Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Výkony a lidé, kteří posouvali hranice

11 2000
Ne všechny atletické rekordy měly v historii stejný význam. Zde jsou vyjmenovány památné výkony. Některé z nich jsou dodnes nejvyšší výzvou pro následovníky, další sloužily jako důkaz, že žádná hranice není nepřekonatelná.

ARMIN HARY (Něm.), 100 metrů: 10,0 vteřiny

21. června 1960 na prestižní Weltklasse v Curychu zaběhl Hary poprvé na hranici deseti vteřin, a to hned dvakrát. První závod byl ale zrušen pro Haryho předčasný start. Opakovaný běh měřili tři rozhodčí ručními stopkami. Dva z nich se shodli na rekordním čase. Současný světový rekord 9,79 drží Američan Maurice Greene.

MICHAEL JOHNSON (USA), 200 metrů: 19,32 vteřiny

1. srpna 1996 běžel Johnson svůj životní závod. "Při výběhu ze zatáčky člověk pozná, jak na tom je. Já jsem věděl, že běžím nejrychleji v životě." Johnson dva měsíce předtím po sedmnácti letech o šest setin vteřiny zlepšil starý rekord Itala Pietra Menney. Tentokrát se zlepšil o dalších 34 setin, byl to největší skok v disciplíně za šedesát let. Rekord stále trvá.

STEFKA KOSTADINOVÁ (Bul.), výška: 209 centimetrů

30. srpna 1987 vyhrála Kostadinová tímto výkonem mistrovství světa v Římě. Potřebovala dvanáct pokusů, což je neobvykle mnoho, a soutěž končila ve zmatku posledních chvil šampionátu ve chvíli, kdy se běhaly štafety. Nikdo se jí zatím nepřiblížil na víc než tři centimetry.

ROGER BANNISTER (Brit.), míle: 3:59,4 minuty

6. května 1954 zaběhl Bannister míli jako první v historii pod čtyři minuty, což byl sen mnoha generací. Míle není olympijská disciplína, ale má velkou tradici.Vyhlašování výsledků probíhalo v napjatém tichu do chvíle, kdy byla oznámena první číslice: tři. Zbytek řeči zanikl v jásotu obecenstva. Současný světový rekord drží výkonem 3:44,39 Alžířan Noureddine Morceli.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze