Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Volejbalistky na ME končí. Osmifinále s Belgií završily beznadějí

Česká volejbalistka Helena Havelková (vlevo) smečuje v duelu s Belgií,. | foto: CEV.lu

30 2015
České volejbalistky nestačily v osmifinále mistrovství Evropy v Antverpách na domácí Belgií, po prohře 1:3 se se šampionátem loučí. Solidní výkon odvedly pouze ve druhém setu, který vyhrály 25:23. Naopak své účinkování zakončily zmarem, vyčísluje ho skóre čtvrté sady 9:25.

Češkám se tak nepodařilo vylepšit výsledek z posledního evropského šampionátu před dvěma lety, kdy rovněž v osmifinále prohrály s Francií 2:3.

„Toto utkání bylo zklamáním, protože jsme měli dobré šance. Ale nevyužili jsme je. Zklamáním pro nás končí celý šampionát. Jako trenér tohoto týmu přijímám veškerou zodpovědnost,“ uvedl kouč českých volejbalistek Carlo Parisi.

Jeho svěřenkyně do zápasu vstoupily bojácně a nesoustředěně. Hlavní útočné opory Aneta Havlíčková a Helena Havelková se dlouho nedokázaly prosadit proti blokům. Při podání Frauke Dirickxové proto získaly Belgičanky náskok 7:0. Teprve pak uhrála první bod Havelková.

Fotogalerie

Na chvíli se české hráčky vzchopily, dokonce snížily na rozdíl jediného bodu, ale zlepšení nemělo dlouhého trvání. V útoku jistější Belgičanky znovu snadno odskočily a povolily soupeři uhrát pouze 12 bodů.

Z herního útlumu se dostaly české volejbalistky ve druhé sadě, zlepšily souhru a zpřesnily útočné akce. Domácí volejbalistky naopak vypadly z tempa. V závěru setu české hráčky ale znovu ztratily jistotu a jen s velkou námahou proměnily až šestý setbol.

Střídání světlých okamžiků a chyb pokračovalo i ve třetím dějství, které z pohledu českých volejbalistek připomínalo úvodu zápasu. Za nepříznivého stavu 0:5 si vzal kouč Parisi oddechový čas a snažil se důraznou domluvou dostat hráčky z útlumu. Částečné zlepšení stačilo už jen na korekci výsledku (21:25).

Ve čtvrtém setu český tým zcela odpadl. Znovu umožnil soupeři sedmibodovou šňůru a už se nevzchopil. Belgičanky povolily českému družstvu uhrát pouze devět bodů a snadno dotáhly utkání k postupu do čtvrtfinále, ve kterém narazí na Srbsko.

Hlavní opora českého týmu Havlíčková nebyla v optimální kondici. Dosáhla sice z celého týmu nejvyššího počtu bodů (14), její úspěšnost v zakončení ale byla pouhých 24 procent. Většina útoků končila na blocích soupeře.

Belgie - Česko 3:1 (12, -23, 21, 9)

Osmifinále mistrovství Evropy volejbalistek v Antverpách

Rozhodčí: Rodriguezová (Šp.), Gaupp (Fr.). Čas: 110 min. Diváci: 3 200. Sestava a body Česka: Havelková 10, Purchartová 5, Havlíčková 14, Mlejnková 3, Sajdová 6, Smutná 3, libero Kovářová - Hodanová, Trnková, Vanžurová 7, Vincourová, Toufarová, libero Dostálová. Trenér: Parisi. Nejvíce bodů Belgie: Van Heckeová 26, Heyrmanová 17.

Další osmifinále:
Itálie - Chorvatsko 3:0 (22, 21, 20)
Německo - Maďarsko 3:0 (18, 17, 14)
Polsko - Bělorusko 3:2 (17, 13, -22, -20, 12)

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze