Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vyhrával, lámal rekordy. Teď neporazil bolest. Gebrselassie ukončil kariéru

8 2010
Věk není pro Gebrselassieho překážkou, hlásal titulek deníku Irish Times dva dny před startem maratonu v New Yorku. Je favoritem, i v 37 letech, připravoval se naplno. Soupeři, pozor! Jenže Velký Haile překvapil. Cíl slavného závodu neviděl, místo toho finišoval jinak - ukončil kariéru.

Mary Wittenbergová, šéfka organizačního výboru, lákala Gebrselassieho na svůj závod celou dekádu. Loni v květnu dokonce osobně vyrazila do Addis Abeby, aby legendu konečně přesvědčila přijet.

"Dostaneš startovné ve výši 400 tisíc dolarů (asi 7 milionů korun)," slibovala mu. Slavný běžec se uvolil.

Mohl získat dalších 130 tisíc dolarů, kdyby vyhrál. 70 tisíc za nový traťový rekord. Získal jediné - přesvědčení, že jeho kariéra už má skončit.

"Nediskutoval jsem s manažerem ani s nikým jiným. Diskutoval jsem o tom jenom sám se sebou a myslím, že bude lepší, když teď odejdu," říkal a utíral si slzy po nepovedeném závodním debutu v New Yorku.

Maratonský světový "rekordman" se 25 kilometrů držel v čele. Odstoupil těsně před tím, než závodníci poprvé vběhli na Manhattan. Pomalu zamířil k pravému okraji vozovky, vypnul motor a pak zatáhl i ruční brzdu.

Nadobro. "Myslím, že přišel ten pravý den," prohlásil pak.

JE KONEC. Vytrvalecká legenda Haile Gebrselassie se rozhodla ukončit kariéru.

JE KONEC. Vytrvalecká legenda Haile Gebrselassie se rozhodl ukončit kariéru.

37letý Etiopan, možná největší distanční běžec historie, šokoval. Atletiku opustil po 18 letech, kdy se čtyřikrát stal mistrem světa a překonal 27 světových rekordů na dráze i asfaltu. Celou dobu se držel na vrcholu.

"Nikdy dřív jsem o odchodu do důchodu nepřemýšlel. Až teď poprvé mám pocit, že nastal ten správný okamžik," řekl. "Skončím a budu dělat něco jiného. Dám šanci mladým."

Dvojnásobný vítěz olympijské desítky do New Yorku přijel se zánětem v pravém koleni, magnetická rezonance odhalila vodu v kloubu. Už před startem přes Twitter varoval: Po dlouhé cestě přes oceán nejsem fit, snad vydržím do cíle.

Nevydržel.

"Byl to vážný zánět, v koleni měl spoustu vody," říkala Wittenbergová pro Universal Sports. "Ukazoval mi snímky. Doktoři tekutinu odsáli, dali mu kortizonovou injekci. Jenže to už pak nezáleží na tom, jak jste dobří, nebo jakou máte formu. S bolestí prostě nelze vyhrávat."

Zranění definitivně zlomilo vůli etiopské legendy dál pokračovat.

Přitom ještě nedávno tvrdil, že nevidí důvod, proč by neměl startovat v olympijském maratonu v Londýně. I běžcův manažer prozradil, že Haile trénoval tak tvrdě, že si poslední dva týdny vypnul telefon, aby ho nikdo nerušil v soustředění. Teď je všechno jinak.

"Jasně, že jsem zklamaný," přiznal Gebrselassie. "O tom problému jsem věděl, ale nemyslel jsem si, že bude tak vážný. Už si dál nechci na nic stěžovat. Bude lepší skončit."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze