Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Výška může moji kariéru ohrozit, obává se mladý Váňa, talent ve stínu otce

GRATULACE. Josef Váňa mladší gratuluje svému otci k vítězství ve Velké pardubické. | foto: ČTK

13 2010
Nemít tak slavného a populárního otce, byl by Josef Váňa mladší dávno mezi uznávanými koňskými "rajťáky". On sice je, ale jméno a hlavně poslední úspěchy jeho otce jej odsouvají trochu do pozadí.

Po nedělním vítězství ve Velké pardubické měl pro otce jen slova chvály. "To, co táta dokázal, je nádherné, neskutečné. Byl to od něj super výkon," říká.

Josef Váňa mladší

Jezdit začal Josef Váňa mladší v roce 2005, za první rok stihl 31 startů, dvakrát vyhrál, letos už to bylo 154 startů a 35 vítězství. První výhra byla 16. října 2005 v Chuchli v rovině IV. kategorie s koněm Valbig, padesátá a titul žokej 16. srpna 2009 v Karlových Varech steeplechase IV. kategorie s Balerínou, poslední dvě v rámcových dostizích letošní Velké pardubické s Königin Platina steeplechase I. kategorie a s Amber Hillem proutěné překážky národní listed.


Úspěchy má i v zahraničí, úvodní první místo bylo 6. dubna 2008 v Bratislavě, s Diktysem vyhrál steeplechase a se stejným koněm 18. května téhož roku poprvé v Miláně steeplechase Gd-1, v Meranu 25. května s Duerem steeplechase a s Czatem proutěné překážky listed 8. června. Letos vyhrál šampionát jezdců na překážkách.

Sám má na kontě už čtyři starty ve Velké, letos doběhl s outsiderem Lirainem šestý, loni musel Del Soleho zadržet, v roce 2008 doběhl s Decent Fellowem pátý stejně jako rok předtím s Juventusem.

"Nevím, jestli je vůbec možné zopakovat, co předvedl táta, i když rád bych to jednou dokázal," přiznává Josef Váňa mladší. Nyní je ovšem prvořadé vůbec Velkou vyhrát, natož získat sedm triumfů.

Devatenáctiletý Josef Váňa mladší má ještě dva starší bratry Jiřího a Martina. On sám pokračuje v rodinné tradici. "Moji dva bráchové taky jezdili a dnes dělají úplně něco jiného. Já u toho jediný zůstal. Nikdo mě fakt do toho nenutil. Měl jsem jen štěstí, že jsem se brzy dostal k hodně dobrým koním a mohl se ukázat. Chtěl bych v tom pokračovat celý život, ale moje výška to může ohrozit. Jinak mě čeká trénování," vysvětluje.

Měří metr osmdesát, to by se víc hodilo do parkuru, kde výška tolik nevadí. "To by asi šlo. Navíc studuju na parkurové škole. Baví mě to, ale není tam ten adrenalin ze závodu," usmívá se mladý Váňa.

Právě adrenalin jej posadil do sedla, užívá si to a sbírá i úspěchy. Dosud má na kontě celkem 645 startů, z toho 94 vítězství, na rovině 116 a 10 výher, překážky 529 a 84.

A jezdit tak dlouho jako táta? "Jestli mi to váha dovolí, tak bych moc rád. Kdyby to šlo, chtěl bych být ještě lepší než otec," dodává Josef Váňa mladší.Najdete na iDNES.czmobilní verze