Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vyřazený florbalista Cepek: S trenérem jsme si podali ruku, ale to bylo vše

Reprezentační kariéru Radim Cepek už uzavřel, od ledna chce nastupovat v české extralize | foto: www.wfc2008.cz

11 2010
Mohl hrát na svém osmém světovém šampionátu, ale trenér Trnavský ho kvůli údajnému špatnému vlivu na mužstvo nenominoval. Přesto se česká florbalová legenda Radim Cepek ve Finsku objevil a českému týmu fandí z hlediště helsinské Hartwall Areny. To, že nemůže mužstvu pomoci na hřišti, ho už netrápí. "Jsem nad věcí, v pohodě. Dívám se na to z druhé stránky," říká pětatřicetiletý útočník.

Radime, nechce se vám přesto vběhnout na hřiště?
Kdepak, ani náhodou. Jsem nad věcí. Jsem tu jako divák a sleduji nejen český tým, ale i ostatní. Od toho tu jsou kluci, snaží se udělat vše, aby to fungovalo. Spíš to vidím z té druhé strany, co děláme za chyby a co je dobře. Z tribuny to je vidět líp než z plochy.

S týmem jste se potkal v nákupním centru, jaké bylo setkání s trenérem Tomášem Trnavským?
Podali jsme si ruku, podívali do očí, ale to bylo všechno. Řekli jsme si ahoj, ale jinak jsme spolu nekomunikovali. Seděl jsem s ostatníma klukama, povídali u kafe, florbal jsme neřešili. Nebyl jsem ten, který by jim říkal, co musejí dělat. Naopak jsem si s nimi příjemně pokecal.

Tady na šampionátu potkáváte spoustu známých. Neptali se, proč nehrajete?
Spíš se mě ptají, jak se mám a tak. Vždycky, když na to přijde řeč, tak já odpovím, a myslím to upřímně, že jsem se dostal do pozice člověka, který se dívá z tribuny a s nadhledem. Neřeším to, je to za mnou a snažím se připravit na budoucnost.

Před šampionátem byly zveřejněny výsledky ankety o nejlepšího florbalistu světa za letošní rok. Vy jste skončil pátý. Co to mu říkáte?
Je to určitě pocta. V Čechách se to možná bere na lehkou váhu, ale tuhle anketu dělali novináři a třicet nejlepších trenérů. Takže je pocta, když je člověk spojován s jinými jmény. Bolek (Tomáš Kafka) mi dokonce říkal, že nikdo z Čechů nikdy tak vysoko nebyl. V posledním roce kariéry mě to těší, je to zadostiučinění a dárek od mezinárodního florbalu.

Co jste Tomášovi Kafkovi psal po vyhraném ale herně nepovedeném čtvrtfinále proti Estonsku?
Nepsal jsem mu. Já věděl, že to vychytá. Když se zápas dotáhl do penalt, věděl jsem, že to vyhrajeme. Těch 70 minut - to byla kriminálka, ba přímo horor.

Na šampionátu poprvé hraje 16 týmů. Není nevýhoda, že Češi měli před semifinále dva relativně těžké zápasy?
Nevím, jak to brali ostatní kluci, ale já už dopředu říkal, že budeme mít vůbec nejtěžší postup. Dostali jsme na úvod dva lehké soupeře (Itálie, Japonsko), kteří nás vůbec neprověřili a pak jsme padli do horké vody. Nebyli jsme na ně perfektně připraveni.

Je to podobné jako v hokeji, ty horší týmy potřebují dostávat na pr..el, aby se přiblížili těm lepším. Tenhle systém je dobrý a jen florbal zatraktivní. I když myslím, že se půjde hokejovou cestou, že po základní skupině bude nějaká mezifáze a pak semifinále.

Ukázal tenhle šampionát, že byla chyba vyřadit Cepka?
Já to nechávám, jak to je. Tomáš to rozhodl takhle, takže se už nikdy nedozvíme, jaké by to bylo, kdybych hrál. Já jsem skončil, takže teď se můžu soustředit na extraligu a trenérskou činnost.

Jste v Helsinkách i pracovně?
Ano. V Čechách budu zastupovat čtyři florbalové značky a tady se mohu s těmi partnery setkat. Moc rád bych spolupracoval s florbalovou unií na různých projektech. Tím, že se ze Švýcarska vracím do Čech, tak nechci jen prodávat, ale také využít své zkušenosti a podílet se na doprovodných akcích.

Už víte, v jakém extraligovém klubu budete od nového roku nastupovat? Bude to střešovický Tatran, nebo Chodov?
Já jsem se už bavil s Tomášem Kafkou a bohužel jsem mu musel sdělit, že Tatran je nereálný. To proto, že je spojován s firmou Unihoc, což by nebylo dobré vzhledem k mým obchodním aktivitám. Takže Tatran v úvahu nepřipadá, snažím se domluvit s jinými kluby. Ale konkrétní ještě být nechci.Najdete na iDNES.czmobilní verze