Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Volejbalistky Prostějova zajímá titul, Olomouc a Přerov myslí na medaili

Prostějovské volejbalistky slaví český titul. | foto:  Michal Šula, MAFRA

16 2014
Extraliga volejbalistek přišla o jednoho účastníka, Olomoucký kraj však bude mít v devítičlenné soutěži stejně jako v minulých letech čtyři zástupce. Prostějov zajímá jen obhajoba titulu, loni bronzová Olomouc bude ráda za účast v semifinále a mezi první pětkou by se rádi viděli v Přerově. Šternberk hodlá dát velký prostor mladým hráčkám.

V prvním kole se od 17 hodin utká Přerov se Šternberkem, Olomouc míří do haly KP Brno (18.00) a Prostějov má volný los.

Prostějovský Babylon cílí na Ligu mistrů

Nejvyšší ambice v extralize tradičně nese Prostějov, který cílí hlavně na Ligu mistryň. „Naší povinností je samozřejmě jak v extralize, tak v Českém poháru opět dominovat a pokud možno bezpečně tyhle soutěže vyhrát,“ uvedl na klubovém webu trenér Prostějova Miroslav Čada.

V Prostějově se znovu sešla parta národností z celého světa, a když každá z hráček spustí rodnou řečí, musí šatna připomínat Babylon. Důležité však bude, jak si porozumí na hřišti v bojích Ligy mistryň. Tým posílily Němky Stefanie Kargová na postu nahrávačky s blokařkou Kathleen Weissovou, kubánská univerzálka Liannesová a Srbka Ana Bogdanovičová.

„Simon Liannes i Ana Bogdanovic se jeví velice dobře. Z obou holek mám výborný pocit, což se však dá zatím říct o celém našem letošním týmu. A věřím, že do něj bez problémů zapadnou také Kathleen Weiss a Stefanie Karg. Vždy však platí, že opravdovou soudržnost party ve vrcholovém kolektivním sportu naplno prověří až soutěžní zápasy, hlavně ty neúspěšné,“ připomíná kapitánka Solange Soaresová.

Vysokoškolačky vyměnily sedm hráček

Olomoucké vysokoškolačky zažily během léta velkou obměnu kádru. Počítat nemůžou s Napolitano Šenkovou, Dreksovou či Helenou Kojdovou, nepokračuje už ani angažmá slovenských reprezentantek Gabriely Tomášekové a Ley Murčinkové či nahrávaček Uhrové a Raškové.

Nahradit opory má šternberské kvarteto: blokařky Holásková a Jurčíková, univerzálka Simona Janečková a smečařka Polášková - a k tomu americké libero Richardsonová. Druhou nahrávačkou bude teprve patnáctiletá Šárka Šenková.

„Loni jsme vynaložili poměrně hodně prostředků na tři zkušené hráčky, které už nyní v našem kádru nemáme. Velcí sponzoři zkrátka nejsou a peněz do našeho sportu jde i z veřejných zdrojů stále méně. Proto budeme mít do nového soutěžního ročníku trochu střízlivější plány,“ přiznal předseda olomouckých volejbalistek Jiří Zemánek. „Chceme hrát určitě v lepší pětce s tím, že semifinále by bylo úspěchem, ale družstvo může zcela jistě i překvapit,“ dodal.

V Olomouci si v minulých letech navykli sbírat medaile a i přes citelné oslabení se nechtějí myšlenky na cenný kov vzdát ani letos. „Chceme se opět umístit co nejlépe a znovu si vybojovat právo účasti v evropských pohárech, což bývá náš tradiční cíl. Uvidíme však samozřejmě až po úvodních zápasech nové sezony, jak jsme aktuálně silní ve srovnání s našimi soupeři,“ řekl trenér Teplý.

Šternberk dá mládí zelenou

Šternberské volejbalistky, které dlouhodobě plní spíše výchovnou funkci pro spřízněnou a ambicióznější Olomouc, vstoupí do letošní sezony s novým mužem na lavičce. Radomila Juříka nahradil bývalý reprezentant Martin Hroch.

Stavět bude především na zkušené ose hráček, kterou tvoří nahrávačka Ticháčková, smečařky Oborná a Markéta Janečková, blokařka Sochorcová a libero Hronová. „Kolem nich by se měly postupně prosazovat Kepplová, Bartáková, Šenková, Citovecká, Zemánková a Borovcová. Do sezony vstupujeme s hodně omlazeným kádrem. Zkušené vědí, jaká je jejich role, ty mladé se o svoji šanci na slunci musí porvat. Rozhodně nemíním nikomu dát nic zadarmo a místo v základní sestavě extraligy se v loterii nevyhrává,“ konstatoval Hroch.

Přerov chce patřit do první pětky

Loňské předposlední místo nebylo pro přerovský tým důvodem ke spokojenosti. Aby se loňské trápení a pouhých šest výher neopakovaly, přivedlo Kateřinu Holišovou s Martinou Mukařovskou z Frýdku-Místku, Michaelu Raškovou z Olomouce či Lenku Kohoutovou z Nového Jičína.

„Cílem je postoupit mezi silnější pětku do nadstavbové části extraligy a zkusit postoupit v play-off do druhého kola,“ uvedl pro web svazu asistent trenéra Libor Gálík s tím, že černého koně soutěže vidí v Olympu a Frýdku-Místku. „Prostějov asi jiný cíl než titul nemá. Dále to bude otevřené a rozhodovat může šířka kádru nebo zranění.“Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze