Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Volejbalistky Olomouce chválí Středoevropskou ligu, míří do Final Four

Trenér Jiří Teplý se svými olomouckými svěřenkyněmi. | foto: Miloslav Jančík, MF DNES

23 2017
Olomoucké volejbalistky vedou Středoevropskou ligu a jsou blízko tomu, aby se probojovaly do Final Four. Po úterním vítězství nad slovinským Kamnikem 3:0 ve čtvrtek ve své hale od 17 hodin hostí budapešťský Vasas. „Budapešť je hodně složená ze zahraničních hráček. Loni jsme je porazili a chceme to zopakovat,“ prohlásil trenér VK UP Olomouc Jiří Teplý.

Česká extraliga, český pohár, evropský pohár CEV a navrch Středoevropská liga. Mohlo by se zdát, že vysokoškolačky nahánějí příliš mnoho zajíců. Vedení klubu ale má své důvody. „Myslíme si, že hrát jen českou soutěž nestačí, protože se tam potkáváte pořád se stejnými družstvy. Je potřeba se dostat do širší konkurence a zkoušet i zahraniční soupeře. Proto jezdíme na zahraniční turnaje, a pokud si vybojujeme právo, tak hrajeme evropské poháry. A proto hrajeme i MEVZA,“ vysvětluje Teplý.

Za zkratkou MEVZA se skrývá právě Středoevropská liga (anglicky Middle Europe Volleyball Zonal Association - pozn. red.). Letos je do ní přihlášeno deset klubů - tři maďarské, po dvou ze Slovinska a Slovenska a jeden rakouský a chorvatský. „V kvalitě jednotlivých týmů je velký rozdíl. Mezi ty slabší letos patří třeba Post Vídeň, naopak silný je Maribor a tradičně i maďarské týmy,“ prozrazuje olomoucký kouč.

Všech deset letošních účastníků je na špicích svých národních soutěží a spojuje je také fakt, že zároveň startují v některém z evropských pohárů. Slovinský Maribor a maďarský Linamar Békéscsabai si dokonce zahrály kvalifikaci Ligy mistryň.

Co je tedy pohání tříštit síly ještě ve Středoevropské lize? Finance to rozhodně nejsou, důvod je stejný v Olomouci, Budapešti i Záhřebu, tedy potřeba mezinárodní konfrontace. Protože zatímco v poháru CEV se vysokoškolačky představí až v polovině prosince a v případě silného soupeře se jejich účast může lehce omezit na dva zápasy, ve Středoevropské lize je teď čeká už sedmý soupeř.

MEVZA se totiž hraje systémem každý s každým turnajovým formátem, proto do Olomouce zavítal Kamnik s Budapeští. Naopak vysokoškolačky v říjnu cestovaly do maďarské Nyíregyházy a Mariboru, kde také zaznamenaly s domácím týmem dosud jedinou porážku (0:3). Jinak už porazily kromě Kamniku i Nyíregyházu (3:0), Slavii Bratislava (3:0), Post Vídeň (3:0) a po bitvě také loňské vítězky MEVZA Linamar Békéscsabai (3:2).

„Final Four ale nebudeme mít jisté, ani pokud porazíme Vasas Budapešť. Záleží totiž i na tom, kdo bude finálový turnaj pořádat. Loni měl pořadatel právo startu, ačkoliv byl poslední, takže vlastně postupovali jen první tři. Když ale nad Budapeští vyhrajeme, bude to na dobré cestě,“ uvědomuje si Teplý.

Pro zajímavost - jediným českým vítězem MEVZA se stal v roce 2011 Prostějov, který také finálový turnaj uspořádal. Jinak ovšem české kluby, včetně mužských, o mezinárodní zápasy v této soutěži nestojí. „Nevím, proč to tak je, nemůžu mluvit za ostatní. Vím jen, že letos se Prostějov přihlásil, ale pak svou účast zase zrušil,“ dodal Teplý.Najdete na iDNES.czmobilní verze