Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Volejbalovému Kladnu chybějí peníze. Rozpočet českého mistra dál klesá

Volejbalisté Kladna budou takto blokovat i v příští extraligové sezoně. Nastoupí do ní však s omlazeným kádrem. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

10 2010
Před pár týdny slavně zakončili volejbalisté Kladna finálovou sérii s Libercem. Tím však nejenže ukončili mistrovskou sezonu, ale rovněž jednu slavnou éru. Teď začíná nová, bez hvězd a drahých hráčů. Na ty klub nemá peníze.

"Za normálních okolností bych tým nerozpustil, ale po zisku titulu to bylo vážně těžké," přiznává majitel a trenér kladenského klubu Jindřich Licek.

Některé hráče klub nemohl zkrátka udržet. "Měli své finanční nároky, navíc chtěli hrát evropské poháry a ty jsme jim nabídnout vzhledem k naší finanční situaci nemohli," vysvětluje Licek.

Kdo všechno odešel? Nahrávač Branislav Skladaný do německého Unterhachingu, univerzál Jan Svoboda do rakouského Innsbrucku, smečař Karel Linz bude hrát v Nantes francouzskou ligu a reprezentační blokař Vladimír Sobotka zamířil do Ostravy.

Z hráčů základní sestavy, kteří na jaře vybojovali extraligový titul, tak v mužstvu zůstali pouze blokař Borek Fokt, smečař Martin Böhm a libero Petr Minařík.

Přípravu Kladno zahájilo s dvaceti hráči. "Přišli navrátilec z hostování nahrávač Jan Břicháček, Jindra Hovorka z Brna, Radek Svoboda z Ústí nad Labem. Tým dále doplňují Jiří Melichar, Josef Kotyza, Jan Novotný, Jiří Endres i další," doplnil kouč.

Klub sice dlouhodobě spolupracuje s městem, které mu přispívá, ale od kraje nedostává vůbec nic. "To je dáno metodikou pana hejtmana Ratha. Máme prostě smůlu. Ale nejsme v tom sami, žádné středočeské kluby s krajem výrazně nespolupracují," konstatuje Licek.

Situace u obhájce titulu není vůbec lehká. Na další úspěchy si prý bude muset počkat tak tři čtyři roky. "Mám s tím zkušenosti, potřetí ve svém životě startuji tým od nuly. Budeme zkrátka poctivě pracovat s mladými," dodává Licek.

Kádr začal skládat z neznámých a mladých hráčů. Pomoci by k tomu mělo nově rezervní mužstvo a projekt volejball.cz.

"Budeme mít béčko, které bude hrát u nás v Kladně pod názvem SK Prosek. Bude to klasická rezerva, kde se budou rozehrávat naši hráči a kde si budeme moci brát hráče pro náš extraligový tým. Budeme v úzkém kontaktu," říká Jindřich Licek.

"Navíc je tu projekt volejball.cz, který jsem rozjel před několika lety a letos jsem ho nově nastartoval. Bude v něm zahrnuta řada týmů z nižších soutěží. Zaštiťovat to bude náš extraligový tým. Ten tak bude mít snadnější přístup k mladým a talentovaným hráčům, které si v těch týmech vyhlédne," dodává.

Všechny tyto novinky by měly Kladno udržet mezi elitou, i když nebude mít tak silné ekonomické zázemí, jako tomu bylo v minulosti. "Nechci říkat konkrétní čísla, ale letošní rozpočet bude o třetinu menší než předloni a o necelou polovinu než v loňské sezoně," odhaduje Licek.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze