Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Volno je nepříjemnost. Nevím, co se mnou udělá, říká Kreuziger

HORY. Romana Kreuzigera i celý peloton čeká na Tour de France nejtěžší alpská etapa. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

13 2010
Morzine (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Tour de France 2010 se zastavila a nadechla při svém prvním volném dnu. Ovšem pozor: cyklistické volno je věc zrádná. Ví to i Roman Kreuziger, čtvrtý muž zákeřné nedělní etapy do Avoriaz.

Devět dnů Tour má v nohou, až na výjimky v palčivém vedru. V pondělí poprvé po devíti dnech normálně poobědval. "Ale jen lehce, nepřeháněl jsem to," říkal český cyklista Roman Kreuziger.

Za vámi je 1 569 kilometrů, dalších 2 072 do Paříže zbývá. Co s vámi tohle číslo dělá?
Už jsem připravený na to, že od prvního do druhého volného dne mi Tour vždycky připadá nejdelší. Až pak začne utíkat rychleji.

Loni jste tvrdil, že volné dny jsou spíš pro zlost, protože při nich tělo vyjde ze závodního rytmu. Už jste se naučil, jak je trávit?
Pořád platí, že volno je nepříjemnost. Nevím, co se mnou po devíti dnech zápřahu udělá, když si najednou ulevím. Ale postupně se učím, jak moc si mohu orazit.

Jak jste si tedy orazil?
Dal jsem si dohromady kufr, abych se v něm zase vyznal. Dopoledne jsem se byl projet, na dvě a čtvrt hodiny i s jedním kopcem, přes 1 000 metrů převýšení. Při takové menší dávce si tělo trochu odpočine, ale ani nezleniví. Odpoledne si zdřímnu, zkouknu film a tentokrát si dopřeju i delší masáž.

TOP VÝSLEDEK. Roman Kreuziger (vlevo) dojel v osmé etapě Tour de France na 4. místě.

TOP VÝSLEDEK. Roman Kreuziger (vlevo) dojel v osmé etapě Tour de France na 4. místě.

Něco vás bolí víc, než je zdrávo?
Všechno je docela v normě. Nejvíc teď cítím pravé lýtko, v neděli mi při prvním pádu v pelotonu na něm cizí galuska už zase spálila kůži. Ustál jsem to, ale bylo to nepříjemné. I když Evans byl roztrhanější, šel k zemi mezi prvními.

Hlídáte si kromě těla i jídlo? Aby se neopakovaly žaludeční potíže z minulé Tour?
To jde složitě. To tělo na Tour dostává tak zabrat a je natolik vyčerpané, že stačí zdánlivá maličkost a selže. Ale máme tu kuchaře a já sám si hlídám pití, abych nebyl dehydratovaný a zároveň abych toho nevypil moc a nenafouklo se mi břicho.

Jede se nejtěžší alpská etapa

Královská alpská etapa je úterním těžce stravitelným menu na Tour de France. Cyklisty čekají dva vrcholy 1. kategorie a první letošní stoupání na vrchařskou prémii "mimo všechny kategorie": dvoutisícový Col de la Madelaine. Takových bude letos pouze šest. "Na vrcholu Madeleine zůstane spolu jen zhruba pět lidí a ti přijedou do cíle třeba se 4 minutami k dobru. Tahle etapa hodně napoví," věští Kreuziger. "Nenávidím Madeleine. Je to jeden z nejtěžších průsmyků Francie," dodává Němec Voigt.

Předloni vám po volném dnu vůbec nevyšla první pyrenejská etapa. I z toho selhání jste se poučil?
Tehdy šlo spíš o otázku výkonu než volna. Tentokrát jsem rád, že máme v úterý dlouhou etapu, která se spíš rozhodne až ke konci. Při té se volno projeví míň než při krátké, kde by se od začátku hned útočilo.

O závěrečném Col de la Madelaine a následném prudkém sjezdu hovoří cyklisté jako o ďábelském. Souhlasíte?
Nejhorší z úterních čtyř kopců je už ten první, Colombier. Ale Madeleine je nekonečný, překonáváte tam skoro 2 000 metrů převýšení a drápete se nahoru 26 kilometrů. Sjezd pak bude po všech těch kopcích nepříjemný. Raději bych ho jel v čelné skupině opatrněji, než abych musel riskovat a stahovat ztrátu.

Když jste se v neděli na Avoriaz těsně před cílem pokusil ujet, hned po vás vystartoval Contador...
... a já si přitom říkal, že by mě mohli on i Andy Schleck nechat jet na vítězství v etapě, když mám na ně přes minutu ztráty.

Třeba z vás má Contador strach.
To si nemyslím. Respekt má určitě, ale strach ne.

Johann Bruyneel, šéf Armstrongova RadioShacku, řekl, že jeho favority Tour jsou nyní Contador, Schleck a vy. Jak se to poslouchá?
Dobře. Ale Tour je ještě dlouhá. Platí, že mým cílem je Top Ten. A že bude strašně těžké se v ní udržet.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze