Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Když se Tour zastaví. Co se o volném dni dělo v týmech s českou stopou

VEČER U NET-APPU. Leopold König u bazénu hotelu Novotel v Narbonne. Ale jen na chvilku, i večerní sluníčko vysilovalo. | foto: Tomáš Macek, MAFRA

22 2014
Carcassone (Od našeho zpravodaje) - Druhý volný den Tour de France. Závod se v pondělí zastavil na jihu Francie. Na perimetru 90 kilometrů kolem středověkého města Carcassone našlo útočiště 22 týmů. Ruch kolem Tour nicméně neustal. Naopak. Volný den je přece příležitostí k zákulisním debatám o nových smlouvách, k prezentaci sponzorů i k rozhovorům s jezdci.

V devět ráno vyrážíme z města Béziers, kde jsme na půli cesty mezi nedělním etapovým městem Nimes a úterním startem v Carcassone přenocovali. Míříme za třemi týmy s českou stopou.

Cyklistický tým Zdeňka Bakaly před středověkým pozadím o volném dnu na Tour de

Cyklistický tým Zdeňka Bakaly před středověkým pozadím o volném dnu na Tour de France.

11.30 Kemp Belvedere v kopcích nad vesničkou Lastrous. Parkujeme mezi karavany. Ne, tým Omega Pharma – Quick Step, jehož majitelem je Zdeněk Bakala, tady rozhodně nebydlí. Vyhlídkovou plošinu kempu, s výhledem na zříceniny hradu z 11. století, si však vybral pro svoji Fan Zone. Zároveň sem sezval světová média. „Bude to stát za to,“ slibuje mluvčí Alessandro Tegner. 

Fouká a poprchává. Na kamenité stráni jsou rozestaveny dřevěné lavice, pod nimi pod černou stříškou stojí bílá křesla, určená pro tým. Manažer Patrick Lefevere si bere mikrofon a oznamuje, že Zdeněk Bakala, který stáji zajišťuje více než 50 procent rozpočtu, prodloužil její financování do roku 2017. Tým se nově bude jmenovat Etixx-Quick Step, podle dceřiné firmy farmaceutického koncernu Omega Pharma.

Bakala na prezentaci chybí. „Nemohl přijet, je v Americe,“ omlouvá jej Lefévere. „Ale bez jeho podpory bychom tu už asi ani nebyli.“

11.55 Přicházejí jezdci. Osm stále aktivních aktérů Tour v dresech Omegy se usadí na pohovkách, zatímco vítr poráží nafukovací reklamy sponzorů. Lefevere sděluje další dobrou zprávu: trojnásobný mistr světa v časovce Tony Martin prodloužil kontrakt o dva roky.

12.20 Návrat krále. Černé brýle, šedivé triko, béžové kalhoty. Mark Cavendish je zpět. Lídr týmu vzdal Tour po pádu v 1. etapě, má za sebou operaci ramene a přijel navštívit parťáky. „Rameno je O. K. V neděli jsem se poprvé projel," hlásí, obklopen chumlem reportérů. Mezi ně se s kamerou a mikrofonem vmísí i jezdci Kwiatkowski a Trentin a rozesmějí svého kapitána. „Kdy se budu moci vrátit do závodů, však zatím nedokážu říci,“ přiznává.

Návrat krále aneb Mark Cavendish v centru zájmu

Návrat krále aneb Mark Cavendish v centru zájmu

12.50 Svým fanouškům servíruje Omega mušle, ale musíme rychle dál. Cyklisté také. Cestou míjíme Kwiatkowského, Martina a spol., kteří šlapou 30 kilometrů do jejich hotelu v Carcassone na kolech. My naopak míříme 60 kilometrů nazpět na východ, do vesničky Saint Laurent.

14.05 Jardins de Saint-Benoit, luxusní apartmánový hotel. Tady přebývá stáj Tinkoff-Saxo, za kterou měl absolvovat letošní Tour i Roman Kreuziger. Ubytování určují týmům organizátoři dle nevyzpytatelného klíče. Například nejbohatší stáj Sky tráví tento volný den v mnohem skromnějším hotýlku řetězce Campanila.

14.50 Setkání s Rafalem Majkou, vítězem z Risoulu, v hotelové lobby. Mladý Polák odmítá, že je v týmu náhradníkem za Romana Kreuzigera, přestože mu připomínáme jeho předchozí prohlášení, že Tour nechtěl jet. „Už dva týdny před Tour mi Bjarne Riis (manažer týmu) volal, ať jsem připraven. Patřil bych do sestavy, i kdyby Roman startoval,“ tvrdí. A co se týče jeho taktiky v etapě do Chamrousse, kde v úniku nestřídal českému závodníkovi Leopoldu Königovi... „Měli jsme tehdy odlišné priority. On jede o celkové pořadí, já stál o etapu,“ reaguje na naši otázku.

15.30 Philippa Mauduita, sportovního ředitele stáje, se ptám na Romana Kreuzigera. „Není nikterak suspendován, a než UCI zaujme nějaké stanovisko, může jezdit. Osobně jsem pro, aby Roman ve zbytku sezony závodil. Není fér brát mu práci. Po Tour se o tom budeme s jezdci i managementem bavit,“ prozrazuje. Kreuziger je předběžně v nominaci na závod Kolem Polska. Tam by se případně setkal také s Majkou.

Hannah Grantová, šéfkuchařka stáje Tinkoff-Saxo, ve svém kamionu mezi obědem a

Hannah Grantová, šéfkuchařka stáje Tinkoff-Saxo, ve svém kamionu mezi obědem a večeří.

16.00 Na návštěvě v kamionu Hannah Grantové, šéfkuchařky týmu Tinkoff-Saxo. Teprve před chvílí si dopřála oběd, o hodinu a půl později než jezdci. „Zůstala mi v kuchyni trocha mé tortily, ochutnejte,“ nabízí bezmasé svitky (vynikající) a uklízí pracovní pult. „Teď si jdu lehnout, musím si taky někdy odpočinout,“ pousměje se. Od šesti už bude chystat večeři. Speciální francouzské kuřecí nebo pomalu pečené jehněčí na bylinkách a s cibulí.

17.45 Hotel Novotel Sud na předměstí města Narbonne. Po dalším přesunu, tentokrát 30 kilometrů severovýchodně, jsme v hájemství NetAppu. Leopold König potkává v hotelu také oba své sousedy v pořadí, Mollemu a Ten Dama z Belkinu. Když přichází za námi, má ve tváři výraz, jako by se právě probral z pětihodinového spánku. „Jo, vypadám zmačkaně. Ale ne že bych tak dlouho spal. To je kvůli masáži. Jak mám hlavu v té díře na masážním stole, všechno mi jde do nosu,“ vysvětluje. 

18.05 Jakmile dohovoříme s Königem (rozhovor si můžete přečíst na iDnes.cz), mluvčí NetAppu už kapitánovi týmu oznamuje: „Ještě pro tebe mám dvě další interview. Chceš při nich být venku, nebo vevnitř?“ Cyklista se nerozmýšlí: „Uvnitř.“ Na terasu stále pálí slunce, které odebírá síly.

„Ještě si pak zacvičím, protáhnu se a půjdu na večeři. On ten volný den vlastně vůbec není volný,“ usoudí König. S čímž můžeme jen souhlasit. Od rána jsme najeli 280 kilometrů.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze