Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vueltu rozhodne Galicie. Froome se ještě pokusí Contadora sesadit

Vueltu zakončí časovka, kterou Chris Froome ovládá dokonale. Připustí však Alberto Contador, aby ho jeho rival mohl na desetikilometrové trati ještě vůbec ohrozit? | foto: AP

9 2014
La Coruňa (Od našeho zpravodaje) - Z horských silniček v asturijské divočině, u nichž se tyčí značky „Pozor, medvědi“ a které se vlní mezi skalami, se karavana Vuelty ještě v pondělí večer přesunula 250 kilometrů na západ do slunné Galicie. Třem nejlepším, tedy Contadorovi, Valverdemu a Froomovi, zařídili organizátoři vrtulník, na ostatní čekala dlouhá cesta autobusy a večeře půl hodiny před půlnocí.

V úterý se dočkali druhého volného dne. Lídr Alberto Contador si naordinoval 50kilometrový trénink a „klidné odpoledne s nohama nahoře“. Chris Froome vyrazil s parťáky ze Sky na vyjížďku, kterou si zpestřili piknikem u moře.

Mezi dvěma esy závodu se nyní nachází 1:39 minuty rozdílu a navrch i Valverde, jenže s tím už jaksi nikdo do boje o vítězství nepočítá. „Zato Froome v pondělí ukázal, že mu tady nejde o pódium, ale že se chce rvát o titul,“ tvrdí čtvrtý Joaquim Rodríguez.

Posledních pět dnů Vuelty

Cyklistická Vuelta vyvrcholí pěti etapami v Galicii,do nichž vjede v červeném trikotu lídra  Contador, s náskokem 1:36 minuty na Valverdeho, 1:39 na Frooma a 2:29 na Rodrígueze. Středeční etapa do La Coruni má být záležitostí sprinterů. Ve čtvrtek čeká předposlední horský dojezd, stoupání 2. kategorie v Monte Castrove. V pátek je stejně ohodnocena vrchařská prémie 15 kilometrů před cílem, zato v sobotu dojde na tuhý test při výšlapu na prémii nejvyšší kategorie Puerto de Ancares (9 km, průměr 8,7% a rampa až 18%). Definitivní tečku pak napíše nedělní 10kilometrová časovka v Santiagu.

Contadorovi narostlo  sebevědomí. „Věřím, že dokážu následovat kohokoliv, kdo se mi pokusí ujet,“ říká. Ale ví, že tři z pěti etap ještě nabízejí soupeři šanci k protiútoku.

„Každého může potkat zlý den, i mě,“ připouští Španěl. „Největší strach však mám z toho, aby se mi opět nepřihodilo něco neočekávaného, tak jako na Tour.“ I proto jel v pondělní královské etapě na kole s vhodnějším „obutím“ do mokra a až před cílovým stoupáním ho vyměnil za jiné.

„Dal jsem do toho v pondělí vše, ale nedokázal jsem Alberta setřást. Bude přetěžké ho porazit,“ podotkl Froome. Rozhodně však od něj neuslyšíte: Skládám zbraně. Jak říká Rodríguez: „Chris ze sebe sedře i kůži, jen aby zjistil, že udělal pro titul cokoliv.“

Lídr Kaťuše už z boje o prvenství vypadl, ale v úterý se o něm hovořilo z jiného důvodu. Froomův pomocník Philip Deignan zveřejnil, že ho Rodríguez v neděli úmyslně praštil do obličeje, když se Deignan propracovával před něj. Na rozdíl od Brambilly a Rovného však incident nezachytily kamery.

„Chtěl jsem mu nejprve hned ukázat, co jsem se naučil při lekcích boxu. Ale řekl jsem mu: Vyřídíme si to po etapě,“ uvedl Deignan. „Ale po ní se k v doprovodu svého sportovního ředitele přišel k našemu autobusu omluvit.“

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze