Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Volejbalového mistra zatím páté místo neděsí

29 2000
Č e s k é B u d ě j o v i c e - První čtvrtina volejbalové extraligy mužů nedopadla, jak mnozí očekávali. České Budějovice si po dvou letech, kdy v základní části těžko hledaly soupeře, zvykají na nové postavení, jsou páté. V klubu však tvrdí, že před sezonou lepší úvod nečekali. "Mrzí nás jen porážka z prvního kola v Ostravě," poznamenal trenér Milan Žák.
Obhájce titulu ze sedmi zápasů čtyři vyhrál, tři prohrál. Nikdo však nezmatkuje, pracuje se v klidu. "Neděláme z výsledků tragédii, před sezonou jsem čekal, že bude o první místa bojovat pět vyrovnaných týmů," tvrdí Žák.

Před začátkem extraligy udivil předseda klubu Jan Čermák prohlášením, že pro tým není prioritou zisk titulu, jak tomu bylo v předchozí sezoně.  Že by si v Českých Budějovicích předem kryli záda? "Ne, vycházeli jsme z reality a věděli, že nebudeme zdaleka tak suverénní," řekl Žák.

Tým pravidelně nastupuje s devatenáctiletým univerzálem Hudečkem a o tři roky starším smečařem Rubáčkem, který se před rokem dostal nastálo do sestavy po zranění dalšího smečaře Kvasničky. Mnohem víc se do hry zapojil i blokař Zelenka, který v minulých třech sezonách spíš střídal. Téměř polovina základní sestavy je nová. "A ten stroj ještě nešlape tak, jak bychom si představovali," vysvětlil některá zaváhání týmu Žák.

Kouč přiznal, že mužstvo nemělo ztratit ani domácí zápas se Zlínem 2:3. Hráči nezvládli koncovky setů. Kazili jednoduché míče a Žák viděl, že dělají víc chyb než v minulosti. "Musíme si zvyknout na nové rozložení sil, častěji se do útoků zapojují přihrávající smečaři i středoví hráči," vidí změny trenér. Všiml si také, že volejbalisté, kterým chybí víc zkušeností, v koncovce vymýšlejí zbytečně složité údery.

Pokud se tým dostal do vyrovnaného závěru zápasu v minulých sezonách a mužstvo potřebovalo nutně uhrát bod, měly České Budějovice jednu jistotu. "Bylo to jednoduché, nahrávač Dvořák vyhodil vysoký míč na Popelku a ten zakončil." Ale třiadvacetiletý univerzál Popelka chybí, před sezonou odešel do belgického
Maasejiku. "Musíme ho umět nahradit, vyrovnat se s jeho absencí," ví Žák.
České Budějovice oprášily sílu z minulých sezon o víkendu, kdy porazily Liberec 3:2,
přestože ztratily dva úvodní sety. Dokázaly si, že se pořád mohou řadit mezi favority. V prvních dvou setech mužstvo opět ztratilo koncovky, ale ve třech
následujících ukázalo výkon bez zbytečných chyb. "Měli jsme zápas rozehraný na tři nula," podotkl Žák.

"Věřím, že nám v současné situaci takové vítězství pomůže víc," uvedl manažer klubu Milan Čuda.
Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze