Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Volejbalistky se těší na pláž Copacabana

2 2003
Praha, Rio de Janeiro - Na slunečné pláži Copacabana chtějí plážové volejbalistky Soňa Nováková s Evou Celbovou zahnat chmury posledních týdnů. Od pondělí se v Brazílii připravují na světový šampionát, který začíná 7. října. Obhajují bronz, jenž před dvěma lety zažehnal krizi jejich sportovního partnerství. „Chceme si tam spravit chuť,“ říká Celbová.

Prožily dobrý začátek sezony, na turnajích Světové série si už zajistily účast na olympiádě v Řecku příští rok. Cíl, který je žene ve společné kariéře dál, splnily.

Jenže jim nevyšlo mistrovství Evropy, kde skončily v osmifinále.

„Psychicky nás to srazilo,“ říká Celbová. „Prohráváme s těmi, které jsme porážely.“ Vbrazilském písku chce bezkonkurenční český pár získat zpět jistotu, která mu dovoluje risk ve hře a přináší úspěch.

Čeká jej bouřlivá atmosféra: volejbal je v Brazílii, zemi mistrů světa, nesmírně populární. „Skoro jako fotbal. Lidé tam stojí frontu na lístky od pěti od rána,“ líčí Nováková.

„To nás hecuje.“ V Rio de Janeiru hrály už před více než pěti lety turnaj Světového okruhu. „Tenkrát jsme se po zimě na sluníčku spálily,“ vzpomíná Nováková.

Opálené už letos jsou. Strávily spolu celé léto, projely řadu turnajů.

Vždycky si na konci sezony od sebe potřebují odpočinout. Vždyť spolu hrají už deset let, vyhlašovaný rozchod se před dvěma lety nakonec nekonal. „Krizičky byly, ale už je to pryč,“ říká Nováková.

Jaké vlastně jsou? „Určitě jsme každá jiná, ale taky jsme si hodně podobné. Máme podobný styl hry,“ říká Nováková.

„Soňa je pořád vyrovnaná,“ říká Celbová. „Zatímco když já chytnu amok, tak je to hodně znát.“ „U mě to spíš není vidět,“ tvrdí Nováková. „A taky já jsem světlovláska a Eva brunetka...,“ říká se smíchem.

Po šampionátu se zase rozejdou, dají si volno a vrátí se k volejbalu do haly. „Ve světové dvacítce jsme jediné, které na písku nehrají i v zimě,“ říká Celbová, kterou čeká zkrácená sezona ve francouzském Alby.

„Ale taky k úplné specializaci spějeme. Už letos jsme o tom uvažovaly, ale i šestkový volejbal má svá plus,“ říká Nováková, která se zatím nemůže dohodnout ve Vídni.

Možná nebude hrát v hale vůbec a vrhne se jen na přípravu na olympiádu.

Vidina úspěchu v Řecku je láká.

Zatím jim s tréninkem pomáhají partneři - manžel Novákové a přítel Celbové. Příští rok se však chystají spolupracovat s kondičním i volejbalovým trenérem.

„Na olympiádu se těšíme, trochu se o ní už bavíme. Ale je to pořád až za rok,“ říká Nováková.

Teď je čeká rozpálený písek Copacabany...Najdete na iDNES.czmobilní verze