Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Norský debakl, celý tým promazal. Švédka Kallaová vyhrála rozdílem třídy

Spokojený úsměv ve tváři Charlotte Kallaové značí jediné - švédská lyžařka má zlato ze závodu na 10 kilometrů volně. | foto: Reuters

24 2015
Modrá obloha zmizela, nad areálem ve Falunu začalo hustě chumelit a při volné desítce žen se děly na světovém šampionátu lyžařů velké věci. Norské superhvězdy zažily nevídaný propadák. Naopak Američanky slaví dvě medaile. A desetitisíce domácích fanoušků oslavují novou světovou šampionku Charlotte Kallaovou, která vyhrála rozdílem třídy.

Švédka Kallaová je sice olympijskou vítězkou z Vancouveru, ale doposud neměla žádnou individuální zlatou medaili z mistrovství světa.

Ovšem to už od úterního odpoledne neplatí. 

ON-LINE

Zápas jsme sledovali v podrobné reportáži

Co na tom, že od her ve Vancouveru 2010 nevyhrála na světové úrovni žádnou volnou desítku až do pohárového závodu v Östersundu, který byl před 10 dny poslední generálkou na mistrovství ve Falunu. Nyní totiž doslova deklasovala soupeřky, vyhrála s převahou takřka tři čtvrtě minuty.

S číslem 49 na hrudí, jako první z největších favoritek intervalového závodu projela Kallaová cílem a padla vyčerpaně na sníh. V tu chvíli vedla s obrovským náskokem 41 vteřin. Věděla, že za ní je na trati ještě dalších 22 běžkyň, včetně mnoha velkých jmen. Přesto už podle zpráv z mezičasů tušila: Dnes mi zlato nikdo nevezme.

Fotogalerie

A tak to i dopadlo. 

Stříbro i bronz patří senzačně Američankám: Jessice Digginsové a Caitlin Greggové, vybíhající s číslem 3, tedy dříve, než se spustila největší chumelenice.  

Eva Vrabcová-Nývltová, desátá žena ze skiatlonu, byla na prvním mezičase čtrnáctá, pak pořadím klesala na konečnou 23. pozici. Za vítězkou zaostala o 1:53 minuty. 

„Nelze to od Evy brát jako propadák, ale i ona sama asi doufala v lepší výsledek,“ komentovala v České televizi spolukomentátorka Kateřina Neumannová. 

„Spokojená určitě nejsem, chtěla jsem od toho závodu víc,“ potvrdila závodnice. „Ale na to, jaké ty podmínky byly, tak se s tím nedalo dělat nic jiného. Prostě jsem bojovala, jak to šlo.“

Přesto si Češka připsala skalp takřka kompletní norské reprezentace, ke které vždy tolik vzhlížela! Jen Heidi Wengová se před ni ve výsledkové listině těsně vmáčkla, o půldruhé vteřiny.

ZKLAMANÁ. Marit Björgenová v cíli volné desítky na mistrovství světa  ve Falunu.
POKAŽENÝ ZÁVOD. Therese Johaugová v cíli  volné desítky na mistrovství světa ...

ZKLAMANÉ FAVORITKY. Marit Björgenová a Therese Johaugová v cíli volné desítky.

Norky totiž zažily drtivou porážku, možná největší v novodobé historii. Jistě, brzdila je i zpomalující se trať, ale vzhledem k jejich kvalitám bylo nesporné, že norský servismanský tým zcela promazal a selhal při výběru lyží. 

Jen považte: Marit Björgenová, vítězka šesti z deseti posledních závodů ve volné desítce, ztratila 2:23 minuty a obsadila 31. místo.

A Therese Johaugová, před pouhými třemi dny slavně zlatá ve skiatlonu, zaostala o 2:14 minuty, skončila na 27. místě a stejně jako její reprezentační kolegyně v cíli jen nevěřícně kroutila hlavou.

Mistrovství světa v klasickém lyžování ve Falunu

Běh na lyžích

Ženy - 10 km volně: 1. Kallaová (Švéd.) 25:08,8, 2. Digginsová -41,0, 3. Greggová (obě USA) -46,9, 4. Rydqvistová (Švéd.) -48,6, 5. Faivreová-Piconová (Fr.) -55,2, 6. Von Siebenthalová (Švýc.) -59,2, 7. Išidaová (Jap.) -1:02,5, 8. Niskanenová (Fin.) -1:04,6, 9. Bonerová (Švýc.) -1:05,8, 10. Stephenová (USA) -1:06,4, ...23. Vrabcová-Nývltová -1:53,5, 55. Grohová (obě ČR) -4:23,2.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze