Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vypiplaný Albatross se neznatelně vlní krajinou

Hřiště Albatross Golf Clubu ve Vysokém Újezdě u Prahy. | foto: Martin Kabát

28 2010
Z té louky za vsí jsou občas vidět letadla, jak krouží na přistání. Ruzyně je odtud vzdušnou čarou deset kilometrů. A na tom faktu v golfovém resortu Albatross z velké části stavějí svou strategii.

Důležitější než vzdálenost po přímé lince je údaj o čase. "Když zahraničnímu klientovi nabídneme, že je za dvacet minut na letišti, mělo by to pro něj být zajímavé," objasňuje marketingový manažer Tomáš Zahradník.

Orientace na cizince by ale neměla odradit domácí golfisty. "Věříme, že fíčkaři ocení kvalitu, jakou hřiště má," pokračuje Zahradník, "stejně jako to, že nemáme v plánu pořádat šňůry turnajů od středy do soboty."

Prioritou jsou samozřejmě vlastní členové, jichž je za tři čtvrtě roku od otevření kolem 120. "Abychom nezklamali ty, co mají zájem, s každým absolvujeme interview a ptáme se, co od nás očekává. Klub by měl k sobě lákat zajímavé lidi," pokračuje šéf na sales & marketing.

Žádný pochoďák

Podle Zahradníka se v Albatrossu začnou zabývat možným konečným počtem členů, až jich bude asi 350. To je zatím ještě daleko.

Co už je realitou, je kompletní osmnáctka tohoto exkluzivního hřiště u Vysokého Újezdu na Berounsku. V provozu je měsíc. Marketingový specialista vysvětluje: "Ukazuje se, že bylo výhodně, když jsme loni otevřeli jen devět jamek. Spoustě hráčů jsme něco poodkryli, takže teoreticky mají chuť navštívit nás znovu."

Hřiště Albatross Golf Clubu ve Vysokém Újezdě u Prahy.

Podle generálního manažera Jiřího Winkelhöfera není podoba nového hřiště zdaleka definitivní: "Sledujeme, jak se hráči pohybují, co se na hřišti děje. Letos třeba vedeme přechod mezi čtrnáctou a patnáctou jamkou jinudy."

Protože hřiště patří v tuzemsku mezi ty delší, je koncipováno tak, aby na sebe jamky dobře navazovaly a golfista se nenachodil víc než je nutné. Ani výškové rozdíly nejsou nijak velké. Hřiště se krajinou příjemně a takřka neznatelně vlní.

green fee albatross GC

pondělí – čtvrtek 1 750
pátek – neděle 2 150
pondělí – čtvrtek (2 hodiny před setměním) 1 000 pátek – neděle (2 hodiny před setměním) 1 200

Zahradník připomíná, že i bez vozíku, s bagem na zádech, by měl hráč ujít osmnáctku za čtyři a půl hodiny: "Normovací komise ohodnotila hřiště jako obtížné, ale dá se modifikovat. Není to tak, že by si u nás nikdo nedokázal zlepšit handicap."

Až vyroste rough...

Na druhé straně je Albatross od začátku ambiciózním projektem, kde by se někdy mohly hrát velké profesionální turnaje. Ztížit se dá jen jinou formou údržby.

Loni byla otevřena kombinace jamek z první a druhé devítky, až letošní číslování je definitivní a odpaliště jedničky je na dohled od velkorysé klubovny.

"Pro mě je nejmalebnější čtyřka. Loni se nehrála," poukazuje Winkelhöfer na čtyřpar, stáčející se doleva podél lesa. "Mezi golfisty je oblíbený závěr, jamky 16, 17 a 18, tam je hodně vody," dodává manažer mnohoznačně.

Hřiště Albatross Golf Clubu ve Vysokém Újezdě u Prahy.

Oříškem pro každého hráče budou zdejší greeny a greenkeeper má úkol udělat je ještě rychlejšími.

Pečlivost a značné investice do budování umožnily přivézt sem již vzrostlejší stromy. Vysokoújezdské hřiště netrpí nedostatkem masivnějšího porostu jako jiné čerstvě otevřené golfové areály.

Hřiště Albatross Golf Clubu ve Vysokém Újezdě u Prahy.

Velkou změnou by měl projít rough. "Teď je tam hustá lehlá tráva, ale systémem hnojení a údržby zřídne. Bude půl metru vysoká, bude vlát ve větru a jak bude házet odstíny, udělá ještě výraznější konturu rough - semirough - fairway," předpovídá Zahradník.Najdete na iDNES.czmobilní verze