Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Volejbalový zázrak z Benátek vede zkušenost a sebevědomí

Dvojblok volejbalistů Benátek nad Jizerou v duelu s Libercem | foto:  Radek Cihla, MAFRA

29 2010
Jen tři porážky z osmnácti zápasů, bilance volejbalistů Benátek nad Jizerou v letošní extralize je skutečně úchvatná. Není divu, že společně s vedoucími Českými Budějovicemi a Zlínem unikají zbytku tabulky.

Volejbalová veřejnost je z jejich výtečné formy zaskočená, ve středočeském městě nedaleko Mladé Boleslavi se však na podobný úspěch čekalo. Zvučná jména v jejich sestavě jsou toho důkazem. "Máme tu hráče z Liberce nebo Českých Budějovic, ti kluci jsou zvyklí vyhrávat," těší benáteckého trenéra Lubomíra Vašinu.

S jeho slovy souhlasí i blokař Aleš Dittrich, který v minulosti působil právě v Liberci. "Jsem vítězný typ, do zápasu jdu s tím, že můžeme porazit každého. I ostatní kluci, co přišli, nemají ve zvyku něco vzdávat. Časy, kdy Benátky byly nováček a outsider, jsou pryč."

Středočeský celek je v extralize třetí sezonu. Před dvěma lety se do play-off neprobojoval, když skončil na 10. místě. Loni do vyřazovacích bojů proklouzl ze 7. místa, ale hned ve čtvrtfinále narazil na pozdějšího vítěze Kladno.

"A letos jsme třetí a vypadá to, že nám play-off neunikne," usmívá se Dittrich. Tím však plány jeho týmu nekončí. "Nesmíme se uspokojit. Postoupit do play-off z horšího místa než třetího by bylo hodně zlé, protože za námi je Ostrava s Libercem a těm se rozhodně chceme vyhnout," vysvětluje zkušený blokař.

"Navíc když se Ostrava proti Liberci postaví hned v prvním kole play-off, zbavíme se díky tomu jednoho velkého soupeře," uvědomuje si Dittrich.

Když už tu mluvíme o největším úspěchu benáteckého volejbalu, nesmíme zapomenout na muže, který u celého tohoto úspěchu stál od samého počátku. "Jsem v klubu celý život. Jako hráč jsem zažil druhou ligu, pak jako funkcionář pády a vzestupy z krajských soutěží," vypráví Václav Němeček starší, předseda klubu.

Úspěch svého týmu vidí v konsolidaci kádru a jeho vhodném doplnění.
"Kluci hrají dva roky téměř ve stejném složení, to je hrozně znát. Navíc přišlo kvalitní libero z Budějovic, Petr Habada," prozrazuje hlavní argumenty úspěšného tažení sezonou.

"Teď ještě dokončit ročník na bedně a bude to úžasné. Krásně by se mi poté bilancovalo se vzpomínkami, kdy jsme tu neměli ani na míče," vzpomíná Němeček.

Benátky přitom nejsou složeny jen z hráčů ze silných klubů. "Máme tu čtyři kluky, kteří jsou v Benátkách celou kariéru a získali v poslední době potřebné sebevědomí," říká důrazně Vašina. "Finančně se sice velikánům z Budějovic nebo Ostravy rovnat nemůžeme, ale na hřišti už ano," říká závěrem.Najdete na iDNES.czmobilní verze