Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Výškaři se na Ostravské laťce utkají ve zbrusu nové hale

Jaroslav Bába - Jaroslav Bába ve finále mistrovství světa. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

21 2010
Poprvé v barvách Dukly Praha, kam v závěru roku přestoupil z SSK Vítkovice, se výškař Jaroslav Bába představí v Ostravě. Bába patří k favoritům Ostravské laťky, výškařského mítinku, který se dnes od 16 hodin uskuteční poprvé v multifunkční hale za ostravskou ČEZ Arénou.

"Doufáme, že padne rekord laťky," uvedl manažer mítinku Jan Janků mladší. Ten drží z roku 2007 Tomáš Janků výkonem 232 centimetrů. "Hlavně si přeji splnit limit na halové mistrovství světa, který je 228 centimetrů, abych měl klid na další přípravu," uvedl Jaroslav Bába.

Na rekord si netroufá? "Pokud bych na dvě stě dvaceti osmi centimetrech uspěl, tak možná tu další výšku dám 233...," připustil. "Atakovat rekord se nebojím, ale zda mi vše vyjde hned na prvním závodě, to těžko mohu říct."

Soutěž mužů začne zhruba v 18 hodin. Před nimi se už od dvanácti hodin utkají žačky a juniorky a v 16 hodin se představí ženy. Vstup je zdarma. Vítězové v kategorii žen a mužů získají prémii 500 dolarů.

"Představí se tři zahraniční závodnice a s nimi i nejlepší Češky Iva Straková, Barbora Laláková a Romana Dubnová," řekl Jan Janků.

Start vítkovické Romany Dubnové je ale nejistý. "Měla jsem angínu, brala antibiotika, takže jsem se nemohla věnovat technice, jak bych potřebovala," podotkla Dubnová.

"Romana trénuje tři dny a jestli nastoupí se rozhodne v den závodu podle toho, jak se bude cítit," uvedl Oldřich Zvolánek, ředitel SSK Vítkovice.

Bába si změnu pochvaluje

Změnu haly výškař Jaroslav Bába vítá. Letošní Ostravská laťka se totiž z Tatranu přestěhovala do haly u ostravské ČEZ Arény. "Tatran na mě působil stresujícím dojmem, je to tmavá hala, taková už ošuntělá," řekl Jaroslav Bába.

"Podobný pocit tam měla i většina závodníků. K tomu tam byla většinou zima, což je jakoby dělané na nějaké zranění."

Co si slibujete od nového prostředí v multifunkční hale? Že ostravský závod posune dál. Nevím ale, co od toho mohu čekat. Hodně bude záležet na povrchu, který si vyzkoušíme až před samotným závodem. Rád ale jezdím do nových hal. Věřím, že přijde i hodně diváků.

Před rokem jste na Ostravské laťce skočil 227 centimetrů, a ten výkon jste už v dalších halových závodech nepřekonal. Neobáváte se toho?
Ne. Loni jsem měl před závodem skoro tři týdny volno, odpočíval jsem, jako bych ladil formu. Tu jsem měl hned na prvním závodě a pak už jsem neměl z čeho brát. Nyní to je naopak. Makali jsme až do poslední chvíle. A pořád trénujeme, i když už ne tak tvrdě.

Od listopadu jste členem Dukly Praha. Jste spokojený?
Potřeboval jsem už změnu. To byla ta nejdůležitější věc. Změnil jsem prostředí, trenéra, vypadl jsem ze stereotypu. To člověka hodně nakopne a výkony pak jdou nahoru.

Odstěhoval jste se do Prahy natrvalo?
Ano, ale jen dokud budu závodit. Do konce kariéry už asi v Praze zůstanu. Pak se ale chci vrátit zpátky na Ostravsko.

A přijedete si letos do Ostravy dodělat aspoň maturitu?
O té mluvit nebudu.

Už dlouho slibujete, že gymnázium dokončíte. Neskákalo by se vám pak přece jen lehčeji?
Neustále se píše o mé maturitě, a to už nechci. Rozhodnutý jsem pořád, že si ji dodělám. Každý rok si to říkám, ale už to opravdu nechci komentovat.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze