Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Všichni spoléhají na slavného oštěpaře

28 2003
Paříž - Jan Železný má na bedrech, podobně jako na mistrovství světa v roce 1995 v Göteborgu, velký úkol. Získat pro českou atletiku další medaili a zachránit tak její čest. Úkol je to pro něj těžší tím, že úspěch čeká téměř každý. Česká reprezentace má na kontě jediné stříbro zásluhou desetibojaře Romana Šebrleho.

Před osmi lety trojnásobný olympijský vítěz tíhu okamžiku unesl, vyhrál a získal pro Českou republiku jedinou medaili. "On si nepřipouští, že je nějaký zachránce týmu. Má myšlenky úplně někde jinde," prohlásil trenér Jaroslav Brabec, který Železného v Paříži doprovází na tréninky.

Trojnásobný mistr světa, obhájce zlaté medaile, vstoupí na stadion v St. Denis v pátek večer ve 20:25 v kvalifikační skupině B.

Postup mezi finálovou dvanáctku zajistí hod přes 81 metrů. "Nelze to podceňovat, když se podíváme do minulosti, plno favoritů vyhořelo v boji o postup do finále," zdůraznil Brabec.

Sám trojnásobný mistr světa celý týden nevychází z atletické vesnice, chodí jen na tréninky a odmítá komunikovat s novináři.
 
Na stadionu prý byl jen při slavnostním zahájení, na kterém nesl vlajku. "Myslel, že to bude trvat hodinu, nakonec tam byl půl dne," smál se Brabec. Železný nechodí na Stade de France ani fandit. "Zbytečně by si vystřílel psychickou energii, kterou bude potřebovat jindy," řekl železného trenér.

Podle Brabce musí sedmatřicetiletý matador dávat pozor hlavně na zdraví. "Je v pohodě, ale musí si hlídat, aby si něco neudělal," uvedl Brabec.

Železný oštěp podle tradice nevzal do ruky, hází pouze medicinbaly. Finále zřejmě i za účasti Němce Borise Henryho a letos nejlepšího Rusa Sergeje Makarova bude v neděli v 16:50.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze