Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Dřina a utrpení. Sportovci si vyzkoušeli výběh na skokanský můstek

Výběh skokanského můstku HS 142 zvládl nejrychleji Slovinec Matjaž Mikloša. | foto: Red Bull

14 2014
Tenhle podnik absolvovali většinou vrcholoví sportovci a dobře trénovaní borci, přesto některým bylo na zvracení a i otrlí matadoři ho označili slovem hrůza. Řeč je o premiérovém závodu Red Bull 400, který spočíval ve výběhu skokanského můstku HS 142 od dojezdu až na nájezd.

OdkazVyzkoušeli ho čeští skokani na lyžích, běžci na lyžích, úspěšný rychlostní kanoista Martin Fuksa, rychlobruslařka Kateřina Novotná či skikrosař Tomáš Kraus. Vítězem netradičního extrémního klání se stal Slovinec Matjaž Mikloša.

Zatímco v zimě skokani zdolávají můstek odshora dolů, nyní to bylo přesně naopak. Téměř pět set startujících sprintovalo z dojezdové plochy a běžci bojovali s podmáčeným terénem a sklonem místy až 37 stupňů. Po prvních sto metrech si už většina musela k pohybu vypomáhat i rukama a spíš než o běh šlo ve většině případů o chůzi, často některým na nohy pomáhali zdravotníci nebo členové horské služby.

Fotogalerie

"Víc info až večer, jdu zvracet," hlesl po doběhu jednadvacetiletý Fuksa, který vybojoval v letošní sezoně devět medailí z vrcholných akcí včetně stříbra a bronzu ze seniorského mistrovství světa. "Zdolal jsem to! A můžu už teď s klidným srdcem říct, že to bylo mých nejtěžších 400 metrů v životě, bolest obrovská, opravdu takhle 'hard' jsem to nečekal. Ale byl to super zážitek," řekl po chvíli.

Do kopce běželi skokani na lyžích Antonín Hájek, Lukáš Hlava nebo Čestmír Kožíšek, z běžců na lyžích si náročný závod vyzkoušel například Dušan Kožíšek, který se připravuje na zimní sezonu sám v Norsku. "Až na příštím skikrosu posvištím dolů, vzpomenu si na posledních sto metrů výběhu, to byla hrůza. Ještě teď se mi třesou nohy," komentoval to Kraus, než odjel na soustředění do Švýcarska.

Závodu přihlížela i zlatá olympijská snowboardistka Eva Samková, která se přitom opírala o berle. Musela se totiž předčasně vrátit ze soustředění v italském Stelviu, neboť si potrhala vazy v kotníku a čeká jí třítýdenní klid.

"Důležité je nepřepálit začátek," radil ještě před závodem triatlonista Jan Kubíček. Úplně opačně ale závod pojal Mikloša, který nasadil rychlé tempo už na startu, síly mu nedošly a na kopec vyběhl za 4:03,13 minuty. "Závod byl skvělý," usmíval se nahoře devětatřicetiletý vítěz, šestý muž z mistrovství světa skialpinistů.

Mezi ženami vyhrála česká běžkyně na lyžích Karolína Grohová.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze