Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vyhlídka na olympiádu pomohla Svoradovi vytrvat v sedle

12 2000
P r a h a - Nebýt toho, že se na konci letošní sezony pojede olympijský závod v Sydney, cyklista Ján Svorada by už možná nezávodil. Po devíti letech v profesionálním pelotonu byl loni na podzim v největší krizi své kariéry a vážně uvažoval o jejím dalším smyslu. Nakonec se odhodlal a znovu se jako věhlasný spurter utkává s nejlepšími světovými závodníky o etapová vítězství. Jako pozůstatek výkonnostních nesnází minulého roku je tu jen menší plat, který pobírá ve své stáji. Bez výtek tohle opatření přijal.

"Na konci minulého roku jsem byl psychicky na dně. Přemýšlel jsem, že skončím, ale byl by to smutný konec.  Loni se mi nic nepovedlo, nedařilo se. Tak špatný závěr jsem nechtěl," říká Svorada. "Olympiáda byla mou motivací, měla velký vliv na to, že jezdím dál."

Vyhlídka jediného závodu na olympijských hrách výrazně ovlivnila jeho letošní program. Po jednáních s šéfem týmu Lampre-Daikin je jasné, že Svorada letos vynechá nejslavnější závod, Tour de France. Už zítra ale bude stát na startu Giro d´Italia a ve druhé části sezony bude bojovat i při španělské Vueltě. "Ta pro mě bude stěžejní přípravou na olympiádu," řekl Svorada.

Rozhodující impuls, který ho odtáhl od malověrných myšlenek, už má za sebou. Postupně se zvedá. Na jaře vyhrál už dvě etapy při závodech Tirreno-Adriatico a Giro del Trentino. Před startem Giro d´Italia je mu opět jako dřív.

"Prožívám období, kdy člověk v cíli ví, že má síly, může si dovolit soutěžit s nejlepšími a udělat výsledek. Pokud mám takovou naději, budu to zkoušet dál." Svorada teď nutně potřebuje, aby se mu při Giro d´It alia dařilo. Nejde jen o slávu v tomto závodě, jde o olympiádu.

Silniční závod jednotlivců v Sydney totiž zřejmě pojedou jenom dva čeští jezdci. Cyklistický svaz předloží olympijskému výboru nominaci na základě žebříčku mezinárodní federace UCI k 30. červnu. V něm je Svorada zatím za Janem Hruškou a jenom o dvě místa před Tomášem Konečným. Giro d´Italia je pro něj šance, aby získal náskok. "Udělám všechno, abych na olympiádě jel," řekl Svorada. Touha závodit v Sydney se mu může vyplnit, ale přání bojovat na trati v početném týmu je bez šance. "Bylo by hezké startovat v týmu. Chtělo by to čtyři závodníky a týmovou spolupráci."

Svorada už jednou zažil marnost osamoceného bojovníka proti sroceným týmům  olympijské konkurence. Před čtyřmi lety v Atlantě byl v závodě jediný. Bylo jenom na něm, aby se točil vpředu, držel tempo a hlídal si úniky, z nichž každý mohl být rozhodující. Nevzdal se tehdy snadno. Ještě sedmdesát kilometrů před cílem se chytil v třináctičlenné vedoucí skupince, ale vysílen nevydržel na čele do konce.

Skončil třicátý s téměř tříminutovou ztrátou na vítěze. "Být jediný, to je loterie," říká Svorada. "Jet ve dvou není to, co bych si představoval, ale je to lepší. Jsme ale bez šance na nějaké větší taktické varianty."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze