Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Movistar už má dva lídry. Yates zase dělá, co umí. A týmy jdou proti UCI

Jan Hirt o volném dni u hotelu týmu Astana. | foto: Tomáš Macek, MAFRA

11 2018
Santander (Od našeho zpravodaje) - Druhý volný den Vuelty. Favorité pečlivě prozkoumávají trať úterní časovky. Movistar už nehovoří o jediném lídrovi. Manažeři stájí domlouvají tažení proti UCI. A Thomas de Gendt sní žebra dříve, než je stihne vyfotit. Co ještě se dělo v zákulisí Vuelty, když se dočasně zastavila v Santanderu?

Pondělní dopoledne, hotel Chateau La Roca na průmyslové periferii města. Mechanici stáje Astana už připravili kola na trénink.

„Koukám, že vyndali jak časovkářská, tak klasická,“ pozoruje Jan Hirt. Prosím, jen si vyberte. Jeho lídr Miguel Ángel López se zrovna vydává na trať úterní časovky, aby si ji projel.

„Ne, já dneska na časovkářském speciálu fakt nepojedu,“ usoudí Hirt.

Vzápětí se usměje: „Nejradši bych dnes nejel na žádném kole. V neděli toho bylo víc než dost, dostali jsme do těla. Ale trochu se přece jen protáhnu.“

Rovněž cyklisté dalších týmů se rozdělují. Většina jezdců Mitcheltonu-Scott vyráží na poklidnou vyjížďku z hotelu Santemar, vedoucí podél kantábrijského pobřeží a zakončenou posezením nad kávou v Santanderu.

Naopak lídr závodu Simon Yates nasedá do auta se sportovním ředitelem Mattem Whitem a jedou rekognoskovat terén, na němž bude v úterý na 32 kilometrech mezi Santillanou del Mar a Torrelavegou hájit svůj červený dres lídra závodu.

Ještě předtím reportéři Yatesovi opět připomínají, jak oproti Giru změnil na Vueltě své nastavení a v první polovině závodu jezdil konzervativně.

„Však jsem se také musel občas přemáhat,“ tvrdí Brit. „Starého psa jen těžko naučíte novým kouskům. Já od dětství jezdil agresivně. Kdykoliv jsem v minulosti viděl příležitost, šel jsem po ní. A teď mi řekli: Musíš jet konzervativně. Ale je to O. K. V posledních dnech už zase mohu útočit.“

Také stáj Movistar pořádá v pondělí setkání médií se svými elitními jezdci ještě předtím, než vyrazí na obhlídku časovky.

10.září 2018 v 12:28, příspěvek archivován: 11.září 2018 v 08:39

@alejanvalverde, @NairoQuinCo y Eusebio Unzué comparecieron ante los medios de comunicación en la 2ª jornada de descanso de #LaVuelta18 en Suances. ️ https://t.co/v7y38JV6xM https://t.co/2H2UefTSkThttps://t.co/ufSGgRBc5Z https://t.co/2o4Khd9hkp https://t.co/aHZ0mxpsrH

Téma dne je nasnadě: Jak je to nyní s lídrem (lídry?) vašeho týmu?

Už neuslyšíte obvyklé: „Našim jediným lídrem na Vueltě je Nairo Quintana.“ Už to neříkají ani sportovní ředitel Eusébio Unzue, ani Alejandro Valverde.

„V tuto chvíli jsem v pořadí před Nairem. Ale nemohu vědět, že budu lepší než on i v nadcházejících horách,“ upozorní pouze Valverde.

Yates právě tohoto španělského matadora označil za nejlepšího časovkáře z jinak mimořádně vyrovnané první čtyřky pořadí. Dokonce i Unzue Valverdemu připomíná: „Trať té časovky by ti mohla sedět.“

Dobře naladěný Španěl reaguje: „Jenže já nejsem Miguel Indurain, na to nezapomínejte.“

Každopádně veškeré indicie z tábora Movistaru naznačují, že stáj má nyní dva zcela rovnocenné lídry. Což Unzue posléze do mikrofonů potvrzuje. „A časovka nám prozradí víc.“

Stejně jako při každé Grand Tour není ani na Vueltě v moci jednotlivých týmů určit si, ve kterých hotelech budou během závodu bydlet, to zůstává zcela v pravomoci organizátorů. Ti pochopitelně tvrdí, že kvalitní a méně kvalitní hotely v průběhu závodu rozdělují mezi týmy spravedlivě.

Přesto, pokud jde o místo, kde strávíte výjimečně hned tři noci po sobě (od neděle do středy), jezdci jsou vděční, jestliže na ně v této rozdělovací „loterii“ padne dobrá karta.

Zatímco většina stájí je ubytována v přístavu Santander a jeho nejbližším okolí, stáje Dimension Data a Cofidis dostaly 50 kilometrů odtud přidělen golfový resort Abba Comillas v přímořském letovisku Comillas.

„Je tu nádherně, co?“ povídá mi Ben King, vítěz dvou horských etap, na hotelové terase s výhledem na golfové greeny a mořskou hladinu.

King je mužem, jenž prožívá na Vueltě svůj velký cyklistický happyend, kterého se dočkal po mnoha letech dřiny, pádů, životních prozření a zvratů a čekání na úspěch. Snad i proto je jeho pohled na život a na to, co je v něm opravdu důležité, vskutku obohacující.

10.září 2018 v 16:17, příspěvek archivován: 11.září 2018 v 08:34

Ben King, vítěz dvou etap na Vueltě, o volném dni. Bavit se s ním je nesmírně obohacující. V mládí "porazil" poruchy příjmu potravy, později pomáhal stavět dům chudé mexické rodině, vozil kola africkým dětem. Cyklista, který má životní priority i hodnoty v hlavě pořádně srovnané. https://t.co/6fs3hBhkfe

Na parkovišti před hotelem jsou mezitím mechanici Dimension Data i Cofidisu v plném zápřahu, usilovně čistí kola před velkým finále závodu. A je to King, kdo toho dne sedne k počítači a na Instagram o nich napíše:

„Toto jsou neopěvovaní hrdinové. Naši mechanici první vstávají, poslední jdou spát. Jsou trpěliví, zruční, pečliví, pokorní a tvrdí. Nejen že každého dne umývají a ladí všechna naše kola, také sedí několik hodin na zadních sedadlech týmových vozů a jsou připraveni vyřešit každý mechanický problém s chladnou hlavou, pevnou rukou i ve vysoce stresujících situacích. Jsou hrdí na svoji práci a jsou hrdí plným právem, protože oni jsou součástí KAŽDÉHO našeho vítězství. Ryzí gentlemani, ryzí chlapi, prostě třída.“

Nejen v jejich případě je označení „volný den“ vlastně nevhodné. Opravdu volné není pondělí snad pro nikoho z karavany závodu. Naopak, pro mnohé jeho aktéry včetně médií a týmových šéfů je dnem mimořádné aktivity. U manažerů stájí to tentokrát platí dvojnásob.

Nejde jen o dojednávání posledních velkých přestupů či „nepřestupů“ roku. Bossové Movistaru neopomenou připomenout, že Mikel Landa od nich nikam neodchází, přestože se objevila snaha Alexandra Vinokurova vykoupit jej ze smlouvy a přetáhnout do Astany.

„Prožil jsem v Astaně v minulosti dva roky, mám tam dobré vztahy s členy týmu a projevili o mě zájem. Ale dodržím svoji smlouvu s Movistarem,“ oznamuje na dálku Landa, zotavující se po zranění ze srpnové klasiky v San Sebastianu. „Má budoucnost je spojena s Movistarem,“ ujistí Bask.

Především je však pondělí na Vueltě dnem, během nějž dochází k mimořádným a netradičním schůzkám manažerů elitních stájí. Ti pro změnu dočasně „netáhnou“ proti sobě, ale pospolu v jednom šiku - proti Mezinárodní cyklistické unii UCI.

Tento týden se totiž uskuteční v Madridu klíčové jednání UCI se stájemi, ostře se ohrazujícími proti chystané reformě profesionální cyklistiky. Od roku 2020 má být podle ní snížen počet prvodivizních týmů z 18 na 15 a zároveň reorganizován systém soutěží. O účasti týmů na závodech Grand Tour bude podle UCI rozhodovat bodový žebříček, jenž otevře dveře na Tour, Giro a Vueltu většímu počtu stájí z druhé divize, dost možná i na úkor některých prvodivizních.

„UCI zvolilo špatnou cestu,“ zlobí se Richard Plugge, viceprezident asociace AICGP, sdružující cyklistické stáje. „Nejprve bychom měli reformovat obchodní model cyklistiky. Nemůžete přece hovořit o změnách pravidel, když řada týmů je v ekonomickém ohrožení a za rok už nemusí existovat.“

Zatímco manažeři týmů ladí svůj společný postup proti UCI, jejich jezdci se snaží aspoň na chvilku vypnout hlavu od stresu posledních dnů.

Tým Lotto NL-Jumbo zakončí trénink v altánu s romantickou vyhlídkou na moře. Jezdci Sky Salvatore Puccio a Sergio Henao blbnou u týmového autobusu s maličkým dětským kolem a Michal Kwiatkowski, v neděli po pádu opět potlučený, je sice celý zafačovaný, ale s úsměvem sděluje: „Jedu dál.“

10.září 2018 v 12:22, příspěvek archivován: 11.září 2018 v 08:30

And @SalvatorePuccio even has a new TT bike too... https://t.co/WydZU7h2Pu

Je to den, kdy se jindy pevné zásady jídelníčku přece jen trochu rozvolní. A tak i Thomas de Gendt z Lotta Soudal, který takřka denně fotografuje na Twitter, co mu bylo právě naservírováno k večeři, v pondělí zveřejní snímek už poněkud vyjedeného talíře a připíše: „Medová žebra! Omlouvám se za fotografii, byl jsem z nich příliš nadšený.“

10.září 2018 v 19:42, příspěvek archivován: 11.září 2018 v 08:31

Dinner time! Stage 14: honey ribs! (sorry about the picture, I got too excited... ) - potato wedges - avocado orange pomegranate salad - spelt pancakes "à l'orange" #LaVuelta18 https://t.co/wJvU98NIA7

Pro něj i pro ostatních 165 jezdců začíná poslední týden na poslední Grand Tour sezony.

Časovka v úterý mnohé napoví.

„Ale až sobotní etapa v Andoře všechno rozhodne,“ připomíná Jan Hirt, který v Andoře od letoška bydlí. „Znám dost dobře ty kopce, jsou vážně těžké. Ta etapa bude brutální.“

Přesněji, nabídne na pouhých 97 kilometrech šest vrcholů, včetně tří prémií první kategorie a dojezdu na Coll della Gallina, prémii mimořádné kategorie.

„Udělá se velké grupetto odpadlíků hned na prvním kopci a favorité si to od té chvíle natvrdo rozdají mezi sebou.“

Teprve pak (a po korunovační jízdě do Madridu) budeme vědět: Vítězem Vuelty 2018 se stává...

Autor:


 

Nejčtenější

Modrič sesadil Ronalda, podle FIFA je nejlepším fotbalistou světa

Luka Modrič převzal cenu pro nejlepšího fotbalistu sezony.

Nejlepším fotbalistou světa za minulou sezonu byl v anketě Mezinárodní fotbalové federace FIFA...

Chytá skvěle, ač na něm hledají vady. Čech znovu posunul hranice fotbalu

Petr Čech (v zeleném) z Arsenalu zastavuje míč, přes jeho nohu přepadává...

Neměla to být jednoduchá sezona. Spíš naopak. Přišel mu velmi renomovaný rival (Bernd Leno), který...Přibral jsi, končíš. Tampa tvrdě trestala za špatnou životosprávu

Jake Dotchin (vpravo) z Tampy obral o puk Franse Nielsena z Detroitu.

VIDEO Na letní rozmařilost krutě doplatil. Hokejový obránce Jake Dotchin dorazil do přípravného kempu...

Chystejte tryskáč! Plíšková s titulem svištěla do Číny soukromým letem

Karolína Plíšková během finále turnaje v Tokiu.

VIDEO Wu-chan (Od našeho zpravodaje) Taková malá logistická úloha: jak to udělat, když ještě v neděli na jednom místě hrajete tenisové...

Nestačili jsme, soupeř byl výrazně lepší, uznal Vrba. Co se s Plzní děje?

Plzeňský trenér Pavel Vrba a jeho jablonecký protějšek Petr Rada (zády).

VIDEO 0:4, 0:3. Fotbalová Plzeň poznává, co se jí od vstupu mezi českou elitu nestalo. Utrpěla dva...

Další z rubriky

A příští rok na Tour? Hirt může doprovodit Lópeze, s Kreuzigerem se počítá

Jan Hirt (v bledě modrém na Vueltě 2018.

Andorra / Madrid (Od našeho zpravodaje) Když Jan Hirt stál za cílem sobotní královské etapy Vuelty v Andoře, gratuloval si s týmovými...

Nová španělská perla. Další Contador? Chci být první Enric Mas

KRÁL. Enric Mas ovládl královskou etapu Vueltu. Takovou měl radost.

Když byl menší, hrál si na Alberta Contadora. Tajně doufal, že by se jednou mohl aspoň zčásti...

Premiéra českého týmu na světovém šampionátu: strach i roční přípravy

Josef Černý na trati časovky.

Po úzké alpské silnici letí šestice nabušených borců. Pečlivě se střídají na čele, zatáčky řezají s...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz