Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


A pak se v Kataru rozhodli: Naši sportovci budou jednou nejlepší

Tréninkové zázemí v Aspire Zone skýtá absolutní komfort. | foto: Pavel Lebeda/sport-pics.cz

4 2015
Mít téměř neomezené prostředky, do čeho byste je vložili? Katar si vybral smělý cíl: být světovou jedničkou ve výchově mladých sportovců. Když toto zařízení uvidíte zblízka, začnete věřit, že nemožné neexistuje.

Fotbalové hřiště je to krásné, tribuny zcela dostačující – skoro šest tisíc lidí se sem vejde. Podstatný detail: nachází se v hale. A ještě podstatnější detail: kromě něj je toho pod klimatizovanou střechou ještě mnohem, mnohem víc.

Není přeháněním, že jsme v nejlepším tréninkovém středisku pro mládež na světě. Uprostřed Aspire Zone totiž v Aspire Academy ční Aspire Dome. Na vysvětlenou – to první je velká plocha v Dauhá s parky, fotbalovým stadionem a dalšími záležitostmi, k nim se ještě dostaneme. Aspire Academy je místní systém výchovy mládeže a Aspire Dome unikátní hala, která ve vychlazeném prostředí skrývá všechna potřebná zařízení.

Tréninkové zázemí v Aspire Zone skýtá absolutní komfort.
Tréninkové zázemí v Aspire Zone skýtá absolutní komfort.
Aspire Dome - unikátní hala, která ve vychlazeném prostředí skrývá všechna...

Sledujeme další důkaz toho, že fantazie je v Kataru základní předpoklad, a když už se věci dělají, tak pořádně. Na druhá místa tu není nikdo zvědavý.

„Imaginace nám dává sílu věřit, že nic není nemožné,“ uvádí generální ředitel akademie Iván Bravo. „Že si můžeme plnit sny. Když bylo Rafaelu Nadalovi dvanáct let, taky si už představoval, že jednoho dne vyhraje Wimbledon.“

Aspire Academy si zase představuje, že katarské sportovní mládí bude jednou vládnout napříč disciplínami. Pokud se vám chce ušklíbat, protože Katařanů není ani 300 tisíc a aktivní sport mnohým zatím moc neříká, raději počkejte. Možná se brzy budou smát oni.

Footbonaut: tréninková věda

Třeba tohle nevypadá jako náhoda: katarský fotbalový tým do 19 let loni poprvé vyhrál asijský šampionát. A všichni jeho členové prošli Aspire Academy! „Historický triumf,“ nešetřil vznosnými slovy Bravo. „Protože se zrodil pod naší zodpovědností a výlučně z našich absolventů.“

FOOTBONAUT. Unikátní tréninkové zařízení pro fotbalisty.

FOOTBONAUT. Unikátní tréninkové zařízení pro fotbalisty.

Fotbalisté tu dřou v nezvyklém rytmu. Však si taky český trenér Milan Máčala, jenž vede klub Al Ahlí, stěžuje: „Vadí mi, že schází obvyklý kontakt s klubem, hráče nám uvolní až před víkendovými zápasy, jinak trénují v Aspiru.“ A trénují opravdu pod drobnohledem.

Teď totiž stojíme na zvláštním místě, kde členové zlaté katarské „devatenáctky“ mohli strávit nemálo času. Téhle kleci se říká Footbonaut a s obdobným zařízením by klidně mohli neurologové odkrývat funkce mozku.

Aspire Football Dreams

s volební kaňkou

Dalším podobným megaprojekterem Kataru je Aspire Football Dreams, podávaný z velké části jako charitativní úsilí vytáhnout z bídy africké děti a udělat z nich fotbalové hvězdy. Jen za první rok jich skauti viděli 430 tisíc! Ti nejlepší trénují v Dauhá a dosavadní hvězdou je Diawandou Diagne, člen širšího kádru Barcelony. Projekt má však i své sporné stránky: obavy z budoucí naturalizace fotbalistů pro Katar a hlavně obvinění, že jeho působení v Africe a poté i v Asii zemi vlastně koupilo volební hlasy pro pořádání MS 2022.

Ve stručnosti: její obvod je pokryt obdélníky ve dvou výškách, jakýmisi „dveřmi“: z nich může vyletět míč až rychlostí 120 kilometrů za hodinu. V kleci stojí hráči, třeba tvořivý záložník nebo útočník, očekávaný nemilosrdný kanonýr. Footbonaut nejprve barevně ukáže, odkud balon přijde – a v jiné barvě pak rozsvítí cíl.

Musí to být pěkná fuška. Neustále být ve střehu. Otáčet se, bleskově reagovat. Vždyť obdélníků je celkem 72! Footbonaut si v Dauhá postavili díky inspiraci z Borussie Dortmund. Zdálo se to jako dobrý nápad a peníze nejsou problém – jen pohleďte okolo.

Vyjednat vstup do Aspire Dome není jednoduché, ale snaha stojí za to. Mramorové podlahy vás uvedou do obřího světa sportu. To, že je vše klimatizované, není ani tak rozmar, nýbrž poznaná nutnost: v letních padesátistupňových výhních si prostě venku nezatrénujete, a kdo netrénuje pořád, nemůže být dobrý. Pardon – nejlepší na světě. Být jen dobrý, to v Kataru nemá zvuk.

Maradona plus Aristoteles

Takže naše rychlá procházka: míjíme krásná hřiště na házenou, basketbal, volejbal či squash. Judistickou miniarénu. Zmíněný fotbalový stadion, u něhož si v Kataru už potolikáté řeknete: Sním, či bdím? Halový atletický ovál pro 4 500 fanoušků. Sál pro stolní tenis, kde dva talentovaní kluci buší do míčku a trenér je neustále natáčí na kameru, aby jim mohl ukazovat chyby.

Jen do bazénu olympijských rozměrů nemůžeme, protože zde právě trénují děvčata – a na to se v emirátu dává pozor.

Na zdech visí citáty a předměty spojené s kariérami těch nejlepších z nejlepších: Michael Jordan, Björn Borg, Ronaldinho, Hicham El Guerrouj... Možná jeho tretry, nyní vzácnou rekvizitu v Aspire Dome, doplní výhledově některý z absolventů.

Fotogalerie

Aspire Academy totiž nekupuje sportovce. Fakt, že na házenkářském šampionátu za domácí zářili hlavně naturalizovaní cizinci, je tu zapovězenou myšlenkou. Hýčkaným synem Dauhá je naopak výškař Mutaz Baršim, bronzový z olympiády v Londýně a halový mistr světa.

„To je pro nás fantastické, pořád se z něj radujeme,“ říká šéf sportu v akademii Christopher Earle: „Je absolventem Aspiru, potvrzením naší práce a motivací pro další.“

Když prohlídka končí, míjíme obrovský plakát Diega Maradony, na němž se skvějí Aristotelova slova. To však není náhoda nebo špatný vtip: Aspire Academy tlačí na vzdělání stejně jako na výsledky. Dohromady je tu osm poradců na jednoho sportovce, kteří chodí do školy a akademie se s nimi snaží zůstat v kontaktu i poté, co zmizí z velké části na zahraniční univerzity.

„Imaginace, výdrž, pokora. Tohle jsou hodnoty, na které sázíme,“ stojí v oficiálních materiálech.

Impozantní, že? Ale i Aspire Dome je pouze součástí celku.

Místo pro olympijské hry

Celá Aspire Zone, jež se nachází jihozápadně od centra Dauhá, má 2,5 čtverečního kilometru.

Je tu Khalifa Stadium, jedno z budoucích dějišť mistrovství světa ve fotbale (nyní v rekonstrukci), obrovský park a nákupní středisko s umělým vodním kanálem a gondolami.

Fotbalová hřiště či aréna Hamad Aquatic Centre, dějiště loňského světového šampionátu v plavání. Nebo Aspetar, centrum sportovní medicíny, jež vyhlásilo tradičně skromný místní cíl: stát se letos světovou jedničkou v oboru.

A taky Torch Doha Hotel ve tvaru obří pochodně, který se stal před třemi lety nejluxusnějším hotelem katarské metropole; věřte, že to už tady něco znamená.

K tomu široké bulváry, zeleň a luxusní Aspire Dome. Tady jednou musí být olympiáda – už není otázkou zda, nýbrž kdy, což potvrdil generální sekretář katarského olympijského výboru: „Určitě kandidovat budeme. Buď na rok 2024, 2028, či 2032.“ Místo se přímo nabízí, Aspire Zone má téměř vše potřebné.

Nejde však jen o hry. Pokud projekt dotovaný skoro nekonečným množstvím peněz uspěje a promění Katařany v národ aktivních sportovců a výjimečných talentů, bude to vlastně geniální sociální inženýrství v akci.

A vy lehce najdete odpověď na jeden z nápisů na stěnách monumentálního Aspire Dome: „Co si myslíte, že nás činí jedinečnými?“ Právě tohle všechno okolo.Najdete na iDNES.czmobilní verze