Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Můj čas na Dakaru teprve přijde, říká kamioňák Vrátný

Tomáš Vrátný (vlevo) a Artur Ardavičus | foto: Jaroslav Ožana, ČTK

23 2015
Před startem dakarské rallye věřil, že se dokáže prosadit do elitní desítky mezi kamiony. Tomáši Vrátnému se to nakonec nepodařilo, ale i se 14. místem, což je jeho nové maximum, však byl po návratu spokojený. Radost měl však hlavně z toho, že všechny vozy týmu Bonver Dakar Project, jemuž šéfuje, dojely do cíle.

To, že dojela všechna auta, je to nejpozitivnější. Z osobního hlediska je důležité, že jsme dojeli všichni ve zdraví, i když jsme trošku pochroumali naši tatřičku. Není to ale nic zásadního. Před Dakarem jsme se netajili tím, že chceme do desítky, což se nám nepovedlo. Lehké zklamání to je, ale je to velké povzbuzení pro další práci, protože do desítky chceme,“ podotkl 39letý jezdec, který absolvoval čtvrtý Dakar.

I díky tomu se tak stále považuje za začínajícího pilota a nemá přehnané ambice. Momentálně se navíc hodně věnuje řízení týmu, pod jehož hlavičkou startovali ještě Kazach Artur Ardavičus a Robert Szustkowski z Polska. Součástí aliance navíc byli i dva Nizozemci Martin van den Brink a Pascal de Baar, kteří jeli s renaultem.

„Já osobně ambice na první pětku nemám. A hnát se za něčím nesmyslně by mohlo znamenat, že způsobím velký problém sobě, posádce, autu. Snažím se postupovat mírnými kroky a mít progres, který mám pod kontrolou. V pořadí, ve kterém se pohybuju, jde vše skloubit,“ uvedl  Vrátný.

Těší ho, že se tým neustále zlepšuje a z pohledu zázemí i podmínek patří k nejlepším ve startovním poli. „Myslím, že kdo si na nás vsadí, udělá dobře. Výsledek přijde,“ řekl. Jedničkou týmu je Ardavičus, kterému se ale letošní Dakar nevydařil a skončil až 22. Třetí muž z roku 2012 v barvách továrního týmu Kamaz měl letos hned na začátku havárii a poté jej zbrzdily i technické problémy.

„Artur je o parník lepší jezdec než já. Je rychlejší a zkušenější. Je to osobnost, což se projevilo i letos. Když bylo jasné, že nedosáhne sportovního výsledku, začal experimentovat s nastaveními a sbíral různorodá data, které budeme moct použít v budoucnosti,“ ocenil  Vrátný přístup Ardavičuse. „Já věřím, že můj čas přijde. Mám čtyři dojeté Dakary, ale pořád jsem zobák. Zatím se snažím jako houba vše nasávat a sním o tom, že budu jednou lepší (než Artur),“ přál si rodák z Ostravy.

Autor:


Témata: kamion, Ostrava, Renault
Najdete na iDNES.czmobilní verze