Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vyniknout chtějí i manželky, říká psycholog

10 2000
P r a h a -
Na dvě kategorie dělí manželky hokejistů pražský psycholog Karel Humhal. "Jedněm jde o peníze slavných hráčů, ale těch je málo. Řadoví hokejisté zase mají doma spíš obětavé ženy, kterým imponuje, že manžel nechodí do hospody," domnívá se.

Dá se vyprofilovat typ žen, které se stanou manželkami hokejistů?

Je jisté, že dívkám dělá dobře popularita partnera, z níž čerpají. Když můj syn hrával hokej, vždy stály na stadionu dívenky. Byly jiné než ty, které zajímá kino a tanec. Podstoupily určitou oběť, vždyť u ledu je zima, je tam nevlídno. Ale nevím, jestli si hráči právě tyto dívky zákonitě berou za manželky.

Jsou manželky podporou na cestě k úspěchu, nebo spíš hrozí, že hokejistu stáhnou ke dnu?

Nejen ve sportu se může stát obojí. Mám však pocit, že ženy, které si vybraly vrcholového sportovce, mají spíš tendenci podporovat ho.

Jaké procento žen přivábí jen pozlátko peněz a sláva po boku uznávaného partnera?

Velkou roli hraje její osobnost. I ona touží vyniknout, vědomě i nevědomě počítá s tím, že se může svézt. Při dnešní časté migraci ženy hokejistů vědí, že pár let mohou strávit v USA, pak se přestěhují do Finska a na konec kariéry do Švýcarska. Žijí si na trochu jiné úrovni, ale týká se to jen malé základny.

Má pro hokejistu velký význam, když manželka rozumí sportu a podporuje jej?

Obecně dělá každému dobře, když někdo vidí, jak se mu daří. My to nazýváme potřebou bytostné účasti na seberealizaci druhého. Ale také se najdou typy, které neunesou zodpovědnost.

Jak hokejové manželky snášejí samotu?

Nechci jim křivdit, možná se naštvou, ale typově bych je zařadil k manželkám vojáků. Určitě převažují ty, které si najdou náhradu. U manželek sportovců, kteří často nejsou doma, se dá předpokládat, že budou záletnější, zvlášť u těch mladých.

Autor:


Témata: Psycholog
Najdete na iDNES.czmobilní verze