Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Věřím, že forma přijde v pravou chvíli, hlásí Bába před evropským finále

Jaroslav Bába, archivní fotografie | foto: Reuters

9 2016
Amsterdam (Od našeho zpravodaje) - Dle úspěšnosti pokusů to nevypadalo na trápení: jeden neúspěch na 219 centimetrech, jinak však zdařené skoky na 214, 223, 225 i oprava na 219. Výškař Jaroslav Bába se díky tomu kvalifikoval do finále mistrovství Evropy v Amsterdamu. „Ale moc v pohodě to nebylo,“ říkal.

Proč?
Skoky na 223 i 225 jsem líznul, tak jsem radši zdrhal z doskočiště. Ale štěstí ke sportu patří, laťka mi tam zůstala. Dneska se neskákalo úplně dobře. Někteří se s tím taky trápili a někteří naopak skákali výborně. Nemám z kvalifikace úplně dobrý pocit, ale věřím, že v neděli to bude lepší. Většinou to tak mívám. Když se kvalifikací protrápím, tak finále už je uvolněnější a cítím se lépe.

Předloni v Curychu jste byl čtvrtý. Co bude cílem letos?
Hlavně nechci být zase čtvrtý. Ne, i čtvrté místo by bylo hezké. Uvidíme, jak se bude soutěž vyvíjet. Jsem na to zvědavý. Musím se dát trochu do kupy, zregenerovat. Myslím, že dneska mi to tolik sil nevzalo. Akorát jsou pro mě kvalifikace vždycky nervy, nemám to rád.

I v 31 letech s tolika zkušenostmi jsou pro vás kvalifikace nervy?
Udělat první krok je vždycky náročné. Jsem rád, že to mám za sebou.

Kvalifikační limit byl 225 centimetrů. Věřil jste si na něj?
Říkal jsem si, že by to mělo být v mých silách. A taky se mi to povedlo, i když to nebyly zrovna skoky s rezervou.

Zpravodajství

Přečtěte si souhrnné zpravodajství z předposledního dne ME atletů.

Veškeré podrobnosti najdete ZDE.

Jaká je forma?
Zatím jsem letos skočil jen 226. Věřím, že to přijde v pravou chvíli. Na tréninku skáču víc než na závodech, je to takové zvláštní.

Stávalo se vám to někdy?
Právě že jsem vždycky měl v závodech pět až deset centimetrů víc. Teď skáču na tréninku 225 a v závodě kolikrát skočím 218, 220 a končím. Možná je to i tím, že celá sezona je trochu náročná na hlavu. Je v ní olympiáda, vrchol, trochu to svazuje. Uvidíme, věřím, že se to snad prolomí, chytnu nějakou vlnu a budu se na ní držet dál.

Sledujete, jak si vede konkurence?
Podle letošních výkonů to nevypadá, že by se mělo skákat vysoko, ale někteří kluci tam dneska létali pěkně. Zase je to ale kvalifikace, finále bude úplně jiný závod. Uvidíme, jak se kdo vyspí. Míša (výškařka Hrubá) to měla taky podobně, kvalifikace jí vyšla, pak finále ne, nemohla se odlepit od země. Někdy to tak je. Jeden den se daří, druhý je úplně pravý opak. Tak doufám, že zítra budu mít lepší den.

Koukáte se při závodě na ostatní?
Občas se kouknu. Když se skákalo 223, tak jsem koukal, jak se kluci pohybují v pořadí, jestli se ještě půjde 225, ale bylo jich tam dost, co jich skočilo 223, takže jsme do toho šli. A povedlo se.

Jak jste se pral s větrem na stadionu v Amsterdamu?
Trošku je loterie se do toho trefit. Vždycky jsem jen nakoukl na balonek, jak se pohyboval větroměr. Ale stejně jsem se rozběhl, bylo to dobré a v půlce rozběhu zase fouklo. Nedá se to moc trefit. Chce to jít proti tomu, bojovat a prsama do toho.

Mohou s tím podmínky zamíchat?
Určitě mohou. Bude to technická disciplína. Když foukne vítr, nemusí vám vyjít rozběh. Je pak těžké se srovnat. Točí se to. Ale zkušenosti taky budou hrát velkou roli, musíme se s tím nějak poprat, podmínky mají všichni stejné.Najdete na iDNES.czmobilní verze