Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vychutnejte si čaj na tom správném místě! Třeba na golfu

Hřiště Nuwara Eliya Golf and Country Clubu - Srí Lanka. | foto: Profimedia.cz

20 2009
Milovníci čaje pijí svůj oblíbený nápoj s obřadností, citem a dobrovolně při tom dodržují zvláštní pravidla. Mohou se však dostat ještě o jeden labužnický stupeň výš, když si pro oblažení hrdla a chuťových pohárků vyberou to správné místo. Společnost Lonely Planet sestavila žebříček deseti nejlepších. Na desátém figuruje golfové hřiště.

Výběr vítěze se od populárních vydavatelů turistických průvodců nezdá dost originální, ale Londýn je zkrátka Londýn a hotel Ritz je bezesporu dobrá adresa. Samozřejmě je nutné si zde šálek na stříbrném podnosu a v šálku z nejkvalitnějšího porcelánu poručit (jak píše i agentura reuters) ve čtyři hodiny odpoledne.

Těm, jimž bude připomínka, že to tak na témže místě dělali král Edward VII. i slavný komik Charlie Chaplin, připadat příliš snobská, nebo na čaj v Ritzu zkrátka nemají dost obtěžkané konto, skýtá podle informací žebříčku Londýn náhradní řešení.

Organizace Classic Cafe nabízí možnost zamíchat vybrané druhy čaje vzácnými smaltovanými lžičkami. Levněji a bez nutnosti vzít si k rituálu pití kravatu.

Přes různá exotická místa na zeměkouli se v top 10 dostaneme až k vrchovině na Srí Lance. Tady se návštěvník ocitne doslova v moři zeleně a tráva zdejšího osmnáctijamkového hřiště je zelená až nadpozemsky.

Nuwara Eliya je na první pohled místem, kudy prošli Britové. Snad jen oni si v tropické oblasti mohli oblíbit místo s chladným mikroklimatem. Zdejší krajina není nepodobná skotským Highlands a reliéf jamek tomu odpovídá.

Ale jsme tu kvůli čaji. Vyžene-li hráče ze hřiště déšť, při šálku se jim třeba otevře pohled na nádhernou duhu. Do sárí duhových barev se oblékají zdejší číšnice a z jejich rukou chutná pravý cejlonský opravdu výtečně.

nejlepší místa k pití čaje

1. Londýn, Velká Británie. Hotel Ritz
2. Transsibiřská magistrála, Rusko - Střední Asie. Každé vlakové kupé je vybaveno samovarem.
3. Paraguay, Uruguay, Argentina. Yerba maté je třeba pít ve společnosti místních obyvatel, vyprávějících čajové historky.
4. Jüe-jang, Čína. Na jezerním ostrově Ťün-šan vytváří bambus příjemný stín a o nohy se gurmetům otírají zlaté želvy.
5. Sahara. Nomádi každému dokážou, že pít na poušti horký nápoj má smysl.
6. Udži, Japonsko. Tatami, kimona obsluhujících dívek a další nezbytné propriety tvoří rituál pití, důležitější než nápoj sám.
7. Stezka Inků, Peru. Nadmořská výška před 4000 metrů, velmi jemně omamné lístky koky a ruiny dávné civilizace.
8. Boston, USA. Od roku 1773 už se čaj sype do moře jen symbolicky, ale Američané udělají šou i z neslavné historie.
9. Darjeeling, Indie. Plantáže kolem zdejší hory připomenou, že tvrdá polní práce stále existuje.
10. Nuwara Eliya, údolí Bogawantalawa. Srí Lanka.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze