Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Východní Timor chce na olympiádu

10 2000
S y d n e y - Bývalá indonéská provincie Východní Timor by se chtěla alespoň symbolicky zúčastnit olympijských her v Sydney. Představitelé ostrovní země požádali australského premiéra Johna Howarda, aby svolil k účasti vybrané delegace na slavnostním zahájení a závěrečném ceremoniálu. Východní Timor je od loňského října pod prozatímní správou OSN a čeká na nezávislost. Rozhodnutí, zda delegace z jihoasijské země skutečně v září do Sydney přicestuje, ale spadá do kompetence Mezinárodního olympijského výboru (MOV).
Jeho místopředseda Kevan Gosper Východnímu Timoru moc šancí nedal. "Dokud nebude v provincii formálně vyhlášena nezávislost, nesmí se zúčastnit olympiády," řekl a navíc připomněl, že země musí splnit předpoklad, že bude členem minimálně pěti mezinárodních sportovních federací.

Bojovník za nezávislost Východního Timoru a nositel Nobelovy ceny za mír José Ramos Horta věří, že příslušné orgány nakonec projeví porozumění a podporu. "Symbolická účast by znamenala pro osm set tisíc lidí naší země obrovskou psychologickou vzpruhu," řekl.
Autor:


Témata: Nobelova cena
Najdete na iDNES.czmobilní verze