Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

S míčem od prvního dne. Příprava karlovarských volejbalistů se mění

Trenér Petr Brom uděluje pokyny hráčům Karlovarska. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

24 2015
Na mezinárodní turnaj do Liberce odcestují v pátek volejbalisté VK ČEZ Karlovarsko. Pod vedením nově utvořené dvojice trenérů Petr Brom, Jiří Novák je čeká další fáze přípravy na extraligu, ve které je kromě obhajoby bronzu čeká také premiéra v evropských pohárech.

Personální změny ve VK ČEZ Karlovarsko se odehrály nejen v sestavování hráčského kádru, bronzový tým extraligy posílil i na trenérském postu. Po boku kouče Petra Broma nyní působí někdejší vítěz Ligy mistrů Jiří Novák.

Před časem se tyto volejbalové autority setkaly jako hráči v Ústí nad Labem, nyní usilují o společný úspěch za Karlovarsko.

Máte za sebou pět týdnů přípravy. Probíhá všechno hladce, nebo jste museli také improvizovat?
Jiří Novák:
V přípravě probíhá všechno podle plánu, navíc nám vycházelo počasí, takže bylo hodně prostoru na tréninky na stadionu, na atletickou přípravu.
Petr Brom: Oproti loňsku došlo v přípravě k zásadní změně, na které jsme se dohodli. To znamená, že od prvního dne zapojujeme do přípravy volejbal.

Není trochu neobvyklé pustit se do volejbalové přípravy hned na úvod?
JN:
Rozhodli jsme se začít s přípravou relativně pozdě. Já nejsem zastáncem toho, že bychom někam odjeli a vůbec nedělali volejbal. V téhle fázi jsme tedy ráno trávili v posilovně nebo atletikou a odpoledne byl volejbal. Pro volejbalistu je důležitá hlavně práce s míčem, na fyzičce se pracuje vlastně po celý rok.

Bylo třeba docházet ve vašem trenérském tandemu k nějakým kompromisům?
JN:
Kompromisy řešíme snad jen v případech, když se zhorší počasí a musíme se rozhodnout pro náhradní variantu tréninku (smích).
PB: Konzultujeme spolu všechno, vyměňujeme si názory a ke kompromisu vždycky dojdeme. Náš pohled na volejbal je stejný, to je pro mě pozitivní zjištění.

Na post univerzála angažoval váš klub extraligovou osobnost Michala Kriška, kterého trápí vleklé zdravotní potíže. Limitují ho i v přípravě před sezonou?
JN:
Zatím ho dostáváme do formy. Přišel k nám po zranění, takže jeho fáze bude delší než u ostatních, to je logické. Musí se u něj odbourat určitý blok, už loni hrál se sebezapřením. Jsou na něm patrné psychologické návyky, které je třeba odstranit. Rehabilitace ale probíhá bez problémů.
PB: Rok ho to zranění trápilo, a tak má pořád obavy. Ale lékaři potvrdili, že je koleno v pořádku, teď je třeba Krišiho přesvědčit, že se nemůže nic stát. Teď se to u něj projevuje v rozběhu, v brzdění, kdy koleno podvědomě šetří. S jeho výkonem ale souvisí fyzička, to platí na každého hráče, v každém sportu. Pokud se bude cítit dobře, bude mít lepší výkonnost a formu.

Osmnáctiletý smečař Donovan Džavoronok byl dosud ve svých družstvech tahounem, a teď bude součástí týmu. Jak se jeví v první fázi přípravy?
JN:
Je ve stádiu, kdy je svým způsobem profesionál, zároveň ale musíme brát ohledy na to, že je ještě posledním rokem na škole. Je potřeba, aby zvládal volejbal i studijní povinnosti. Jde do toho naplno, je plný odhodlání, přejme si, ať to tak pokračuje. Dělá maximum, aby školu zvládnul, ráno třeba jede na jednu hodinu a pak pospíchá na trénink.
PB: Řeknu to jednoduše, že ten kluk po třech týdnech tréninku doslova jede. Dá se s ním pracovat a vzal si to za své, chce být dobrý. On chce, a to je pro mě nejdůležitější.

Kdo by měl v Karlovarsku zastávat roli lídra týmu?
PB:
Víte, lídr je krásný termín, ale já jsem vždycky dal na kolektivní výkon. Když nebude fungovat dvanáct lidí v týmu, kteří se budou různě doplňovat a nahrazovat, nevede to k ničemu. Důležitý je mančaft, to mě zajímá nejvíc. Může to znít jako fráze, ale platí to.

Sestava mužstva vypadá jako vyvážená.
JN:
Největší zkušenosti máme na středu sítě, kde hrají samí třicátníci, Sukuba, Široký a Szczerbaniuk. Ale tým je dobře namixovaný, jsou tu mladí kluci jako Džava nebo Bartoš, ale i střední generace, Kriško, Málek, Planinc. Musím říct, že výbornou tréninkovou morálku má nová posila Tomáš Široký. Je tak navyklý z Ostravy, kde to Zdeněk Šmejkal drží pevnou rukou.

Tomáš Široký byl také po příchodu do Karlovarska překvapený, že jsou zde v přípravě volné víkendy.
JN:
Takový je náš tréninkový plán. Když se týden dobře odmaká, může být víkend volný. Odpočinek je jednou ze součástí tréninkového procesu.Najdete na iDNES.czmobilní verze