posilovně jako dosud nikdy.

"Pracovala jsem hlavně na síle nohou, to byla moje slabina," vysvětlovala. Několik týdnů před  evropským šampionátem jí nebylo do smíchu. Cítila se unavená. Jezdila po závodech, ale skákala níž, než je zvyklá v tréninku. Projevilo se, že z dřívějška nebyla na takové galeje v přípravě zvyklá.

"Byl to úplně jiný trénink. Ne že to bylo těžké. Jde o to, že organismus si na to musí zvyknout
postupně," vysvětlila Hlavoňová. Když skončila fyzická práce u Pogányho, věnovala se s Kovářem skákání a zlepšování techniky. Na šampionátu pak zářila. Skákala klidně a zároveň sebevědomě. S bojovností kdysi nebývalou se přenesla i přes kritické situace. V kvalifikaci i v hlavním závodě si v klíčovém okamžiku dovolila vynechat postupnou výšku. A risk jí vždycky vyšel.

"Strašně mi to pomohlo v tom, aby člověk takové situace zvládl příště," řekla Hlavoňová. "Takové zkušenosti jsou potřeba. Člověk pak ví, jak reagovat." Přesto se v zimě zdálo, že nově sestavený trenérský tým nemusí do letní sezony vydržet. Možná až úspěch na mistrovství Evropy rozhodl o tom, že směrem k olympijským hrám půjde spolu.

Hlavoňová tak zůstává v citlivé pozici mezi dvěma silnými osobnostmi. Oba trenéři jsou však
ochotni se v klidu dohodnout. "S panem Kovářem si sedneme. Hlavně aby z toho Zuzana měla radost, ne problémy," řekl Pogány. Kovář tvrdí: "Nemáme rádi komplikace, chceme klid." Ti dva tu jsou, aby výškařce pomohli k úspěchu, který se zřetelně rýsuje. Hlavoňová má letos velké cíle. "Chci skočit dva metry, a když k nim ještě kousek přidám, můžu vyhrát olympiádu."
Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze