Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vršecký se s Buggyrou chystá na obhajobu evropského titulu

David Vršecký | foto: MF DNES

7 2009
Český jezdec David Vršecký a jeho tým Buggyra obhajují tituly v mistrovství Evropy tahačů, které startuje o víkendu v nizozemském Assenu. Roudnická závodní stáj je znovu největším favoritem, ale konkurence jí slibuje velký boj.

K soupeřům patří i druhý český jezdec v šampionátu František Vojtíšek s renaultem, který se řadí mezi nejzkušenější jezdce a může během desetidílného seriálu překvapit.

Právě délka sezony a nový systém závodění jsou největšími změnami oproti minulosti. V sobotu i neděli se sice bude opět bojovat ve dvou samostatných závodech, ale po měřeném tréninku se nepojede kvalifikace a závodníky čeká rovnou hlavní závod.

Program ME tahačů

9. - 10. května:
Assen (Nizozemsko)


23. - 24. května:
Misano (Itálie)


6. - 7. června:
Albacete (Španělsko)


20. - 21. června:
Nogaro (Francie)


4. - 5. července:
Barcelona (Španělsko)


25. - 26. července:
Nürburgring (Německo)


29. - 30. srpna:
Most


12. - 13. září:
Zolder (Belgie)


19. - 20. září:
Le Mans (Francie)


3. - 4. října:
Jarama (Španělsko)

Do druhého závodu ve stejný den odstartuje prvních osm vozů v opačném pořadí, což má zvýšit atraktivitu závodů. Dá se také očekávat řada karambolů ve chvíli, až se lepší jezdci na konci startovní rovinky budou tlačit kupředu. Bodovat se bude také odlišně - za druhé závody v opačném pořadí budou jen poloviční body.

Nárůst počtu závodů bude znamenat větší nároky na týmovou logistiku. "Ještěže začínáme v Nizozemsku a ne jako obvykle v Barceloně. O to méně času bude na přípravu a přepravu vozů v létě," uvedl Petr Marek, který je šéfem logistiky u roudnického týmu.

Techničtí šéfové Buggyry v zimě usilovně pracovali na dalším vylepšení vozu a vedle Vršeckého si pochvaloval jeho možnosti i švýcarský jezdec Markus Bösiger, který pojede v týmu se znakem kočkovité šelmy potřetí za sebou.

"Stejně jako v minulých letech není ani jeden jezdec týmovou jedničkou, oba mají stejné možnosti se prosadit," tvrdí manažer týmu Jan Kalivoda. Něco se ale přece jen změnilo - oba jezdci si letos nechali udělat vlastní nastavení vozu, a tak už neplatí, že budou identické.

Před prvním závodem je vždy otázkou, co nového připravila konkurence. Pro Buggyru jsou největším konkurentem pravidelně vozy MAN, na kterých pojede většina startovního pole - celkem 12 z 21 jezdců. Překvapit může mistr "mokrých závodů" Vojtíšek, který pojede v týmu s Rakušanem Markusem Altenstrasserem tradičně v červeném renaultu.

Největší konkurentem Vršeckého by měl být znovu španělský miláček davů Antonio Albacete. "Uvidíme, co nachystal. Ale naše vozy jsou zase o něco lepší, první závod může hodně naznačit," uvedl Vršecký. V minulých letech se začínalo v Barceloně, kde pravidelně vyhrával, ovšem letošní změna ho netrápí. "Máme deset závodů na to, abychom se prosadili. Navíc v Assenu se začínalo před pěti lety a mimochodem - tehdy jsem také vyhrál," řekl.

Zatímco start sezony je odlišný, stejně jako loni se bude končit počátkem října ve španělské Jaramě a také letos se pojede jeden ze závodů na okruhu v Mostě. Termín Velké ceny České republiky je podobný jako v minulých letech - poslední víkend v srpnu.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze