Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Mrtvé sezony? Stop! Volejbalové Ústí nad Labem oživují cizinci

Radost ústeckých volejbalistů - ilustrační foto | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

15 2016
Konec záchranářským jizvám! Vykvést znovu do krásy má ústecký volejbal i díky zahraničním akvizicím. Extraligista angažoval hned tři, to je průlom: Brazilce s přezdívkou Ze, Američana Nadazdina a Australana Boehma.

„Tihle tři by měli být údernou silou týmu v útoku na kůlu,“ představuje si generální manažer klubu Miroslav Přikryl. Ústí startuje dnes na půdě Karlovarska, odkud přišel renomovaný trenér Petr Brom.

Jak cizinci zatíží vás rozpočet?
Jejich odměny jsou vyrovnané s českými hráči, k tomu se ale připočítávají transfery, letenky, ubytování. V celkovém součtu vyjdou dráž, to si nebudeme nalhávat. Ale image ústeckého volejbalu je potřeba změnit a čeští volejbalisté, kteří mají kvalitu a hodnotu, by byli dražší než tihle cizinci. A ani by sem nešli. Ústí momentálně nemá jméno, chceme ho znovu budovat.

Je těžké sehnat cizince?
Dnes je jiná komunikace než před pár lety. Nabídka volejbalistů, kteří chtějí hrát v Evropě, je velká. Teď se jen trefit do kvality a najít rovnováhu mezi ekonomikou a výkonností. Na Brazilce šly dobré reference od kolegů hráčů a manažerů, to samé Nadazdin. Boehm působil v Holandsku, naši hráči ho znají z beachvolejbalových akcí anebo z univerziád. Kamarádí se s naší posilou Ulčem a s bývalými ústeckými volejbalisty Moníkem a Habrem.

Jak má vypadat ústecký volejbal?
Po čtyřech trošku mrtvých sezonách, kdy jsme se zachraňovali a padali do baráží, naše image utrpěla. Fanoušci měli poptávku, abychom konečně hráli někde nahoře. Město zvýšilo podporu, tak od nás byla skoro povinnost udělat změny v kádru. Po minimálních rošádách v posledních letech se nedostavoval žádný výsledek, hráči se nezlepšovali, výkonnost týmu se nezvedala. Takže se muselo sáhnout k radikální obměně. Největší změna je na dirigentském postu, tedy na nahrávce, kde nám chyběla bojovnost. Sáhli jsme po Ulčovi. Hodně pomůže Nesvačil, tvrdý útočník. Doplnili jsme na bloku o Kohlmanna a Tibitanzla.

A hlavně jste získali úspěšného trenéra Broma, Ústečana.
Měli jsme několik let problémy s trenérem, někdy jsme to řešili na poslední chvíli. Petr Brom neměl alespoň v Čechách až tak konkrétní nabídku, od nás ji dostal a moc neváhal. Navíc se mu líbila i myšlenka změn v klubu, co se týká image nebo kádru. Nastartovat novou etapu je pro něj veliká výzva.

Rozpočet je zajištěný?
Nebudu si hrát na hrdinu, máme ho napnutý, ale do konce roku vyrovnaný. Blížíme se k pěti milionům korun. V krajském a městském rozpočtu je na nás pamatováno, ale politika je nevyzpytatelná a my jsme ze 70 procent závislí na komunálních penězích. Stát se může cokoli, což se před 7 lety stalo a my se z potíží dostávali čtyři roky. Já z hlediska financí s kádrem víc udělat nemůžu, teď je na trenérovi, co z hráčů dostane.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze