Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Všude zkouším pivo a v Česku je nejlepší, říká americký baseballista

Opora Techniky Brno William Hess | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

11 2010
Tři Američané a Kanaďan na straně Techniky, dva Američané a Australan v týmu Draků. I takový souboj nabízí finále baseballové extraligy. Za některými cizinci přitom stojí zajímavé příběhy.

Narodil se v Americe, za ženu má Maďarku. Baseball už hrál ve Švédsku, Německu, Jihoafrické republice, Austrálii a nyní v Česku. Pokud o někom lze říci, že je světoběžník, pak je to Billy Hess.

Hrající trenér brněnské Techniky však nezaujme jen výčtem zemí, v nichž hrál. Přečtěte si například, jak se seznámil s budoucí manželkou: "Na svoje narozeniny jsem se rozhodl jet na výlet, na autobusovém nádraží jsem proto položil prst na mapu a pod ním byla Budapešť. Tak jsem si koupil lístek na autobus do Budapešti a ona v tom autobuse seděla. Začali jsme se bavit a po pár letech jsme se vzali," líčí devětadvacetiletý sympaťák.

Čtete rádi idnes.cz?

Dejte nám svůj hlas v anketě Křišťálová lupa. Hlasujte ZDE

V Evropě působí už osm let, v Česku hraje první sezonu. A rád by ji zakončil titulem s Technikou. "Myslím, že máme velkou šanci Draky porazit," tvrdí výborný pálkař, jistý polař a přemýšlivý trenér.

Povězte, Billy: jak se americký baseballista dostane do Evropy?
Každý si vybere jinou cestu. Buď znáte přátele, kteří v Evropě hrají, nebo existují internetové stránky, kam můžete dát své baseballové údaje, a tým si vás vybere. Můžete si také mailovat s trenéry. Ale nejčastější cesta vede přes přátele.

Proč jste se vlastně vydal do Evropy? Univerzitní soutěž v Americe už vás nebavila?
To ne, jako každý jsem chtěl hrát profesionální baseball v Americe. Ale nebyl jsem draftován a nechtělo se mi čekat, proto jsem šel do Švédska, kde to bylo skvělé. A protože jsem nikdy nedostal příležitost vrátit se zpět do Států, tak jsem v Evropě zůstal. Seznámil jsem se s několika lidmi, udělal si kontakty. Domů už mě to ani netáhne.

Jaká je pro Američana Evropa?
Někdo přijde a zamiluje si to tady, někomu se tu nelíbí. Co se týče baseballu, tak to není jednoduché. Obvykle hrajeme jen jednou týdně, což je složité, protože profesionál v Americe je zvyklý hrát mnohem víc. A také není lehké si zvykat na rozdílnou úroveň hry. Jednou hrajete s Draky, kde na vás háže bývalý hráč z Major League nadhozy o rychlosti 92, 93 mil v hodině, a jindy proti vám stojí mladý kluk z Česka, který háže rychlostí 78 mil.

Opora Techniky Brno William Hess

Jaký je tedy český baseball?
Je docela dobrý, nejlepší kluby a hráči jsou jen kousek za německými. V Německu se baseball víc rozvíjí, ať jde o tréninkový proces nebo práci s dětmi. Ale když se podívám na Draky, tak to je skvělý tým s výbornými hráči. Liga by potřebovala víc konkurenceschopných týmů, ale hráči tu dobří jsou. Několik jich šlo hrát do Nizozemska a Německa, a vedli si dobře.

Jak dlouho vůbec hrajete baseball?
Od tří čtyř let. Jen co jsem mohl chodit, začal jsem hrát.

V Technice zároveň i trénujete. S tím jste začal až v Brně?
Hrajícího asistenta jsem dělal ve Švédsku i Německu. Trénování mě baví, i když je někdy náročné hrát a zároveň koučovat.

Co učíte hráče v Technice? Vštěpujete jim dovednosti typu jak držet pálku, nebo pracujete spíš na taktice?
Dělám obojí, ale máme starší tým, takže to není až tak o učení dovedností. Kluci, kterým je pětadvacet nebo třicet, jsou většinou tak dobří, jak mohou být, a moc nového je nenaučíte. Já se jako manažer snažím dostat hráče na jejich nejvyšší úroveň. Snažím se, aby se cítili dobře a hráli nejlépe, jak dovedou.

Brněnské finále je nerozhodné

První zápas v sobotu vyhráli domácí AVG Draci 2:1, v neděli však triumfovala Technika 5:1. "Kluci přišli s nosem nahoru s pocitem, že v sobotu urvali velké vítězství. Na co jsme sáhli, to se nám nepodařilo," zlobil se trenér Draků Arnošt Nesňal. "Navázali jsme na naše dobré semifinálové výkony," těšilo Tomáše Svobodu, hrajícího asistenta trenéra Techniky. Série o titul vyvrcholí příští víkend.

Prý kolují zvěsti, že budete příštím reprezentačním trenérem Česka. Je to tak?
To jsou zvěsti (smích). Neudělám žádné rozhodnutí, dokud neskončí tahle sezona.

Co děláte kromě baseballu?
Učím angličtinu a dělám byznys, to je má hlavní práce. Za baseball dostávám jen trochu peněz na jídlo, takže většinu času pracuju. Dělám určité věci pro firmy pracující v mezinárodním obchodě. V podstatě učím různé lidi jednat v různých situacích anglicky.

Jak se vám žije v Česku?
Dobře. Hlavně pivo je velmi dobré, to musím říct, protože ho ochutnávám všude na světě a tady je rozhodně nejlepší (smích). Ale užívám si tu nejen pivo.

V Technice jsou kromě vás ještě Kanaďan Ryan Murphy a Američané Trevor Caughey a Alex Derhak. A prý si spolu užíváte noční život.
To ne, já ne. Ostatní kluci mají rádi party, ale já s nimi nechodím. Zůstávám s manželkou doma, sleduju filmy a odpočívám.

Zkoušel jste se učit česky?
Raději ne. Kvůli ženě se učím maďarsky a myslím, že mixovat dva jazyky by nebyl dobrý nápad.

A zůstanete v Česku i nadále?
Dokud neskončí sezona, nedělám žádné plány. Ale má žena je Evropanka, já Evropu miluju, takže... zkrátka počkáme, co se stane. Zatím netuším, co bude, jen doufám, že vyhrajeme titul.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze