Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vyhrát Tour bez dopingu? Lékař pochybuje

7 2006
Praha - Může být uznán vinným, ale přitom nemusí být viníkem. I tak lze nahlížet na případ amerického cyklisty Floyda Landise. "Umělý testosteron vylučuje fyziologické zvýšení hladiny, ale nevylučuje spoustu dalších možností, jak se tam mohl dostat. Jako třeba jeho obsah ve výživovém doplňku nebo to, že se Landise snažil někdo zlikvidovat," říká lékař Jan Hnízdil.

Apokud Landis užil hormon vědomě, jen těžko tak učinil úplně sám.

"Irituje mě, když v médiích čtu, že Landis dopoval umělým testosteronem. On si ho sám nemůže vyrobit. Někdo ho vyvinul, zaplatil, aplikoval. V případě, že bychom mluvili o tom, že dopoval, vyžaduje to kvalitní a početný realizační tým."

Pokud by užil testosteron vědomě, jak mu mohl pomoci?
Testosteron je velice účinný hormon na nárůst svalové hmoty, ale spíš na zkrácení doby regenerace. Při extrémní zátěži se vyčerpávají energetické rezervy i ty hormonální. Pokud by dostal testosteron zvenčí, zkvalitní a urychlí se regenerace.

Takže jeho užití zní logicky.
Ano. Nicméně v tak obrovské zátěži bych efekt testosteronu nepřeceňoval. Může udělat minimální rozdíl v absolutní špičce, ale že by po 16. etapě, kdy ztratil 10 minut, jenom díky testosteronu v následující etapě těch 10 minut zase najel, je absurdní. Tam jsou rozhodující morálně volní vlastnosti, psychika.

Dá se srovnat vyčerpání člověka po etapě na Tour de France s vyčerpáním, které může zažít běžný člověk?
To je nepopsatelné. Fungoval jsem u profesionální stáje na Giro d’Italia. Cyklisté byli tak vyčerpaní, že po skončení etapy nebyli schopni konzumovat normální stravu a v podstatě všichni odcházeli na pokoje na infuze ještě oblečení v dresech. Dostávali nitrožilní výživu a různé podpůrné látky, ale i steroidní hormony, stimulační látky. A vůbec to nevěděli. Když se ptali biochemika, co v infuzích je, odpověděl, že vitaminy. Pak, když je sportovec pozitivně testován, je veškerá vina svalena na něj. I když se na tom podílel, a byl jsem toho svědkem, celý realizační tým a byl na to i finanční fond.

Čím vším si cyklisté mohou třeba na Giru pomoci legálně?
Byl tam masér, snažili se sledovat racionální výživu. Ale času a prostoru na regeneraci je velice málo. Cyklisté stráví osm hodin v sedle, pak jsou přesuny. Někdy se s nimi zacházelo způsobem děsivým, až to připomínalo pokusy na zvířatech. Sportovec měl velmi malá práva.

Dají se Tour de France či Giro d’Italia vůbec přežít, nebo spíš vyhrát bez použití nedovolených látek?
Přežít ano. Ale vyhrát? O tom bych se odvážil pochybovat.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze