Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Všichni proti Froomovi? Kdepak, španělští cyklisté se obviňují navzájem

Na pódiu vypadal Alberto Contador po 15. etapě Vuelty spokojeně, při rozhovorech s novináři už mu úsměv zmizel. | foto: Profimedia.cz

8 2014
Lagos de Covadonga (Od našeho zpravodaje) - Tolikrát už se zdál být na této Vueltě odpárán a poražen, přesto se Chris Froome vždy znovu vzchopil a vrátil do bitvy. Ani v neděli na Lagos de Covadonga to nebylo jiné. A tři Španělé, kteří jej (možná) mohli zničit, pak obviňovali jeden druhého.

Na pódiu za cílem etapy se Alberto Contador ještě usmíval, mával divákům a vztyčil palec, když přebíral červený dres. Jeho bratr i manažer Fran zatím v mlze na Lagos de Covadonga živě diskutoval s fanclubem lídra Vuelty.

Ale když Contador slezl z pódia a rozhovořil se do mikrofonů, jindy tak častý úsměv se vytratil. Naopak, vystřídala ho rozmrzelost.

Tehdy už nedokázal skrývat frustraci ze závěru etapy. „Dnešek byl dobrou příležitostí, abychom odpárali Chrise Frooma v celkové klasifikaci. Jenže oni odmítali spolupracovat,“ vykládal.

Za ONI si doplňte Joaquima Rodrigueze a Alejandra Valverdeho.

Tři kilometry jeli pospolu tři španělští „králové“, každý ve službách jiné stáje. Za nimi „skákal“ tam a zpět jako jo-jo Chris Froome a usilovně se snažil zůstat v kontaktu.

„Kdybych šlapal vepředu sám, najel bych na něj větší náskok,“ prohlásil Contador.

Jenže sám nebyl. El Pistolero zaútočil snad pětkrát, odčerpával tím vlastní síly. Ovšem dva Španělé se ho pokaždé zachytili. Zkusil si s nimi dokonce promluvit: Všichni proti Froomovi? „Jenže spolupráce jsem se nedočkal. A ještě jsem si pak musel dávat pozor na Rodrigueze s Valverdem, protože jsou velice dobří ve spurtu.“

Oba mu v něm posléze skutečně poodskočili a připsali si bonusové vteřiny, zatímco Contador najel na Frooma jen sedm vteřin.

„Takticky to byla složitá situace,“ říkal diplomaticky Tristan Hofmann, sportovní ředitel stáje Tinkoff-Saxo.

„V Santiagu budeme v cíli Vuelty možná litovat dnešní promarněné šance,“ tvrdil méně diplomaticky Contador.

Nezastírá, že Brita považuje za největší hrozbu: „Za celou kariéru jsem nepotkal silnějšího jezdce, než jakým je on.“ Pravda, na Vueltě je zatím Froomova forma nevyzpytatelná a prošpikovaná občasnými „dírami“, ale možná i proto z něj má Contador takový strach. Ještě přijdou dva horské dojezdy, jedna další vrchařská koncovka i závěrečná časovka. Netuší, čeho se může od Frooma nadít. Souboj dvou stylů, agresivního contadorovského a tempařského v podání stáje Sky bude pokračovat.

Rodriguez: Contador rozbíjel naše tempo

V neděli večer netrvalo dlouho a Joaquim Rodriguez se v cíli na Lagos da Covadonga dozvěděl, co Contador vyhlašoval. Lídr stáje Kaťuša reagoval sice klidně, nicméně jednoznačně: „Já že nespolupracoval? Tak to nebylo. Naopak, moje Kaťuša se nejprve snažila o stabilní, stupňované tempo. Odvedli jsme nejvíc práce ze všech týmů. Ale když na nás pak neustále útočili, přizpůsobili jsme se.“

Vzápětí Rodriguez vrátil Contadorovu smeč: „Spíš bych řekl, že Alberto svými neustálými nástupy rozbíjel naše tempo, které mohlo Froomovi uškodit.“

Nádavkem přidal: „A byli tu i jiní, kteří se spíš jen vezli.“

Výtka - byť nikoho nejmenoval - směřovala k Valverdemu.

„Nikoliv Froome, ale Valverde z nedělní etapy profitoval nejvíc. Alejandro moc dobře ví, co dělá. Nabírá bonusy a přibližuje se tím v pořadí k Albertovi. Takhle může skončit na konci Vuelty v Santiagu v červeném právě on.“

Valverde už má na kontě v letošním ročníku 25 bonusových vteřin z dojezdů a prémiových spurtů. Naopak Rodriguez 12, Froome 8 a Contador jen 6.

Valverde: Nevěřím jim

Tým Movistar, kde je lídrem muž, o kterém právě byla řeč, tahal v neděli tempo na předposledním stoupání a při následném sjezdu, ale ubral na razanci poté, co Jonathan Castoviejo v čele vláčku upadl a přepadl do strže.

Na dvanáctikilometrovém cílovém kopci, vedoucím k romantickým jezerům Covadonga, se potom Valverde stáhl do obranářské role. „Nechtěl jsem udělat stejnou chybu jako v sobotu, kdy jsem zaútočil příliš brzy a později za to zaplatil,“ vysvětloval.

Že po něm Contador požadoval spolupráci proti Froomovi?

„Moc jsme o tom nemluvili. A v každém případě, příliš bych nevěřil ani Contadorovi, ani Rodriguezovi. Každý máme své vlastní zájmy.“

Španělská armáda napříč stájemi je nejednotná, o tom netřeba pochybovat. Ale je čemu se divit? Vžďyť každý z nich stále může Vueltu vyhrát.

Horský očistec na severu Španělska dnes pokračuje. Froome mluvil z kandidátů titulu na Lagos de Covadonga nejméně. Zato dvě hodiny po nedělní etapě umístil na Twitter profil té pondělní do Farrapony, nesoucí přívlastek královská.

„Po dvou těžkých dnech v horách pro nás mají na zítřek v krámu tohle,“ připsal k itineráři, nahánějícímu obavy.

V pondělí musí jezdci nastoupat 4500 výškových metrů.

„Bude to pekelná etapa,“ říká Valverde.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze