Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Volejbalové maminky vyrážejí na ´pláž´

Ryšavá a Nováková s potomky - Volejbalistky Eva Ryšavá se synem Janem a Soňa Nováková s dcerou Sárou při posledním treninku před odletem na Světový pohár do Itálie. | foto: Otto Ballon MiernyMF DNES

9 2006
Modena - Necelý rok poté, co začaly naplno vychutnávat radosti a strasti života novopečených maminek, se Soňa Nováková s Evou Ryšavou znovu zapojí do kolotoče Světového poháru v plážovém volejbalu. Jeho úvodní turnaj se uskuteční od zítřka v italské Modeně. Nováková a Ryšavá budou hrát přímo v hlavní soutěži, další tři české dvojice čeká kvalifikace.

Novákovou s Ryšavou přiměla k brzkému návratu novinka v řádech. "Do roka od narození dětí nám zůstalo 70 procent bodů. Takže se nám splnil první cíl - dostat se do hlavní soutěže," uvedla Nováková, která se stala maminkou Sáry loni 17. května.

Ryšavá porodila Honzíka o měsíc později. Na úvodní turnaj vyrazily hráčky poprvé samy, v Itálii se připravují od soboty a děti nechaly doma manželům a babičkám.

Vysoké cíle si české beachvolejbalistky zatím nekladou, ale vidina třetích olympijských her je lákavá. "Chceme odehrát co nejvíce zápasů, abychom se do toho pořádně dostaly, a udržet se v hlavní soutěži. Peking je daleko, ale proč ne," tvrdila Nováková.

Ambice na účast v Pekingu mají i sestry Tychnovy, body do žebříčku, z něhož v létě 2008 vzejdou účastníci olympijského turnaje, chtějí začít už v Modeně sbírat i úřadující mistryně republiky Klapalová s Petrovou. Čtvrtý pár Felbábová-Háječková a Novotná se zaměří hlavně na evropský okruh.

Pro více než padesátičlennou kvalifikaci je vyhrazena středa, od čtvrtku začne hlavní soutěž, jež vyvrcholí v neděli.

Letošní sezona bude pro reprezentační dvojice odpočinková bez hlavního vrcholu, z českých mužů mají reálnou šanci bojovat o účast na hrách v Pekingu Michal Bíza s Přemyslem Kubalou. "Budeme se soustředit především na Světovou sérii, chtěli bychom se tam usadit natrvalo," řekl Bíza na nedávné tiskové konferenci.

Mužům začne elitní seriál turnajů 23. května v Šanghaji, který Češi vynechají, protože se ve stejné době stane Brno dějištěm světového challengeru. Po Evropě chtějí jezdit také bratři Benešové a nově sestavené dvojice Kolář s Tichým a Rotrekl s Kozákem.

Pozici nejlepších volejbalistů na písku budou obhajovat Američanky Walshová s Mayovou-Treanorovou, mezi muži vyhráli loňské hodnocení Světového okruhu a rovněž i olympijské zlato v Aténách Brazilci Emanuel a Ricardo. Ti budou patřit k hlavním favoritům i letos. Turnajů je celkem 30 se stejnou porcí pro obě kategorie a celkovou dotací 6,72 milionu dolarů.

Kalendář Světového okruhu 2006

Muži
23.-27. května: Šanghaj
31. května - 4. června: Záhřeb
7.-11. června: Roseto (It.)
14.-18. června: Espinho (Port.)
21.-25. června: Gstaad (Švýc.)
28. června - 2. července: Stavanger
5.-9. července: Marseille
12.-16. července: Montreal
19.-23. července: Petrohrad
26.-30. července: Paříž
2.-6. srpna: Klagenfurt
9.-13. srpna: Stare Jablonki (Pol.)
27. září - 1. října: Vitória (Braz.)
18.-22. října: Kapské Město
24.-28. října: Acapulco.

Ženy
10.-14. května: Modena
24.-28. května: Šanghaj
31. května-4. června: Atény
20.-24. června: Gstaad
27. června - 1. července: Stavanger
4.-8. července: Marseille
12.-16. července: Montreal
18.-22. července: Petrohrad
25.-29. července: Paříž
2.-5. srpna: Klagenfurt
30. srpna - 3. září: Varšava
13.-17. září: Porto Santo (Port.)
26.-30. září: Vitória (Braz.)
25.-29. října: Acapulco
1.-5. listopadu: Pchúket (Thaj.)

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze