Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nový lídr na Vueltě: Červený dres má Quintana, jen těsně před Contadorem

Nairo Quintana oblékl na Vueltě červený dres | foto: Profimedia.cz

31 2014
Druhý horský dojezd letošní Vuelty neměl být podle expertů tak obtížný jako ten první, přesto přeházel pořadí na špici. Červený dres svlékl Alejandro Valverde z Movistaru a oblékl se do něj jeho kolumbijský kolega Nairo Quintana. Byl to velký kolumbijský den na španělské Grand Tour, vítězem etapy se totiž stal Winner Anacona z Lampre.

Po andaluském parnu přišel aragonský déšť, teplota výrazně poklesla a Vuelta se chystala na druhý horský dojezd letošního ročníku - na prémii 1. kategorie do Valdelimares, do 1975 metrů. Alberto Contador o tomto kopci ještě dopoledne tvrdil: „Tady patrně k velkým změnám v pořadí nedojde. Budu si hlídat všechny nástupy, ale mnohem víc než této etapy se obávám dlouhé úterní časovky."

Neměl pravdu.

Pořadí se přesypalo. A on sám nejen že si hlídal nástupy konkurentů, ale dva kilometry před koncem osmikilometrového táhlého stoupání vypálil ze skupiny favoritů a pokusil se o sólový atak.

Chvíli se zdálo, že by lídrovi stáje Tinkoff-Saxo jeho útok mohl vyjít. Těsně před cílem jej však dostihli Nairo Quintana a Joaquim Rodríguez.

Až o 23 vteřin později dorazila další skupinka s Froomem, Valverdem, Danem Martinem, Uranem a Aruem.

Vítězem dne se o více než dvě minuty dříve stal nejsilnější muž z početného úniku Winner Anacona z Lampre, který až do posledního kilometru mohl živit i naději, že získá navrch také červený dres. Posléze mu k němu chybělo pouhých 9 vteřin.

Sečteno a podtrženo to před dnem volna znamenalo:

Quintana vede o tři vteřiny před Contadorem, osm jich ztrácí Valverde, devět Anacona, osmadvacet Froome a třicet Rodríguez.

Šest cyklistů je před časovkou namačkáno v pouhé půlminutě!

Do první desítky si navíc polepšil rovněž skvělý časovkář Uran. Naopak špatný den potkal Wilco Keldermana z Belkinu, který pozici v Top 10 ztratil.

Anacona byl ještě kilometr před cílem virtuálně v červeném

Celkem 31 cyklistů proniklo zkraje 9. etapy do úniku dne, mezi nimi i Arredondo z Treku, Hesjedal z Garminu, Boonen z Omegy, Cunego z Lampre či Cataldo ze Sky - a také Winner Anacona, který na 21. místě celkového pořadí ztrácel jen 2:50 minuty. A jelikož si uprchlíci vypracovali postupně až osmiminutový náskok, Kolumbijec virtuálně vysvlékal Valverdeho z červeného trikotu lídra Vuelty.

Pětadvacet kilometrů před metou stále zůstávalo uprchlíkům k dobru šest minut. Tehdy se jejich sestava začala drobit. Dopředu se vydali Anacona a s ním i mladá lucemburská naděje Bob Jungels z Treku a Javier Moreno z Movistaru. Trio získalo 20 vteřin před další skupinkou, vedenou Ryderem Hesjedalem, a na vrcholu předposledního stoupání Alto de San Rafael měli stále 5:35 minuty převahy před hlavním polem.

V něm mezitím šest mužů týmu Sky vystřídalo na špici sestavu Movistaru a potíže řešil Fabio Aru, třetí z Gira, který v jednu chvíli zaostával půl minuty za pelotonem. Za pomoci kolegů z Astany si do něj musel razit cestu zpět.

Osm kilometrů před cílem rozehrála svoji vlastní hru Omega. Tony Martin vytáhl vpřed Rigoberta Urana, ze skupiny uprchlíků na ně počkal Tom Boonen a při této miniaturní časovce se pokusili ujet soupeřům. Jenže Pieter Kennaugh v čele vláčku Sky za ně přitáhl řídnoucí hlavní pole, kde už zůstal zcela bez pomocníků Alberto Contador.

Anacona se v čele etapy zbavil nejprve Jungelse a pak i Morena. Kilometr před cílem měl Kolumbijec stále náskok tři minuty na „vládce“ Vuelty.

Ve skupině favoritů zaútočil jako první Dan Martin z Garminu, za ním se vydalo duo Kaťuši. Znovu se sjeli, ale pohromadě tu už zbylo jen 11 cyklistů, s Froomem na chvostu. Dva kilometry před cílem odjel vpřed Contador, nastala zběsilá honička na „El Pistolera“, v níž Quintana a Rodríguez uspěli, naopak další lídři nabíraly vteřiny ztráty.

Tou dobou už šťastný Anacona v cíli oslavoval etapový primát. „Tekly mi slzy dojetí,“ říkal. Zviditelnil svůj tým Lampre, který těsně před startem Vuelty přišel o obhájce titulu Chrise Hornera.

Šestadvacetiletý cyklista, další příslušník nastupující kolumbijské generace, neměl doposud na svém kontě jediné profesionální vítězství, jeho největším úspěchem bylo 3. místo v letošním závodě Kolem Utahu. Startuje na své čtvrté Grand Tour, přičemž nejlépe dopadl hned na té první - na Vueltě 2012 obsadil celkově 19. místo.

Teď tu vyhrál etapu a málem celý závod vedl.

Po devíti dnech dřiny se nyní všichni těší na pondělní den volna - ale zároveň  mnozí vzhlížejí k úterní 36kilometrové časovce. Po ní už mezi šesti nejlepšími bude s největší pravděpodobností mnohem větší odstup.

Vuelta - 9. etapa

Carboneras de Guadazaón - Aramón Valdelinares (185 km)

1. Anacona (Kol./Lampre) 4:34:15, 2. Lucenko (Kaz./Astana) -45, 3. Cunego (It./Lampre) -50, 4. Moreno (Šp./Movistar) -1:04, 5. Bilbao (Šp./Caja Rural) -1:12, 6. Coppel (Fr./Cofidis) -1:21, 7. Hesjedal (Kan./Garmin) -1:33, 8. Hansen (Austr./Lotto) -1:45, 9. Jungels (Luc./Trek) -1:49, 10. Felline (It./Trek) -2:08.

Průběžné pořadí:
1. Quintana (Kol./Movistar) 35:58:05, 2. Contador (Šp./Tinkoff-Saxo) -3, 3. Valverde (Šp./Movistar) -8, 4. Anacona -9, 5. Froome (Brit./Sky) -28, 6. Rodríguez (Šp./Kaťuša) -30, 7. Aru (It./Astana) -1:06, 8. Gesink (Niz./Belkin) -1:19, 9. Urán (Kol./Omega Pharma-Quick-Step), 10. Barguil (Fr./Giant) oba -1:26.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze