Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vuelta startuje ve stínu dopingu

25 2006
Malaga, Praha - Kdo získá zlatý trikot? Čtvrtý nejcennější ve světě cyklistů? V sobotu startuje etapový závod okolo Španělska, slavná Vuelta. Velkému davu fanoušků to je jedno. Cyklistikou poslední týdny hýbe spíš dopingové zpravodajství. "Světová cyklistická federace UCI povolila start Phonaku i Astaně (dvěma týmům spojeným s dopingovými případy, pozn. red.) kromě vyšetřovaných jezdců," říká Victor Cordero, ředitel Vuelty.

To je nejdůležitější vzkaz ze Španělska...

Nelze se divit. Jen si vezměte poslední týden.

Včera: Stříbrný biker z aténské olympiády José Antonio Hermida byl poslán domů do Španělska z dějiště mistrovství světa z Nového Zélandu. Důvod? Vyšetřování ze spolupráce s "dopingovým Mefistofelem" doktorem Fuentesem. Podobně se mu vedlo už před dvěma lety, kdy nesměl startovat kvůli vysoké hladině hematokritu v krvi. Občan vysokohorské Andorry však na to má povolení, což UCI po pár dnech uznala. Už po boji...

Středa: Jan Ullrich stále čeká na vyšetřování před disciplinární komisí ve Švýcarsku, kde žije. "Pořád nemáme dostatek dokumentů," tvrdí Lorenz Schäfli, šéf komise. "Žádné ani nejsou," směje se Ullrichův manažer Wolfgang Strohband. Fotokopie usvědčujících materiálů, které přetiskl o dopingu obvykle velmi dobře informovaný list Süddeutsche Zeitung, označil za podvrh. Ullrich jedná o budoucím angažmá mj. i s Discovery Channel.

Úterý: Bjarne Riis, šéf mocné stáje CSC a bývalý vítěz Tour, hrozí Bassovi, který také přišel o start na Tour poté, co byl obviněn z kontaktů s Fuentesem. "Ivan se musí očistit. Nejde o soudy, ale před námi. Protože jestli lhal, nemá u nás místo."

Pondělí: Dánský list Politiken přinesl zprávu o tom, jak se cpal dopingem Tyler Hamilton, kamarád Armstronga a olympijský vítěz v časovce. Podle ní bral v roce 2003 nepovolené látky 114 dní a za krevní konzervy, EPO a hormony utratil 43 040 eur. Hamiltonovi za pár dní vyprší trest a chystá se na mistrovství světa.

Minulý čtvrtek: Švýcarský soud znovu otevřel případ bývalého mistra světa Oscara Camenzinda, jezdce stáje Phonak, který bral EPO.

PS: Takže kdo je favoritem Vuelty? Valverde, lídr žebříčku Pro tour? Obhájce Menčov (vyhrál loni až poté, co sebrali titul dopujícímu Herasovi, pozn. red.)? Nebo Pereiro, čekatel na výhru z Tour de France po Landisovi, usvědčeném z dopingu?

Nebo snad Vinokurov, jehož pořadatelé Tour ani nepustili na start, protože se provinil jen tím, že dopovali jeho týmoví kolegové? A údiv budí Sastre, který jede třetí Grand tour v sezoně. "Jedu naplno. Kdybych se necítil, ani bych sem nejezdil," řekl.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze